Süt Arttıran Gıdalar Neler ?

Daha doğuma aylar varken akıllara düşen sorudur: “Acaba sütüm bebeğe yetecek mi?”. Doğumdan sonra bu soru “ Acaba sütüm bebeğime yetiyor mu?” olarak değişir. Ardından bebeğiniz büyüyüp te ek gıdalara geçmeye başlayacakken sorunuz son kez bir kez daha değişir ve “Sütüm hala daha bebeğime yetiyor mu?” olur. Yani özetle süt sorunu hamileliğin başlangıcından bebeğinizin anne sütünü bırakacağı döneme kadar kafanızı kurcalamaya devam eder. Hal böyle olunca bu konu hakkında konuşmamak olmaz.

Hamileliğin başlangıcından bebeğinizin sizinle fiziksel bağı olan emzirme dönemi bitene kadar bu soru kafanızda öyle ya da böyle döner dedik. Peki yok mu bu sorunun çözümü? Olmaz mı, hem de en doğalından. Şimdi gelin anne sütünü arttıran doğal yollara bakalım ve süt arttıran gıdalar nelermiş öğrenelim?

Süt Arttıran Gıdalar

Sütünüzün bebeğinize yetmeyeceğinden endişeleniyorsanız bunun için öncelikle bebeğinizle tanışmadan, yani doğumdan önce dikkat etmeniz gerek bazı noktalar var. Bunların başında doğru beslenmek geliyor. Yapılan araştırmalarsa doğumdan önce ayva yiyen kadınlarda doğum sonrası ilk anne sütünün daha erken ve bol geldiğini ortaya çıkartmış. Ancak burada bir sıkıntı var. O da kış mevsimi meyvesi olan ayvanın yaz aylarında hamilelik yaşayan kadınlarca kolayca bulunamaması. Bu durumda yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bu nedenle kafanızı çok takmayın. Çünkü unutmayın ki Stres de sütünüzün gelmesinin önündeki en büyük engellerden.

Marul: Marul anne sütünü arttıran gıdaların başında geliyor. Çünkü içeriğindeki kalsiyum, A, C, B, D ve E vitaminleri, sodyum, iyot, çinko ve tabii ki bol miktarda su sayesinde hem süt üretimini tetikleyen hormonların üretimini arttırır, hem de vücuttaki su miktarını arttırarak daha fazla süt üretilmesini sağlar. Bu nedenle siz de sütünüzün bebeğinize yetmediğinden endişeleniyorsanız bol bol marul tüketmelisiniz.

Üzüm: Üzümü sevmeyen neredeyse yoktur. Aynı zamanda ne kadar da yararlı olduğunu bilmeyen. Mesela üzüm güçlü bir antioksidan, aynı zamanda da kansere karşı koruyucu tabii üzümün hikmeti bu kadarla da sınırlı değil. Ayrıca sinirleri yatıştırır, hazmı kolaylaştırır, böbrekleri çalıştırır ve daha pek çok işe yarar. Ancak üzümün çoğumuzun bilmediği bir yönü daha var. O da anne sütünü arttırması. Üzümün içeriğindeki B, C, E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor ve demir gibi maddeler tıpkı marul gibi anne sütü üretimini tetikleyen hormonların üretilmesinde dolayısıyla da süt miktarının artmasında etkili.

Dut: Dut ta anne sütünü arttırmada etkili gıdalardan bir diğeri. Üstelik çok ta lezzetli. Hal böyle olunca dutun karası da beyazı da sütünün bebeğine yetmediğini düşünen annelerin menüsüne girmeli. Dutun içinde pek çok vitamin var. Ancak bu vitaminlerin anne sütü üzerinde nasıl oluyor da bu denli etkili olduğu hala çözülememiş bir gizem. Ancak yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Örneğin İngiltere’de yapılan bir araştırmada 150 anne üzerinde bir deney uygulanıyor. Bu annelerin hepsine günde 20 gr. dut yemesi söyleniyor. Sonuçlarsa dutun süt arttırcı etkisini onaylıyor. Annelerin yaklaşık %89’unda süt üretimi artışı görülüyor.

Tüm bunların dışında anne sütünü arttıran pek çok gıda var. Bunlar: anason, incir, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane ve susam. Ancak unutmayın ki süt üretimini arttırmanın en önemli noktası bol bol sıvı tüketmektir. Bu nedenle eğer siz de emziren bir anneyseniz günde en az 6 – 7 bardak sıvı tükettiğinize emin olun.

Süt arttıran gıdalar hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak