Stres Reflüye Neden Olur Mu ?

Reflü semptomlarınızın iş görüşmesi veya sınav gibi kötü zamanlarda mı ortaya çıktığını farkettiniz? Reflü hastası olan çoğu kişi baharattan, acıdan ya da kahvaltıda bir bardak portakal suyundan vazgeçebilir. Ancak topluluk karşısında sunum yapmak gibi stresli durumlarda semptomlarınızın arttığını farkedemeyebilirsiniz.

Bazı araştırma ve anketlere göre Stres mide yanması ve reflü için tetikleyici bir faktör olabilir. Stresli bir yaşantınız varsa bu sizin için kötü bir haber, fakat bazı teknikler ile en zor dönemlerinizde bile midenizi yatıştırabilirsiniz.

Stres-reflü ilişkisi

1999 yılında 2000 kişi üzerinde yapılan bir anket ile stres-reflü arasındaki ilişkiye dair ipuçları bulundu. Bayanlar çok yoğun bir günden sonra veye stresli ailevi durumlardan sonra mide yanması rapor etti. Erkekler ise uzun çalışma saatleri ve iş gezilerinden sonra mide yanması semptomlarının arttığını belirtti.

1993 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise kronik anksiyete ve uzun süreli strese maruz kalmış kişilerde yemek borusunda düşük yoğunluklu uyarılma şeklinde bir reflü yan etkisi görülmüştür.

2004 yılında yapılan başka bir araştırmada. 60 kişi bir boyunca gözlemlendi ve 6 ay ve daha fazla süre strese maruz kalan şahıslar sonraki 4 ay boyunca çok daha yoğun bir şekilde reflü semptomlarına maruz kalmışlardır.

Araştırmacılara göre İrritabl Bağırsak Sendromu benzeri diğer kronik rahatsızlıklar gibi mide yanması ve reflü de stresli ve önemli olaylara tepki vermektedir. Ayrıca tükenme noktasında yorgunluk da reflü semptomlarını en çok arttıran faktörler arasındadır.

Stres gerçekten durumu kötüleştiriyor mu ?

Stresin midedeki asit salgılanmasını arttırıp arttırmadığı ya da fiziksel olarak asit dengesini bozup bozmadığı tartışılmaktadır. Günümüzde çoğu bilimadamı stres altında yemek borusunun aside daha duyarlı olduğuna inanıyor. Başka bir deyişle, araştırmaya katılan hastalara göre midede üretilen asit miktarı artmasa bile asidin verdiği rahatsızlık stres altında daha fazla oluyor.

2005′te yapılan başka bir çalışmada, araştırmacılar 40′dan fazla reflü hastasının yemek borusundaki asit seviyelerini ölçtüler. 5 dakikalık bir sunum yapılması istenen hastalar stresten dolayı daha ağır semptomlar gösterdiler. Fakat stres altında olmayan hastalardan daha fazla miktarda asit salgılamadılar.

Her şey kafada mı bitiyor ?

Sonuçlar akla şu soruyu getiriyor: Bütün bu semptomlar aslında psikolojik mi? Araştırmacıların teorısine göre stres beyindeki acı reseptörlerinin duyarlılığını arttırıyor ve bünyeyi artan asit miktarına karşı daha hassas hale getiriyor.

Yorgunlukla birleştiğinde stres vücudunuzda reflü semptomlarını arttıracak bir takım değişikliklere yol açabilir. Beyinde ve vucütta neler oluyorsa olsun, reflü hastaları bilmelidir ki stres kesinlikle durumlarını daha da keyifsiz hale getirecektir.

Peki ne yapılabilir ?

Stresle başetme tekniklerini öğrenerek ileride kalp hastalıkları, inme, Obezite ve Depresyon gibi birçok hastalığın riskini azaltmış olursunuz. Stresle ne kadar iyi başederseniz o kadar iyi hissedersiniz.

1993 yılında yapılan bir araştırmaya göre rahatlama egzersizleri sonucunda reflü hastalarının semptomlarında azalma görülmüştür. Aşağıda stres azaltmada işinize yarayabilecek bazı tavsiyeler:

  1. Spor yapın. Egzersiz yapmak gerilmiş olan kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olur ve sizi iş yeri gibi stresli ortamlardan bir süreliğine uzak tutar.
  2. Yoga, tai chi ya da Meditasyon yapın. Bu tarz dinlendirici egzersizler odaklanmanıza ve olayları olduğundan daha da kötü hale getiren negatif düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
  3. Müzik dinleyin. Yatıştırıcı ve sinirlerinize iyi gelecek tarzlar dinlemeye çalışın.
  4. Yediğinize dikkat edin. Bu stres altındayken özellikle önemli çünkü çikolata narenciye domates gibi reflüyü tetikleyen yiyeceklere karşı daha hassas olursunuz.
  5. Hobi edinin. Hoşunuza giden şeyler yapın.Bu bir enstrüman çalmak olabilir ya da sizi günlük stresten uzaklaştırabilecek herhangi birşey.
  6. Uykunuzu alın. Uyurken baş tarafı yüksek yatak kullanın. Böylece olası semptomları azaltmış olursunuz.
  7. Hayır demeyi öğrenin. Arkadaşlarınızla ve aktivitelerle ilgili önem sırasına göre bir liste yapın. Listede yukarıda olmayan insanlara hayır demekten çekinmeyin.
  8. Gülün. Eğlenceli filmler izleyin, komedi şovlarına gidin,arkadaşlarınızla iyi vakit geçirin. Kahkaha strese karşı en etkili silahlardan birisidir.
  9. Evcil hayvanınızla vakit geçirin. Eğer yoksa bir tane edinmeyi düşünün. Evcil hayvanlar sakinleşmenize yardımcı olur.
  10. Masaj yaptırın. Fiziksel olarak kaslarınızı rahatlatmak, kafanızı boşaltmanıza da yardımcı olur.