Tai Chi İle Depresyonu Yenmek Mümkün Mü?

Tai Chi’yi aslında yüzyıllar önce Çin’ de ortaya çıkmış olan bir sağlık sistemi olarak düşünmek mümkün. Tai Chi, solunum yolları, kan dolaşımı, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmış. Tai Chi egzersizleri, aerobik egzersizlerde olduğu gibi fiziksel kapasiteyi zorlamadan yapılan çalışmalardır.

Son dönemlerde alternatif tedavi yöntemlerinden biri olarak tekrar gündeme gelmesi, akıllara Tai Chi’yi alternatif bir Depresyon tedavi yöntemi olarak düşünebilir miyiz sorusunu da getirdi… Evrenle bütünleşme hedefi Tai Chi çalışmalarının temelinde yatıyor. Bu ruhsal çalışmalar, içe dönüş ve etkin sağlık sistemi oluşturmayı hedefliyor. Şiddet duygusuyla savaşmak, sabır ve yavaşlıkla beden üzerinde kontrol sağlamak da diğer hedeflerden birkaçı. Bunlar, depresyonla olan savaşın da temelinde olan şeyler. Kısacası, evet Tai Chi alternatif bir depresyon tedavi yöntemi olarak çalışılabilir.

Günümüzde Tai Chi, çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi yöntemi. Aynı zamanda yumuşak stil savaş sanatı olarak da kabul ediliyor fakat işin temelinde tam bir gevşeme söz konusu. Bu gevşeme de aynı yogada olduğu gibi, vücudun kas ve sinir sistemine etki ediyor ve zihninizi boşaltıp arındırmanıza yardımcı oluyor.

tai chi nedir

Öğrenmek ne kadar zaman alır?

Tai Chi, formundaki sadelik, akıcılık ve basitliğin aksine öğrenilmesi zor ve zaman alan, sadece yetkin bir eğitmenin gözetimi altında çalışılarak öğrenilebilen bir sanat. Aynı zamanda, yeterli bilinç ve kültürün olgunlaşmadığı toplumlarda istismara açık bir konu. Bu sebeple, eğitmende aranması gereken kriterler var. İlk ve en önemli kriter soyağacı; yani eğitmenin, stilin yaratıcısına değin varması gereken açıklayıcı bir liste.

Mantık olarak yumuşak ve dirençsiz olanın, sert ve dirençli olanı yenmesi ilkesi üzerine kurulu olan Tai Chi sistemine göre, kazanmanızı sağlayan şey boyun eğmek. Bunu bir felsefi söylem olarak alıp, düşünce sisteminizin odağına yerleştirebilirsek depresyondan da bu şekilde kurtulabiliriz. Bu bilinçli boyun eğişle, rakibinizin (yani depresyonun) gücüyle uyum sağlamanızı ve ardından da rakibinizi kendi gücüyle yenmenizi sağlar. Yani bunu, bize nasıl düşünmemiz gerektiğini gösteren bir düşünce sistemi olarak da yorumlayabiliriz. Tai Chi, sıklıkla hareketli bir Meditasyon yöntemi olarak lanse edilir ve zihin-beden uyumu, sağlık sorunlarını önleme gibi vücudun temel ihtiyaçlarına yoğunlaşmasına vurgu yapılır.

Biz de bu çalışmalara bir çeşit meditasyon yöntemi olarak bakarsak; dikkatinize odaklanan, derin ve doğal nefesle bedensel ve ruhsal doyumu amaçlayan bir yöntem olarak değerlendirebiliriz. Temelde birçok açıdan diğer egzersiz türlerinden farklı olan Tai Chi hareketleri, kas ve eklem odaklı. Fakat diğer birçok disiplinde olduğu gibi bunlar gerili değil, aksine çok yumuşak olarak çalıştırılıyor.

Uygulanabileceği diğer tedavi alanları

Tai Chi egzersizleri, fiziksel bir engel ya da ameliyat sonrası iyileşme amaçlayan herkese uygun. Bunun yanı sıra eklem iltihabı, kemik yoğunluğu eksikliği, meme kanseri, kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, Yüksek tansiyon, Parkinson hastalığı, uyku problemleri ve felç gibi birçok hastalığın tedavisi için de uygun. Eğer ki depresyondan kurtulmak, stresinizi azaltmak ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak için kendinize bir yol arıyorsanız, Tai Chi tam size göre. Sizi huzura teşvik ederek, Stres ve anksiyeteyi azaltmanıza yardımcı olur, depresyonun etkilerini azaltarak yok eder ve sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olur.