Tansiyonum mu yüksek?

Tansiyon kan basıncı. Ölçmesi kolay. Tansiyon aletiyle büyük tansiyon küçük tansiyon hemen ölçülüyor. Asıl zor olan çıkan sonuçları yorumlamak. Öncelikle kan basıncınızdaki sayılara bakalım. Büyük tansiyon 14’ün üstündeyse tehlike çanları çalıyor demektir. Özellikle 50 yaşından büyüklerde tansiyonun bu sınırı aşması ölümcül tehlike anlamına geliyor.

Yüksek tansiyon tedavisi

Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişiklikler kan basıncınızın normal kalmasına yardım edebilir. Çoğu Doktor ilaç vermeden önce yaşamınızda küçük veya köklü değişiklikler önerebilir. Daha sağlıklı yaşamak için tansiyonun tavan yapmasını beklemeye gerek yok. Kan basıncınız 12/8’in üstündeyse önlem almalısınız.

Sigarayı bırakın. Sağlığınız için en büyük ve önemli adım sigarayı bırakmak olacak.

Kilo verin. Kilo vermek kan basıncınızın düşmesini sağlayabilir. Fazla kilonuz varsa ideal kilonuza ulaşmak, en azından yaklaşmak için doktorunuzla sağlıklı bir diyet planlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin. Sofranızdan tuzu ve yağı çıkartıp daha fazla meyve, sebze tüketirseniz kan basıncınızdaki düşüşü kendiniz de hissedebilirsiniz. Meyveler sebzeler vitamin, mineral, antioksidan ve lif kaynağı. Kalp hastalıkları ve kanser gibi riskleri de azaltıyorlar. Doymamış yağlar, Lifli Gıdalar, omega 3 yağı içeren besinler kalp hastalıklarına karşı koruma sağlıyorlar. Düşük yağlı süt ürünlerini de unutmayalım.

Egzersiz. Düzenli aerobik kan basıncını düşürmede etkili. Tempolu yürüyüş de öyle. Egzersizin sürekliliği kadar yoğunluğu da önemli.

Alkolü kısın. Erkekler için alkolün sınırı günde 3 – 4 kadeh. Kadınlar için bu miktar daha da az. Günde 2 – 3 kadeh. Gelin bu miktarların anlamına bakalım.

•    Normal biralardan içecekseniz bu 2 kadeh sayılıyor. Biranın ekstrası 4 kadeh.
•    Şarabı orta boy kadehte içecekseniz bu da 2 kadeh.

Kısaca, içtiğiniz bardağın büyüklüğüne kanmayın. Kendinizi de kandırmayın.

Stresten uzak durun. Duygusal etmenler tansiyonda büyük rol oynar. Meditasyon, yoga ya da terapi gibi rahatlama teknikleri stresi biraz olsun hayatınızdan uzaklaştırmaya yeter. Tansiyon Stres gelirse yükselir, giderse düşer.

Kadınlar dikkat: yaşınız 35’ten büyükse, kilonuz ideal kilonuzun çok üstündeyse doktorunuzla yüksek tansiyon riski hakkında konuşmalısınız. Tansiyonunuzu ilaçlarla kontrol altında tutmanız mümkün.

Yüksek tansiyon tanısı ve tedavisi hakkında doktorunuza aklınıza takılan her şeyi sorduğunuzdan emin olun. Yüksek tansiyonun maalesef belirli bir tedavisi yok. Sorunun altında yatan nedenler araştırılarak riskin azaltılması söz konusu.

Yüksek tansiyon ilaçları

Yüksek tansiyon ilaç tedavisi gerektirebilir. Bunun nedeni durumun ciddiyeti de olabilir, yaşam tarzı değişikliği gibi diğer önlemlerle istenilen sonuçlara ulaşılamamış olması da. Tansiyon ilaçlarını bir kez almaya başladınız mı dönüşü yok. Hayat boyu kullanmak zorunda kalırsınız. Bazıları birkaç ilaçla beraber kullanılabilir, bazıları tek başlarına yeterince etkilidir. İçerdiği maddeler açısından tansiyon ilaçlarına bakalım:

Diyüretik. Vücuttaki fazla tuzu ve sıvıyı atmaya yarar.

Beta – blokerler. Kalbin daha az güç harcamasını, daha yavaş atmasını sağlar.

Kalsiyum blokerleri. Damarları genişleterek kan basıncını azaltır.

Anjiyotensin konverting enzim inhibitörleri. Damarlardaki plak oluşumunu engeller. Damarları genişleterek kan basıncını düşürür. Bu tür ilaçlar böbrek ve kalp hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle kalp hastalıkları ve diyabeti olan insanlara önerilir.

Anjiyotensin reseptör blokerler. Tansiyon tedavisinde kullanılan en yeni tür. Kan basıncını düşürmesi açısından önceki ilaçlarla hemen hemen aynı işleve sahip.

Alfa adrenerjik blokerler. Damarları rahatlatıp genişleterek kan basıncını düşürür.