Talasemi nasıl tedavi edilir?

Çocukların çoğunda talasemi belirtileri ilk iki yılda ortaya çıkıyor. Doktorunuz çocuğunuzda talasemi olduğundan şüphelenirse kan testi yaparak emin olmak isteyebilir.

Çocuğunuzda talasemi varsa, test sonucunda bazı farklılıklar gözlemlenebilir:

Az sayıda alyuvar

Soluk renkli alyuvar

Çeşitli boyutlarda ve şekillerde alyuvarlar

Bu testlerle kandaki demir oranı, hemoglobin miktarı ve mutasyona uğramış hemoglobin genleri de belirlenebilir. 

Bazı testler bebek doğmadan önce de yapılabilir. Bu durumda bebek doğmadan talasemi olup olmayacağı, hastalığının ne boyutta olacağı ortaya çıkar:

Koryon villus biyopsisi: Hamileliğin 11.haftasında plasentadan küçük bir parça alınarak yapılır.

Amniyosentez: Hamileliğin 16.haftasında fetüsün etrafındaki sıvıdan bir miktar alınıp yapılır.

Tüp bebek gibi yardımcı üreme teknoloji yöntemleri talasemi virüsü taşıyan ebeveynlere sağlıklı bebek sahibi olma imkanı tanıyor. Bu işlemde döllenme laboratuvar ortamında gerçekleşiyor. Embriyolar hasarlı genler açısından inceleniyor. Sadece sağlıklı olanları annenin rahmine yerleştiriliyor.

Talasemi tedavisi ve ilaçlar

Talaseminin tedavi yöntemleri türüne göre değişiyor.

Hafif talasemi tedavisi: Talasemi minörün belirtileri çok hafif. Tedaviye gerek duyulmayabilir. Cerrahi işlem sonrası kan nakli gerekebilir. 

Ağır talasemi tedavisi: Düzenli kan nakli ya da kemik iliği nakli seçenekler arasında.

Düzenli kan nakli: İleri düzeyli talasemi hastalarına düzenli olarak kan nakli gerekebilir. Kan nakli kandaki demir miktarının artmasına neden olur. Bu durum kalp, damar ve diğer organlara zarar verir. Fazla demirin vücuttan atılması için ilaç kullanılabilir.

Kemik iliği nakli: Bazı nadir durumlarda tedavi yöntemi olabilir. Nakilden önce zarar görmüş kemik iliğine yüksek dozda ilaç ve radyasyon tedavisi uygulanır. Uygun donörden alınan kemik iliği naklinde ölüm dahil birçok risk söz konusu. Başka tedavi çaresi yoksa kemik iliği nakli gündeme gelebilir.

Talasemide dikkat edilecek noktalar

Demir fazlasından kaçının. Doktorunuz vermediği sürece demir ve vitamin içeren ilaçlar, gıda takviyeleri kullanmayın.

Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenmek ihtiyacınız olan besinleri almanıza, daha iyi hissetmenize ve enerji toplamanıza yarar. Doktorunuz alyuvar üretimini arttırıcı bazı ilaçlar önerebilir. Kemiklerin sağlamlaşması için diyetin Kalsiyum ve D vitamini içermesine kritik önemde. 

Enfeksiyondan kaçının. Elinizi sık yıkayın. Hasta insanlardan uzak durun. Enfeksiyonlardan korunun. Bu önlemler özellikle dalak alınmışsa önemsenmeli. Yıllık grip aşısının yanısıra hepatit B ve Menenjit aşısı mutlaka yapılmalı. Herhangi bir enfeksiyon belirtisiyle karşı karşıyaysanız mutlaka doktorunuzla görüşün.

Talasemiye önlem alınır mı?

Talasemi çoğu zaman önlenemeyen bir hastalık. Talasemi hastası ya da taşıyıcısı olmanız fark etmez çocuk sahibi olmadan önce doktorunuzla mutlaka bu konuyu konuşun.