Sülfitler eklem ağrılarına sebep olur mu?

Sülfür tabanlı koruyucular, diğer adıyla sülfitler, gıdalarda en çok yer alan katkı maddeleridir. Sülfitler birçok besinde bulunur fakat şarap, sülfitlerin en çok kullanıldığı besindir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, 100 kişiden birinde sülfit hassasiyeti bulunduğunu açıklamıştır. Şarapta bulunan sülfitler, hassasiyet bulunan kişilerde eklem ağrılarına sebep olabilir. Şarap tükettikten sonra eklem ağrısı yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Sülfit Nedir ve Nerede Kullanılır?

Sülfitler, gıdalarda mikroorganizma oluşumunu kontrol altına almak ve kararmaları engellemek için kullanılan inorganik tuzlardır. Sülfür dioksit, sodyum sülfat, potasyum bisülfitler ve metabisülfitler gıdalarda kullanılan sülfitler arasında yer alır. Gıda üreticileri sülfiti; kararmayı önlemesi için sebze ve meyvelerde, siyah lekeleri önlemesi için deniz mahsullerinde ve mayalarda kıvam verici olarak  kullanırlar. Sülfitler şarapta genellikle bakteri oluşumunu engellemek için kullanılırlar. Ayrıca, bazı ilaçların ömrünü uzatmak ve etkisini arttırmak için de kullanılırlar.

Sülfit Hassasiyeti

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, sülfitleri “genellikle güvenli” olarak sınıflandırmıştır. Fakat bazı insanlar sülfitlere karşı hassas bi yapıya sahip olabilirler. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu hassasiyet seviyesi, yaşam süresi boyunca aynı kişide de değişiklik gösterebilir. Sülfit hassasiyeti genellikle cilt, akciğer, kalp-damar sistemi ve mide-bağırsak sisteminde sorunlara yol açabilir. Sülfitlerin bazı insanlar üzerinde gerçekleştirdikleri bu etkiler yüzünden, kullanımları belirli şartlara tabi tutulmuştur. Örneğin, Amerika’da, milyonda 10’un üzerinde bir oranda sülfit içeren ürünlerin etiketinde, üründe sülfit bulunduğu belirtilmelidir.  

Sülfit Hassasiyeti Belirtileri

Sülfit hassasiyetinin belirtileri genellikle sülfit tüketiminden sonraki 15-30 dakika içerisinde ortaya çıkar. Şarapta bulunan sülfitlere karşı vücudun verdiği tepki genellikle ciddi olmaz. İçinde sülfit bulunan şarap tüketildikten sonra gerçekleşen baş ağrısı sıklıkla görülen bir semptomdur. Ciltte kızarıklık, kurdeşen, mide krampı, ishal, öksürük ve nefes alma sorunları diğer olası belirtiler arasında yer alır. Sülfit hassasiyeti bulunan bazı kişilerde eklem ağrıları da görülebilir. Fakat eklem ağrılarının sülfit hassasiyeti ile olan ilişkisini belgelemek için bu konu üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. 

Sülfit Hassasiyeti – Tavsiyeler

Eklem ağrılarınıza yol açan şeyin sülfit hassasiyeti olduğunu düşünüyorsanız, içtiğiniz şarapları seçerken oldukça dikkatli olmalısınız. Birçok şarap sülfit içerir fakat organik şaraplar dahil sülfit içermeyen şaraplar da bulunur. Ayrıca, sülfit başka birçok içecekte de bulunur. İçmeden önce bira, kola, meşrubat gibi ürünlerin etiketini kontrol edin. Kurabiye, kraker, kurutulmuş ve konserve sebze-meyve, deniz mahsulleri, salata sosları, soyulmuş patates, galeta unu ve pekmez de sülfit bulunan diğer ürünler arasında yer alır.