Stresle Baş Etmenin Yolları Neler ?

Negatif ve pozitif düşünce kavramlarını yıllardır duyuyoruz. Ruh hallerinin olumlu değişimine pozitif enerji, olumsuz değişimine negatif enerji deyişlerini yakıştırırız. İnsan olarak içimizdeki enerji miktarını ölçen bir alet henüz icat edilmese de, içsel enerjimizin varlığı yok sayılamaz bir gerçek. Kendinizi kötü hissettiğiniz bir günü düşünün… Hava berbat, işiniz çok yoğun… Böyle bir günde hissettiğiniz enerjiyle, güneşli bir günde keyfiniz yerindeyken hissettiğiniz aynı mı? 

İçimizde görünmez bir enerji bulunuyor. Ruh halimiz bu enerjiyle şekilleniyor. Yaşantımızın her anına hakim olan stresi belki de bu enerjiyle yenebiliriz. Stresi hayatımızdan çıkaramasak da, stresle mücadele etmek için pozitif enerjimizi kullanabiliriz.

İçsel söylemler ve stresle baş etme

Bazen kendinizi  içinizden kötü cümleler geçirirken bulabilirsiniz. Hayatınızla ve kendinizle ilgili olumsuz cümleler… Bunlar sık geliyorsa stresle baş başasınız. Olumlu cümleler içinizden çok sık geçtiğinde de içsel gücünüzün daha yüksek olduğunu hissedersiniz. Çok önemsemiyor olabilirsiniz, ancak unutmayın: içinizden geçenler bir süre sonra inandığınız doğrular olur. Hayatınızda olumlamalar kullanmanız oldukça önemli. Stresi uzaklaştırmak istiyorsanız, olumsuz cümlelerinizi olumluya çevirmelisiniz.

Müzik stresi uzaklaştırabilir

Müzik ruhun gıdasıdır sözü çoğu zaman doğru. Sevdiğiniz müzik türü değişebilir. Ancak, dinlendirici bir melodinin sizi rahatlattığı bilimsel bir gerçek. Bazı şarkılarda geçen sözler sizi özel olarak motive ediyorsa, bu şarkılar yardımcınız olabilir. Bir şarkıyı günlerce ya da saatlerce dinlediğinizi hayal edin. Bir süre sonra beyninizden o sözlerin ara ara geçtiğini hissetmez misiniz? Müziğin bu kalıcı etkisi sizde uzun süreli pozitif enerji yaratır. Bu sözler olumlu içsel söylemlere dönüşür. Kısacası, kendinizi Stresli hissettiğinizde müziği açmanızda fayda var.

İlham veren kitapları bulun 

Seçtiğiniz kitaplar da müzikler gibi, kişiye göre değişir. Olsun. Her kitap başka güzeldir. Bazı konulardaki kitaplar pozitif enerji için de faydalı olabilir. Özgüven, kişisel gelişim ve ruhsal rahatlama üzerine kitaplar buna örnek. Düşüncelerinizi ve olaylara bakış açınızı değiştirebilmeniz için, kitaplardan daha iyisini bulamazsınız. Kitaplar, size ket vuran düşüncelerinizden kurtulup, daha pozitif yöntemler bulmanızı sağlar.

Pozitif bulaşır. Pozitif insanlarla vakit geçirin

Pozitif enerji etkileşimle artış gösterir. Bazı insanlar çevrenizde her şeyden hayıflanıp dururken bazıları da sizi sürekli güldürüp pozitif kalmanızı sağlar. Hepimiz pozitif bakış açısına sahip arkadaşlarla vakit geçirirsek, kendimizi daha az stres içinde hissedebiliriz. Eleştirel yapılı kişiler ise, kendinizi sürekli sorgulamanıza neden olur. İyi bir arkadaş siz kötü hissettiğinizde size destek olan, iyi hissettiğinizde de eğlencenize katılan arkadaştır. Arkadaşlıklarınızda bu ayrıma dikkat edebilirsiniz. Psikolojik sağlık için – her şeyde olduğu gibi – sosyal destek kaynakları çok önemli. Pozitif dostlar ise bunu sağlamanın en önemli yolu.

Kendinizle barışın. Aynalarla, düşüncelerinizle, hatalarınızla, hayatınızda var olan her şeyle…

Bazı kişiler kendilerini hiçbir zaman tam olarak göremez. Yeterince iyi, yeterince güzel, yeterince başarılı gibi… Hepimizin bu yarışı sonlandırması, kendine yapacağı en doğru şey. Kişinin kendini olduğu gibi kabul etmesi, sadece yanlış bakış açılarını değiştirmeyi istemesi önemli. Size zarar veren düşüncelerinizin dışındaki her tür hata size ait. Bazı insanlar sürekli geçmişteki hatalarına takılırlar. Hatalarını tekrar tekrar düşünür, bugüne dönemezler. Bu tavır negatif enerjiyle dolmaktan başka ne işe yarar ki? Bazen hatalarınıza ihtiyacınız olduğunu düşünmek  gerekir. Hatalar daha doğru yollar seçmeniz için birer fırsat sadece.

Pozitif enerjiyi sürekli olarak taşımak kolay değil. Elbette bazen kendimizi kötü hissedebiliriz. Ancak şunu unutmayalım: hayatımızdaki birkaç basit ayrıntıyı değiştirerek bile kendimizi daha pozitif, daha mutlu, daha iyi hissetmek elimizde.