Süper Karın Kasları İçin Kreatin Nasıl Kullanılır?

Süper karın kasları, anlam olarak sert, tam gelişmiş demektir. Bazı sporcuların uygulama sonrasında karın kasları görünüm olarak 6 parça olarak gelişir. Kreatin, sporcuların yağsız kas kütlesi oluşturmalarına yardımcı olabilecek bir amino asittir. İnsan vücudu doğal kreatin üretir ayrıca et ve balık gibi besinlerden kreatini absorbe eder, ancak birçok sporcu aynı zamanda kas gelişimini artırmak için takviyelerini kullanmaktadır. Kreatin takviyesi spor dünyasında tartışmalıdır fakat yasaklanmamıştır, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi düzgün alındığında genellikle güvenli olduğunu belirtmiştir. Ancak, eğer süper karın kasları istiyorsanız bunun için yapılması gereken sıkı çalışma ve eğitim için kreatin gibi vücut geliştirici takviye almak ihtiyacı karşılamamaktadır.

1.Adım

İlk yedi gün boyunca günlük toplam 20 gram kreatin alınır. Bu doz her biri 5 g olacak şekilde dört doza bölünerek alınır. Alınan bu yüksek creatine dozu, yükleme dozu olarak adlandırılır ve bu sistemi metabolize etmesi için ve daha sonra daha düşük doz kullanılması için hazırlar.

2. Adım

İlk haftadan sonra günde 2 ila 5 gram olacak şekilde kreatin dozu azaltılır. Bu miktar, uzun süreli kullanım için güvenlidir.

3. Adım

Takviyeler alındığı zaman meyve suyu içilir ve nişastalı yiyecekler tüketilir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, karbonhidratlar ile alındığında kreatin daha etkili olabilir.

4. Adım

Kreatin takviyesi kullanılırken, her gün karın geliştirme egzersizleri yapılır. Egzersiz, step, bisiklet egzersizi, kalça çevirme ve pilates yapılır. Antrenörden, iç ve dış abs kaslarının (iç ve dış karın) ile sırtın alt kısmını geliştirmek için egzersizler istenir.

5. Adım

Vücut ağırlığının her kilosu için her gün yaklaşık 0,7 gram protein tüketilir.  Protein ihtiyacının karşılanması için, yağsız et, balık, yumurta, az yağlı süt, fasulye ve soya ürünleri tüketilir. Protein bakımından yüksek bir beslenme planı, kas gelişimine yardımcı olur.

6. Adım

Kepekli tahıllar, meyve, sebze ve fındık ve tohum gibi sağlıklı yağlar tüketilir. Vücudun egzersiz rejiminde enerji olarak kullanılmak üzere karbonhidrat ve yağ ihtiyacı vardır. İşlenmiş gıdalar, doymuş yağlar, şeker ve alkol alımı sınırlanmalıdır.

7. Adım

Her hafta 5 gün, günde en az 30 dakika koşulmalı, yüzülmeli veya bisiklete binilmelidir. Düzenli kardiyo egzersizleri kalp ve akciğerlerin iyi durumda kalmasına yardımcı olur. Ayrıca, bir kalori açığı oluşturulmasına yardımcı olur, böylece karın bölgesinde biriken yağların yakılmasını sağlayarak, kasların ortaya çıkmasına yardımcı olur.

İpuçları ve Uyarılar

Rutin bir egzersize başlamadan ya da diyet değiştirmeden önce doktorunuzla konuşunuz. Özellikle eğer başka ilaçlar kullanıyorsanız, ilaç etkileşimi olabileceğinden, kreatinin sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışınız. Creatine nüfusunun yüzde 20 ila 30’u için etkisizdir. Yan etki riskini sınırlamak için kreatin alırken yeterince su tüketiniz.

Kreatin kullanımı sırasında anti-inflamatuvar ilaçlar veya kafein almayınız. Kreatin için önerilen dozu aşmayınız ve yükleme dozunu, yükleme süresi olan 7 günden daha fazla almayınız. Sadece tanınmış markaların kreatin takviyelerini kullanınız. Yan etkileri baş ağrısı, anksiyete, bulantı ve iştah kaybı olabilir.