Tai chi’nin sağlığa faydaları

Tai chi ve çigong Antik Çin’de ortaya çıkan zihin-beden egzersizlerinden ikisi. Binlerce yıldır Çin’de insanlar tarafından yapılıyor. Tai chi ve çigong son zamanlarda batıda da popüler olma yolunda. Bu popülerliğin nedeni her yaştan insanın bu egzersizleri öğrenebiliyor olması.

Tai chi ve çigongun sağlık üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar yetersiz ancak bu egzersizlerin stresi azalttığı, dengeyi ve hareketliliği arttırdığı, özellikle de bacaklardaki kasları güçlendirdiği bilinenler arasında.

Tai Chi

Tai chi nedir?

Tai chi bir çeşit düşük etkili, kilo verdiren ve rahatlatan aerobik egzersizi. Çıktığında savaş sanatı olma özelliğinde. İlerledikçe fiziksel ve zihinsel sağlığı geliştirmeyi amaçlamış. Birçok çeşit hareketten oluşuyor. Genellikle hareketler yavaş ve sakin. Derin nefes ve Meditasyon amaçlanıyor. Bazı insanlar tai chinin enerjinin vücutta daha kolay yayılmasını sağladığına inanıyor. Bunun yanında birçok yararı da var.

•Güç, kondisyon ve esneklik sağlıyor.

•Kasılmaları ve ağrıyı azaltıyor.

•Daha iyi bir Denge sağlıyor. Düşme riskini ortadan kaldırmaya da yardımcı.

•İyi uykuya yardımcı oluyor.

•Dikkat ve sakinliği arttırıyor. Kendine güven kazandırıyor.

Tai chinin sağlığa ne faydası var?

Tai chinin huzurlu doğası sayesinde araştırmacıların da gözde konusu olma yolunda. Özellikle daha yaşlı olan yetişkinlerde sağlığa birçok faydası bulunduğuna inanılıyor. Ancak bu zamana kadar yapılan araştırmalar tai chinin sağlığa faydaları konusunda çok net değil. Bu yüzden daha fazla araştırma gerekli. İşte bu zamana kadar bulunmuş olan tai chi faydaları.

Güç ve denge. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 6 aydan sonra tai chi yapan kişilerde ağır egzersizlere karşı dayanıklılık gelişmiş. Yararın fazlası her zaman olduğu gibi vücuduna en kötü davrananlarda. Başka bir araştırma sonucu da yaşlı kişilerde tai chi sayesinde düşme riskinin ve korkusunun azaldığı yönünde. Ancak unutmayın düşme tehlikesini tamamen ortadan kaldırmıyor sadece daha iyi bir denge sağlıyor.

Osteoartrit. Osteoartriti olan hastalar 3 aylık bir araştırmaya katılmış. Tai chi yaptıktan sonra eklemlerindeki ağrı azalmış. Başladıkları zamana göre kasılmalar ortadan kalkmış. Tai chi romatizmaya bağlı eklem iltihabı olan hastalarda da hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı.

Uyku. Bir araştırma da tai chi yapan kişilerin uyku süreleri ve kalitesi üzerine yapılmış. Böylece tai chinin uyku üzerindeki etkisi ortaya çıkarılmış. Tai chi yapan kişilerin 3’te 2’si daha kaliteli bir uyku çekme yolunda belirgin ilerlemeler göstermiş.

Zona hastalığı. Zona acılı bir deri hastalığı. Derinin üzerinde ufak kabarıklıklara ve döküntülere neden oluyor. Zonaya neden olan virüs suçiçeğine neden olanın aynısı. Tai chinin bu virüse etkisi ise şöyle: bağışıklık sistemine bu virüsün aşısının yaptığı etkiyi yapıyor. Böylece tai chi bağışıklık sisteminin vücudu daha rahat korumasına yardımcı oluyor. Tai chi yapan hastalar aynı zamanda acı konusunda da azalma olduğunu bildirmiş.

Tai chi ve çigongda dikkat edilmesi gereken noktalar

Tai chi ve çigong çok az risk taşıyan hafif egzersizler. Ancak yaşınız biraz ilerlemişse ya da hali hazırda bir sağlık sorununuz varsa bir de uzun süredir egzersiz yapmadıysanız tai chi ya da çigong yapmadan önce tıbbı yardım almanız sağlığınız açısından iyi olur.

Tai chi ya da çigongda dikkat edilmesi gereken noktalar genellikle hamilelerde, eklem rahatsızlıkları yaşayanlarda ve ciddi boyutta kemik erimesi olanlarda ortaya çıkıyor. Yemek yedikten hemen sonra, çok yorgunken ya da vücudunuzda bir enfeksiyon varsa tai chi yapmanız tavsiye edilmiyor.