Su içmeyi biliyor musunuz?

“Su içmeyi bilmeyecek ne var?” diyenleri duyar gibiyiz. Peki gerçekten su içmeyi biliyor musunuz?

Dengeli beslenme deyince üç aşağı beş yukarı ne anlamak gerektiğini biliyoruz. Sağlıklı yiyecekler olmadan olmaz. Peki ya içecekler? Hangileri daha sağlıklı? Su neden böylesine önemli?  

Su içsem yarıyor” diyenler haklı. Protein, karbonhidrat, vitamin bir yana su bir yana. Su yoksa bunlar hiçbir işe yaramıyor. İnsanın vücut ağırlığının % 50 – 70’i su. Düzenli su içmeyen birinin sağlıklı yaşama şansı yok. Beslenme uzmanları günde ortalama 1 litre sıvının altına düşmemeyi öneriyor. Bu da yaklaşık 6 – 8 bardak ediyor. Hava sıcaksa, bünye hareketliyse sıvı takviyesi şart.

Su nasıl içilir?

Uyanır uyanmaz bir bardak su içmeyi adet edinebilirsiniz. Ofiste, masanızda bir şişe bulundurursanız su içmeniz daha da kolaylaşır. Dışarıda dolaşmanızı gerektiren bir işiniz varsa şişeyi çantanıza atabilirsiniz. Su içmekten sıkılırsanız taze sebze – meyve yiyebilirsiniz. Yüksek oranda su içerirler; hem onlarca başka yararları var. 

Meyve suları

Kaybedilen sıvıyı yerine koymanın harika yollarından. Taze sıkılmış, şeker eklenmemiş meyve suları vitamin – mineral bankası. Önemli nokta: meyve suyu başka, meyveli su başka. Meyveli su dediğimiz, meyve suyu oranı % 5 – 30’u geçmeyen hazır içecekler. İçlerinde epey bir şeker de var. Bunların pek yararlı olduğu söylenemez. Oysa büyük bir bardak taze sıkılmış meyve suyu bedenin su, vitamin ve mineral açığını gidermede çok etkili. 

Sütlü içecekler

Süt, süt eklenmiş veya sütten üretilmiş içecekler, ayran, cacık… Hepsi de bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum sağlıklı dişler ve kemikler için elzem. Süt bende kilo yapıyor diyenler için yarım yağlı, hatta yağsız alternatifler, diyet sütler de var.

Gazlı içecekler

Her yıl milyonlarca litre gazlı içecek tüketiyoruz. Formülüne bakalım: Asit + Şeker + Aroma + Su. Şeker tek başına diş sağlığına zararken yanına bir de asitleri aldı mı değmeyin keyfine. Sağlıklı beslenmeyi iptal etmesi, obeziteye yol açması da cabası. İçmeden duramıyorsanız düşük kalorili seçenekleri bir denemekte yarar var. 

Enerji içecekleri

3 farklı türü var. İlki, nekahet döneminde toparlanmaya yönelik olanlar. İkincisi, spor ve egzersizde kaybedilen sıvıyı ve kan şekerini takviye etmeye yönelik. Üçüncüsü, iki yudum içip anlık olarak derlenip toparlanmak isteyenler için.   

Enerji içeceklerinde kompleks karbonhidratlar, düşük – orta – yüksek hızda çözünen şeker kombinasyonları bulunuyor. Enerji içecekleri uyaran ve canlandıran etkiye sahip kafein veya taurin gibi bileşenler de içeriyor.