Sünnet Korkusunun Çözümü Var Mı ?

Penisin baş kısmını saran derinin bir kısmının kesilerek çıkarılmasına sünnet diyoruz. Türkiye’de sünnet dinsel ve sosyal isteklerden. Hemen tüm erkek çocuklarına uygulanıyor. Çocuğun bu hassas dönemi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan en az sıkıntıyla atlatması sağlıklı gelişimi yönünden önemli.

sünnet

Nasıl yapılır?

Sünnet sadece birkaç dakika süren hızlı bir işlem. Türkiye’de genellikle 5 – 9 yaş arası dönemde yapılıyor. Daha erken ya da geç de olabilir. Örneğin doğumdan 2 hafta sonra yapılmasında herhangi bir sakınca yok.

Sünnet sırasında bölgeye lokal anestezi uygulanıyor. Ancak 1 – 5 yaş arası çocukların operasyon boyunca hareketsiz kalması zor olduğundan nadiren de olsa genel anestezi seçeneği gündeme gelebilir. Bu durumda çocuk operasyondan 2 – 3 saat önce yemek yememeli. Sıvı tüketmemeli. Anestezi altında operasyon yaklaşık 15 – 20 dakika sürüyor. Genellikle bistüri, mogen kelepçe, plastibell kullanılıyor.

Riskleri

Sünnet konusunda uzmanlaşmamış kişilerce, uygun olmayan ortamlarda ve hijyen koşullarına dikkat edilmeden yapılırsa çeşitli komplikasyonların oluşması kaçınılmaz. Bunlar kısa ve uzun vadeli olarak değişebilir.

Kısa vadeli komplikasyonlar :

•    Kanama

•    İdrar yolu tıkanıklıkları

•    Enfeksiyon

•    Penis ucunda tahriş

Uzun vadeli komplikasyonlar:

•    Sünnet derisinin kesim yerinden dışa doğru uzaması

•    Fazla veya eksik kesimlerde ikinci operasyon gerekliliği

•    Yara izi

•    Penis derisinin kesilmesi sonucu oluşan bozukluklar

Yararları

Sünnetin sağlık açısından pek çok yararı var. Sıralayalım:

•    Kanser riski azalır

•    İdrar yolu enfeksiyonu riski azalır

•    Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski azalır

•    Sünnetli kişilerin beraber olduğu kadınlarda rahim ağzı kanseri riski azalır

Sünnet sonrası günler

İlk gün: Sünnet sırasında uygulanan anestezi 2 saat içinde etkisini kaybeder. Ağrı başlar. Çocuğun yaşına göre ağrı kesici verilebilir. Aşırı hareketten kaçınılmalı. Çocuk özellikle tuvalete çıkarken zorlanmamalı. Bu zorlama (veya aşırı ağlama) kanamaya neden olabilir. Kanama olursa doktorla görüşülmeli. Ara ara sünnet bölgesi kontrol edilmeli. Yaranın üzeri tamamen açılmamalı. Bu durum enfeksiyon riskini arttırabilir. Sünnet külotları bu konuda yardımcı olacaktır.

İkinci gün: Sargı bugün açılır. İlaç tedavisine başlanır. Doktorun verdiği merhem sürülür. Genellikle bu işlem 2 saatte bir tekrarlanır. Bugün yarada şişme oluşabilir. Bu durum normal ancak yine de Doktor kontrolüne gitmek faydalı olacaktır.

Üçüncü gün: Sünnetten 72 saat sonra çocuk mutlaka ılık sabunlu suyla 10 dakika kadar yıkanmalı. Ardından yaraya merhem sürülmeli. Temizlenmiş yara enfeksiyon riskini düşürdüğünden 3.  gün banyosu çok önemli.

Yedinci gün: Bu güne kadar yara büyük ölçüde iyileşmiş olur. Enfeksiyon riski azalmış ancak harekete bağlı yara açılması söz konusu. Çocuk bisiklete binmek, top oynamak gibi aktivitelerden uzak durmalı.

Yine bu dönemde şişmanlık veya vücut yapısı gereği pipisi vücut içinde duran çocukların pipileri sık sık pipi dibine bastırılarak dışarı çıkartılmalı. Bu yapılmazsa bölgede kir birikebilir. Yara iyileşirken büzüşebilir. Önlem almak şart.

Sünnet korkusu nasıl yenilir?

Hemen her çocuğun başına gelebilen bir durum. Korkutucu sünnet hikâyeleriyle büyüyen çocuklarda Stres ve kaygıdan sünnet korkusu gelişebilir. Düşük benlik saygısı da bu korkuları tetikleyebilir.

Çocukla doğru iletişim kurularak hislerinin yersiz olduğu, çevresinden duyduğu hikayelerin genellikle abartıldığı, insanların bu konuda yaptığı şakaların gerçek olmadığı anlatılmalı. Çocuk sakinleştirilmeli.  Gerekirse bir uzmandan destek alınmalı. Tüm bunlar etkili olmazsa EMDR tedavisi etkili bir seçenek olabilir.

EMDR tekniği

Travmaların göz hareketleriyle duyarsızlaştırılması ve yeniden işlenmesi tekniği olarak tanımlanan EMDR yönteminde çocuktan tatsız bir olayı hatırlaması, bu anıyla ilgili bir imaj geliştirmesi, bu imaja dair olumlu ve olumsuz yargılar belirlemesi, her iki yargıyı da puanlaması istenir. Bu arada hareketli bir odak belirlenerek gözler bu odağı takip ederken anı hatırlandığında çocuğun olumsuz yargılarının olumluya geçmesi hedeflenir.