Suya gir hamile kalma. Doğru mu?

Hamilelik safsataları bitmek bilmiyor. Örneğin şu efsane: suya gir hamile kalma. Doğru mu?

Doğruya doğru. Bazı pozisyonlar hamile kalmaya daha uygun. Suda seksin kilit noktasına gelelim: spermler sandığınızdan çetin ceviz. Havayla suyla temas edince hemen pes etmiyorlar. Yumurtaya giden yolu bulmak için can havliyle çırpınıyorlar. Yaşamını deniz tatilinde hamile kalmaya borçlu insanlar dolaşıyor aramızda. İşin içinde sperm ve yumurta varsa kolaysa hamile kalma.

Soru: Adet döneminde seks yapınca hamilelik olmaz değil mi?

Cevap: Kim dedi bunu? Bazı kadınların kanamalı dönemde yumurtladığını biliyoruz. Kiminde bu aralık hamile kalma riski normalden yüksek bile olabilir.

Soru: Seks sonrası vajinayı yıkamak kesin çözüm, hamilelik olanaksız diyorlar. Gerçek mi bu?

Cevap: Külliyen yalan. Spermlerin görevini hatırlayalım. Neydi? Yumurtayı döllemek. Peki neye rağmen? Önlerine hangi engel çıkarsa çıksın, hepsine rağmen. Spermin başka gündemi yok. Aklı fikri hamile kalmada. Duş banyo kese hamam… Hepsi olabilir hiç fark etmez. Bunlar spermi vazife bilincinden ayırmaya yetmez.

Cinsel yaşamınız canlıysa ya da birazdan canlanmaya hazırlanıyorsa uygun doğum kontrol yöntemini belirlemeniz gerekiyor. Konuyu ebeveynlerinize açmayı düşünebilirsiniz. Daha iyisi doktorunuzla görüşüp yol yordam öğrenmek. Doğum kontrolüne yönelik seçenek çok: haplar, iğneler, deri altına yerleştirilen ilaçlar, kondom, Spiral, diyafram… Liste uzayıp gidiyor. Yardım şart. 

Soru: Kondom kullanıyoruz. Yine de hamile kalma olasılığı var mı?

Cevap: Doğum kontrolü yöntemi çok ama yüzde yüz kesin çözüm yok. Kondom yırtılabilir. Yerinden kayabilir. Hiç olmadı çıkarırken spermler ortalığa saçılabilir. Spermleri bayıltan spermisit içeren kondomlar çok daha etkili. Kondom cinsel bulaşıcı hastalıklardan korunmada da kritik önemde. Tekrarlayalım: kondom hamilelikten ve hastalıktan korunmanın en etkili yollarından ama hiçbir yöntem yüzde yüz çalışmaz. Risk hep var.

Soru: Doğum kontrol hapı kullanıyorum. Birini atlamışım. Hamile kalır mıyım? 

Cevap: Sadece bir hap atlanmışsa ilave önleme gerek kalmayabilir. Ancak bunun tüm doğum kontrol hapları için geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Kutuda yazan talimatları inceleyip ona göre hareket etmek en doğrusu.  

Soru: Oral seks yaptım. Şimdi hamile miyim?

Cevap: Hamile değilsiniz ama cinsel yolla bulaşan hastalık kapmış olabilirsiniz. Bu tür hastalıklar oral yolla (ağız ağıza, ağızla cinsel organlara, tükürük takasıyla) çok rahat yayılıyor.

Soru: Demin cinsel yolla bulaşan hastalık mı dediniz?

Cevap: Evet. Hamile kalmak sonuçta sağlıklı. Oysa hastalık öyle mi? Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çok ciddi sonuçları olabilir. HPV enfeksiyonu (insan Papillom virüsü), Klamidya, trikomonas enfeksiyonu, gonore (belsoğukluğu), herpes (uçuk), sifilis (frengi), HIV (AIDS’e neden olan insan bağışıklık yetmezliği virüsü) buna örnek.

Cinsel yolla bulaşan hastalık bulaşması riski oral veya anal seksle daha da artıyor. Zamanında, doğru yöntemlerle tedavi edilmeyen cinsel hastalıklar kalıcı hasarlara neden oluyor. Ciltte yaralar, kısırlık buna örnek. Rahim ve rahim ağzı (serviks) kanserleri de cinsel yolla bulaşan hastalıklarla tetikleniyor.

Özellikle genç kadınlarda klamidya ve – veya gonore enfeksiyonu hemen ardından pelvik enflamatuvar hastalık (PEH) gözlemleniyor. Bu sorun fallop tüplerinde hasara yol açıp yumurtanın rahme ulaşmasını engellediği için hamile kalmayı güçleştirebilir. Peki sonra ne olur? Yumurtanın geçemediği yerlerden sperm kolayca sıyrılıp yumurtayı dölleyebilir. Sonuç: Dış gebelik.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğu, zamanında müdahaleyle tedavi edilebilir. Ancak herpes (uçuk) ve AIDS’in tedavisi yok.