Tahtakurusu alerjisi neden olur?

Tahtakurusu, Cimex lectularius, yassı, kanatsız ve genelde kahverengi ya da kırmızımsı renge sahip  bir böcek. Boyları genelde yarım santim civarında (yaklaşık olarak on kuruşun yarısı kadar). Tahtakuruları; genelde geceleri ve özellikle insanlarla beslenen kan emici parazitler. Beslenme süreci yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika sürüyor. Bu canlılar açlığa oldukça dayanıklı  (5 – 6 ay beslenmeden yaşayabilirler). Haliyle köklerini kazımak zor.

Gün boyunca saklanma eğiliminde oldukları için tahtakurularını bulmak zor, ancak kimi zaman varlıklarına dair bazı ipuçları bırakabilirler. Çarşafların ve yatakların üzerinde vücutlarının bazı parçaları ve dışkılarının oluşturduğu siyah noktaların bulunması bu ipuçlarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu böcekler oteller, evsiz barınakları ve çok kalabalık yerlerde bulunmaya yatkın. Ancak yüksek sosyoekonomik statülü yerleşim yerlerinde de bulunabilir.

Tahtakuruları kızarıklığa yol açar mı?

Tahtakurusu ısırıkları özellikle kurdeşen gibi alerjik kızarıklıklarla karıştırılabilir. Isırıklar, uyurken görünür hale gelen kaşıntılı kabarıklıklar olarak ortaya çıkar. Kabarıklıklar sabahları daha kırmızı bir renge sahip olup gün içinde zamanla solar.

Tahtakurularına karşı alerjik olabilir miyim?

Tahtakuruları tarafından ısırılan birçok insan, vücudunun bir alerjene karşı tepki verdiğini düşünür. Reaksiyonlar genellikle böcek ısırığının ısırılan yüzeyi tahriş etmesi sonucu oluşur. Bir alerji değil. Birçok insan tahtakurularına karşı alerjik değil,  ancak nadir de olsa tahtakurusu ısırığı sonucu bildirilen anafilaksi durumlarının olduğunu belirtmekte fayda var.

Tahtakurusu ısırıkları sonrası ne yapılabilir?

Doktorlar bazen, tahtakurusu ısırıklarını alerjik reaksiyon olarak değerlendirerek hastalarını antihistamin ve anti-alerjik kremler gibi yollarla tedavi etmeyi amaçlayabilirler. Antihistaminler belki ısırık kaynaklı kaşıntıyı azaltabilir. Ancak ısırık sonucu oluşan kabarıklıkların kaybolmasını sağlamaz. Hidrokortizon gibi steroid kremler de hem kaşıntı hem kabarıklığın çabukça geçmesi konusunda hastaya yardımcı olabilir.

Tahtakuruları farklı problemlere yol açabilir mi?

Eğer tahtakurularının oluşturduğu kabarıklıklar deri delinmesi sonucu oluşmuşsa, ısırık enfeksiyon kapabilir. Bu enfeksiyon sonucu, kişi yara bölgesinde kızarma ve sulanma ile birlikte daha fazla acı hissedebilir; hatta bu ısırıklar zaman içerisinde düzelmek yerine daha da kötü bir hal alabilir. Bu tarz durumlarda acilen tıbbi destek alınmalı.

Dışkılarında zaman zaman hepatit-B’ye rastlandığından, tahtakurularının hepatit-B virüsünü taşıyabildiği de biliniyor.
Tahtakuruları ayrıca Chagas hastalığına sebep olabilen Trypanosoma cruzi parazitini taşır.

Tahtakuruları ile başa çıkmak için ne yapmalıyım?

Tahtakuruları ile başa çıkmak için en kolay yol onları imha etmek. Profesyonel böcek ilaçlama firmaları tahtakurularını imha etmede size yardımcı olabilir. Vücudunuzu açıkta bırakmayan kıyafetler giymek de ısırılabilecek yüzey alanını azaltması açısından oldukça faydalı olacak. Bazı araştırmalara göre diethyltoluamide içeren böceksavar kullanımı da ısırıklara karşı sizi koruyabilir.