Stres Nasıl Düşük Libidoya Yol Açar?

Hayatınızdaki Stres düşük libidoya yol açabilir. Bunu içgüdüsel olarak hissetmiş olabilirsiniz ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki hayatınızdaki stres kaynakları cinsel dürtünüzü etkileyebilir. Bu demektir ki iş stresi, finansal stres, yoğun olmanın stresi ve özellikle ilişkilerde stres libidonuzu negatif bir şekilde etkileyebilir, muhtemelen hayatınızın bir başka alanında daha problem yaratmış olurlar.

Stres birçok nedenden dolayı libidonuzu düşürebilir. Burada bazıları vardır:

Strese Tepki ve Düşük Libido

Strese tepki verdiğinizde vücudunuz savaş veya kaç tepkisi de denilen kaçma veya savaşma durumuna hazırlanmak için birçok değişiklikten geçer. Bu tepkinin bir bölümü kortizol ve epinefrin (veya adrenalin) hormonlarının salgılanmasıdır. Eğer stres tepkiniz tersine dönmediyse bu kronik stres denilen duruma da yol açabilir, ve sizin cinsel tepkilerinizle ilgili olan hormonları da etkileyebilir. 

Eğer hayat stresinin libidonuzu düşürdüğünden şüpheleniyorsanız, bunun ilk çözümlerinden biri stres yönetimidir. Eğer nefes teknikleri veya Meditasyon gibi etkili stresten kurtulmak yöntemlerini kullanırsanız kronik strese neden olan hormonal bozuklukları çok fazla yaşamazsınız. Ayrıca hayatınızın diğer alanlarındaki stresle başa çıkma stratejilerini de göz önünde bulundurmalısınız, böylece bunların cinsel dürtüleriniz üzerinde etkisini yaşamazsınız.

Yoğun Hayat Tarzı ve Düşük Libido

Birçoğumuz kendimizi düşündüğümüzden de meşgul buluruz. Özellikle kadınlar, annelik, iş ve ev düzenin oluşturma gibi birçok şeyle başa çıkarken çok dolu bir plana sahip olabilirler. Bu nasıl düşük libidoya neden olur? Her daim meşgul olmak çok az dinlenme vaktine sahip olmak demektir, ki bu da enerjinizi ve cinsel dürtünüzü azaltır. Dolu bir plan dolu bir zihne neden olabilir – zihninizde çok şey olması özellikle kadınlarda rahatlamayı ve ‘havaya girmeyi’ zorlaştırabilir. Dolu bir gün seks için zaman bulmanızı bile zorlaştırabilir, veya yapılacaklar listesine ekstra bir yük olarak gelebilir. Tüm bu faktörler düşük libidoya yol açabilir. 

Buradaki en açık çözüm daha az yoğun olmaktır. Bunun söylenmesi uygulanmasından daha zor olabilir. Meşgul insanlar, özellikle meşgul anneler, bazı aktivitelerini keserek, hayır demeyi daha iyi öğrenip sadece gerçekten önemli aktivitelere evet demeyi öğrenmelidir.

İlişki Stresi ve Düşük Libido

İlişkilerle ilgili konular muhtemelen düşük libidoyla ilgilenirken bakılması gereken en büyük konudur. Çalışmalar gösteriyor ki ilişki stresi – ilişkinin içindeki çatışmalarla ilgili stres ve ilişkinin içindeki diğer faktörler düşük libidodaki diğer stres çeşitlerinden daha güçlü bir faktör olabilir. Bu hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir. Ve hem erkekler hem kadınlar partnerlerinin ilgisinin azalması kendi libidolarını da etkilediği için, partnerlerden birindeki ilgi eksikliği her iki partnerin de ilgisinin azalmasına neden olacaktır. Düşük libido kendi içinde daha da sorun olarak –tahmin edebilirsiniz ki – daha da düşük libidoya neden olur! Çalışmalar gösteriyor ki partnerlerden birinin ‘pozitif dokunuş’u kadınlarda yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve kadınların strese karşı daha dayanıklı olmalarına yardımcı olur, yani stresin azalması birbirini tetikleyerek düşük libidoya tampon olup çözüm olabilir. İlişki sorunları strese neden olabildiği için, strese neden olan daha fazla soruna yol açabilir, stres tamponu olacak etkilerden mahrum bırakır, ilişki zorlukları hayatınızdaki stresi azaltmak için üzerinde çalışmanız gereken bir etkendir.

İlişki problemlerinin üzerinde çalışmak birçok nedenden dolayı önemlidir, ve bu nedenlerden en önemlisi de cinsel dürtünüzdür burada atılması gereken ilk adımlardan biri adaletli ve destekleyici iletişim tekniklerinin kullandığınızdan emin olmaktır (iyi dinleme becerileri, kesin  –  ama agresif olmadan – iletişim, vb.). Problemleri meydan okumalar gibi görün ‘düşman’ gibi değil. Partnerlerden ikisinin de ihtiyaçlarını destekleyen stratejiler bulun. Eğer bunu tek başınıza yapmada zorlanıyorsanız size daha etkili ilişki becerileri kazandıracak ve daha derin sorunları çözebilecek bir terapisti görmek iyi bir fikir olabilir. İyi bir seks terapisti çiftler arasındaki ilişki problemleri ile ilgilenir ve sizin cinsel ilişkinizi etkileyebilecek veya problemi artırabilecek hormon seviyelerini ve diğer fiziksel faktörleri kontrol etmenize yardımcı olabilir.