Subway’de Sağlıklı Beslenme Yolları

İş hayatı okul, geziler… Çoğunlukla dışarıda yememizi gerektiren zamanlar oluyor. Hatta bazen canımız dışarıda yemek yemeyi daha çok istiyor. Yemek yapmaya zaman harcamamak hoşumuza gidiyor. Tabii restoranların birbirinden güzel lezzetlerini düşünmek de iştahımızı açıyor. Etrafsa birbirinden çeşitli restoranlarla dolu. Fast food ve kebap türleri başı çekiyor. Kocaman bir kızarmış patates tabağı çoğumuzun aklını başından alıyor. Ama bunlarla birlikte vücudumuzda biriken yağlar ve hastalıklar cabası oluyor. 

Bu durumda ne yediğimiz de çok fazla önem kazanıyor. Çünkü onlarca sağlıksız restoran bizi bekliyor. Yağlı ve bol şekerli yiyecekler bize önce kalori, sonra da kilo olarak geri dönüyor.  Peki hem dışarıda yiyip hem de sağlıklı beslenmek mümkün mü dersiniz? Bizce mümkün, siz yeter ki nerede ne yiyeceğinizi iyi bilin. Biz de sizin için sağlıklı restoranları araştırdık. Sağlıklı beslenebileceğiniz restoranlardan biri Subway.  Doğru yiyecekleri yerseniz Subway sağlıklı bir öğünün anahtarı olabilir. Özellikle de yolculuk yapıyorsanız ve ayaküstü sağlıklı bir şeyler atıştırmak istiyorsanız Subway tam size göre. Üstelik çok fazla kalori almadan bu işi halledebilirsiniz. 

Subway’de yiyeceğiniz en iyi yemeği kendiniz belirliyorsunuz. Bu da tabii sizin amaçlarınız doğrultusunda olmalı. Kalori sıkıntısı olmayanlar için de seçenekler var, az kalorili beslenmek isteyenler için de. Örneğin karbonhidrat almayı istemiyorsanız Subway’in salatalarından birini seçebilirsiniz. Hepsinde yaklaşık 10 – 12 gram karbonhidrat var. Yani yeterince az. İçine bir de isteğinize göre et eklerseniz en az 12 gram da protein almış olursunuz. Ayrıca hatırlatalım, Subway’de her salata en fazla 140 kalori. Kısacası bir Subway salatası ile öğle yemeğinizi günün en sağlıklı öğünü haline getirebilirsiniz. 

Eğer bir sandviç yemek istiyorsanız 15 santimlik olanlardan seçebilirsiniz. Ama ekmeğin karbonhidrat anlamına geleceğini de unutmayın. Bu yüzden en sağlıklı ekmeklerden seçmenizde fayda var. Kepekli ekmek ve çavdarlı ekmeğin diğerlerinden daha sağlıklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca tüm Subway ekmekleri 48 gram karbonhidrat ve yaklaşık 5 gram lif içeriyor. 

Sandviçinizin içine et koymak istiyorsanız teriyaki soslu tavuk, yanında da tatlı soğan sosunu deneyebilirsiniz. Bu da yaklaşık 17 gram şeker anlamına geliyor. Gelin şimdi Subway’de kilonuzu ve sağlığınızı korumak için en iyi seçenekler nelermiş bakalım:

Hindi göğsü füme salata sadece 120 kalori, 14 gram da protein içeriyor.

Tavuk fileto salata da 130 kalori ve 19 gram protein içeriyor.

Roastbeef salata ve Subway club salata da 140 kalori.

Hindi butlu bir sandviç yemek istiyorsanız bu da 290 kalori ve 48 gram karbonhidrat içeriyor.

Roastbeef sandviç ise 310 kalori. Üstelik protein bakımından çok zengin, tam 26 gram protein içeriyor. 

Peki Subway’de bize çok fazla kalori ve karbonhidrat olarak geri dönecek yiyecekler yok mu? Tabii ki var.  Örneğin Meatball Marinara sandviç tam 580 kalori ve 16 gram şeker, 23 gram da yağ içeriyor. 

Beslenme alışkanlığımız sadece evde yediklerimizden ibaret değil. Dışarıda yediklerimiz de en az evde yediklerimiz kadar önemli. Dışarıda sağlıklı beslenmekse birkaç ipucunu bilmekten geçiyor. Örneğin bir Subway sandviçi ile de sağlıklı beslenmeniz mümkün. Yeter ki içine neler katılacağını bilin.