İş stresiyle nasıl baş etsek?

İşyerinin yoğunluğu, yetişmeyen işler, telaşlı toplantılar, gece mesaileri derken ruh hali alıp başını gidiyor. İnsanın bazı haftalar kendine ayıracak beş dakikası olmuyor. Bazen de baş edilmesi gereken zorluklar çıkıyor karşımıza. Hayatımızın çoğu işte geçiyor. Stres kaçınılmaz. 

Peki ne yapalım? Strese devam mı edelim? Yoksa hayatımızı güzelleştirecek, işimizden zevk almamızı sağlayacak önerileri mi dikkate alalım? Hangisini seçersiniz bilemeyiz ama biz işinize yarayacak bazı taktikler öğrendik. Gelin birlikte bakalım:

Zamanınızı ve sorumluluklarınızı iyi yönetebilirseniz iş stresinden büyük oranda kurtulmanız mümkün. Önce sizi işyerinde strese sokan olayları ya da durumları düşünün. Ardından stresinizi yok edecek bir iki şey hayal edin. 

İş stresiyle baş etmek için patronunuzla ya da müdürünüzle görüşün

Yılda en az bir kez buluşup işiniz ve performansınız hakkında konuşun. Böylelikle hem planlı olursunuz hem de stresiniz azalır. Performans değerlendirmesi işinizin parçasıysa bunu stres atmaya giden bir yol olarak düşünün. 

Patronunuzla görüştüğünüzde ona sorabileceğiniz bazı sorular:.

Bu iş için benden neler bekleniyor?

Firmamız nereye doğru gidiyor? Ben bu gidişatın neresinde yer alıyorum?

İyi çalışıyor muyum? Benden memnun musunuz? Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

İşimle ilgili bir yanlış yaparsam sonuçları ne olabilir?

İyi olmaya devam edersem nasıl ödüllendirilirim? 

İş stresiyle baş etmek için çalışırken planlı olun 

Patronunuzla konuşmak işin uzun vadeli kısmı. Size ilerideki yol haritanızı çizecek. Ama harita sadece ana yolları göstermez. Günlük çalışma planı da en az patronla konuşmak kadar önemli. Çünkü insan ne yapacağını bilirse düzgün adımlar atar. 

Organize olun. Planlı olmak her zaman yararlı. “Plan yapmak vakit kaybı” tespiti tamamen efsane. Tam tersine neyi ne zaman yapacağınızı bilmek, acil işleri sıraya koymak size zaman kazandırır. Stresinizin çoğu zamansızlıktan değil miydi?

Geçiştirmeyin. İşlerinizi haftalara ya da aylara bölün. Gelecek haftanın programında ne olduğunu bilmek size huzur verecek. Bir işi sadece size verildiği için alelacele yetiştirmek ne size ne de firmanıza bir şey katar. İşinizi günlere ve haftalara bölmenin çok daha rahat hissettireceğine garanti veriyoruz.

Hayır demeyi öğrenin. Herkesin bir iş kapasitesi var. Olmuyorsa olmuyor. Bunu açıkça söylemekten çekinmeyin.

Odaklanın. İki atı aynı anda süremezsiniz. Tek işe odaklanın. Biri bitince diğerine geçin. 

Sizi rahatsız etmelerine izin vermeyin. İşinize konsantre olun. Size boş vaktinizde soru sormalarını isteyin. 

Yetki verin. Her şeyi sizin yapmanızı kimse beklemiyor. Başkalarını da görevlendirin. Görev paylaşımı işleri kolaylaştırır. 

İş stresiyle baş etmek için kendinize iyi bakın

İş stresini atmanın yolu sadece işle ilgili değişiklikler yapmaktan geçmiyor. Hayatınızdaki güzel anlar stres atmak için birebir. Günlük hayatı güzelleştirecek ipuçlarına bakalım:  

Kendinize zaman ayırın. İşi işte bırakın. Akşam televizyon izlerken yarınki işin derdine düşmeyin. O bir gece daha bekleyebilir. Hatta mümkünse evdeyken iş telefonlarını açmayın. E-postanızı kontrol etmeyin.

Olumlu düşünün. Kötü bir iş gününü kendiniz için cehenneme çevirmenin gereği yok. Sonuçta işten bahsediyoruz. İyi günler de olacak, kötü günler de. 

Kendinizi ödüllendirin. Zor bir işi başardığınızda bunu kutlayın. Parti vermekten bahsetmiyoruz. Öğlen aranızda tatlı yiyin. Bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın. Aklınıza sizi mutlu edecek ne geliyorsa onu yapın.

Eğlenceye zaman ayırın. Günün her anını yapılacak işleri düşünmekle geçirirseniz kendinize hiç zaman kalmaz. Daha iyi bir yaşam için çalıştığınızı, çalışmak için yaşamadığınızı unutmayın. Boş vakitlerinizin tadını çıkarın. Sevdiğiniz aktiviteleri yapın. Hobilerinize zaman ayırın. 

Nefes alma ve rahatlama tekniklerini uygulayın. Doğru nefes tüm bedene oksijen taşıyarak  rahatlamanızı sağlar. Bu tekniklerle gün içinde yükselen stresi kontrol etmeniz mümkün.