Süt İçmenin Yararları Neler ?

Olmaz. Süt demek protein demek. İçerdiği kalsiyum, değerli mineraller de cabası. Özellikle büyüme çağında diş ve kemik sağlığı için süt öğütlüyor uzmanlar. Buraya kadar tamam. Süt içmeliyiz. Peki sütten elde edilen ürünlere nasıl yaklaşmalıyız?

Sütten yapılan her şeyi koşulsuz tüketebileceğinizi düşünmeyin. Sütten peynir, yoğurt da üretilebilir; krema, tereyağı da. Marketlerde raflara dizilmiş, farklı düzeyde yağ içeren süt çeşitlerini görebilirsiniz. Hatta bunların arasına, sahiden süt içermedikleri halde gayet lezzetli olan soya sütü, badem sütü gibi bitkisel sütler de girmeye başladı.

Süt deyince genellikle inek sütü anlıyoruz. Başlıca üç türü var: Tam yağlı, yarım yağlı, yağsız. Tam yağlı inek sütü % 3,5, yarım yağlı olursa %1,7 oranında yağ içeriyor. Yağsız süte gelince, onda da % 0,1 ile 0,3 oranında yağ bulunuyor. Sütün yağ oranını düşürmek kalsiyum içeriğini değiştirmiyor. Bu sütlerin kalorisi düşük; diyet yapacaksanız ideal ama çocuklara uygun değil.

Peynir

Sütten yapılıyor. Yüksek oranda doymuş yağ ve tuz içeriyor. Tam yağlı peynir tüketimini abartmamak, küçük porsiyonlara bölüp tüketmek öneriliyor.

Yoğurt

Yoğurt protein ve B2 vitamini zengini. İçerdiği sağlıklı bakterilerle sindirim ve bağışıklık sistemine büyük yarar sağlıyor.

Tam yağlı ya da az yağlı sütten yapılsa da farketmez; yoğurt hep sağlıklıdır. Ancak meyveli yoğurt için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Çünkü meyveli yoğurtlara şeker ekleniyor. İşin garibi bu yoğurtlar diyet yapanlara yönelik üretiliyor. Paketin üzerinde az yağlı yazdığına bakmayın. Kilonuzu kontrol ediyorsanız özellikle diyet yoğurt, az yağlı yoğurt, tatlandırılmamış yoğurt çeşitlerine yönelebilirsiniz. Olmadı pazardan taze meyve satın alıp evde yoğurtla karıştırabilirsiniz.

Kalsiyumun Önemi

Kalsiyum kemik ve diş sağlığı için kritik önemde. Kalsiyum sinir sistemi, kalp ve dolaşım sistemi için de gerekli. Kalbin düzenli çalışması, kan pıhtılaşması süreçlerinde kalsiyum var. Peki kalsiyum için sütten başka alternatif var mı? 

Kalsiyum kaynakları

•    Balık
•    Kurutulmuş meyveler
•    Susam
•    Badem
•    Soya
•    Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Kalsiyum önemli. Ancak D vitamini de bir o kadar gerekli. Araştırmalara göre D vitamini vücutta kalsiyum emilimine yardımcı oluyor; kalsiyumu kemiklere hapsederek güçlü olmasını sağlıyor. D vitamini eksikliği ciddi sorunlar çıkarabilir. Çünkü ne kadar kalsiyum takviyesi alırsanız alın D vitamini olmadan kalsiyum vücut tarafından emilemez.

Sağlıklı, güçlü kemik ve diş yapısı için egzersiz de yapmak gerekiyor. Özellikle gelişme çağında çocukların hareketli olmaları, düzenli beslenmeleri önemli. Kalsiyum kemiklerinizi 20 – 25 yaşına dek güçlendiriyor ama bu noktadan sonra kemikler yaşlanma sürecine girip zayıflamaya başlıyor. Kemikler kalsiyumu tutamıyor; uzun vadede erimeye başlıyor.

Kemik erimesine çözüm olarak kalsiyum takviyeleri kullanılabilir. Kemik gelişimi ve güçlenmesi için düzenli egzersizin ve sağlıklı beslenmenin önemi büyük.