Stres kırıkları nasıl oluşur?

Stres kırıkları kemik yüzeyinde meydana gelen çok ufak çatlaklardır. Bu durumda kaslarda giderek artan ağrı ve sertlik, kalça kemiğinin belli bir noktasında da acı hissedilir. Stres kırıklarının erken teşhisi tedavi süreci için oldukça önemlidir çünkü zamanında tedavi görmeyen stres kırıkları yayılabilir ve gerçek bir kemik kırığına sebebiyet verebilir. 

Nedenler

Stres kırıkları genellikle koşucularda, idman tempolarını ve hacimlerini birkaç hafta veya birkaç aylığına arttırdıklarında görülür. Koşu biçiminde ya da vücut yapısındaki biyomekanik kusurlar ya da kalsiyum eksikliği de sakatlığı tetikleyebilir. Koşucularda gerçekleşen stres kırıkları genellikle kaval kemiğinde (tibia),  uyluk kemiğinde (femur), kuyruksokumu kemiğinde (sacrum) ya da ayak tarak kemiklerinde (metatarsal) görülür.

Önlemler

Ayağınıza ve koşu tarzınıza uygun ayakkabılar seçtiğinizden emin olun. 

Bir fizik tedavi uzmanına demarş testi yaptırın. 

500 – 600 kilometrede bir koşu ayakkabınızı değiştirin. 

Haftalık koşu limitinizi haftada %10’dan fazla arttırmayın. 

Vücudunuzun belli bölgelerini dinlendirmek için koşu ve kros egzersizlerinize bazı günler ara verin. 

Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenin, yeteri miktarda Kalsiyum ve D vitamini (kalsiyum emilimi için gereklidir) aldığınıza emin olun.

Gıda ve vitamin takviyesi almanızın gerekli olup olmadığını öğrenmek için bir doktora danışın. 

Kemik yoğunluğunu düşürme riski olan; karbonlu içecekler, alkol ve tütünden uzak durun. 

Stres kırıklarını önlemesi açısından kemiklerinizin etrafındaki kasların yeteri kadar güçlü olduğundan emin olun.

Kavalkemiği stres kırıklarının en sık görüldüğü kemik olduğundan ayak parmağı ve topuklarınızı kaldırıp indirmenizi gerektiren, bacak ve baldır kaslarınızı geliştirecek egzersizler yapın. 

Tedavi

Eğer stres kırığı belirtileri gösteriyorsanız günlük koşu egzersizlerinizi hemen sonlandırmalı ve en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz röntgen yardımıyla stres kırığını tespit edebilir. Fakat bazı durumlarda stres kırıkları röntgen cihazı yardımıyla görülemez, bu durumda MR ya da kemik röntgeni (kemik taraması) stres kırığını belirlemeye yardımcı olabilir. Stres kırığı sizi muhtemelen 6 hafta boyunca egzersizlerinizden uzaklaştıracaktır. Durumun ciddiyetine göre bu süre değişebilir ve kırığın bulunduğu bölgenin alçıda kalması gerekebilir. Stres kırıkları çok ciddi bakım, ilgi ve tedavi gerektiren kırıklardır. Bu yüzden olası bir stres kırığını yok sayarak koşmaya ya da kırığı zorlayacak egzersizler yapmaya devam etmeniz durumunda stres kırığı daha da kötüye gidecek ve zaman zaman gerçek bir kırığa yol açacaktır. Stres kırığına karşı uygulanacak en iyi tedavi bol dinlenmek, iltihap giderici ilaç kullanmak, kaslarınızı çalıştırmak ve güçlendirmek olacaktır. İyileşme süreci boyunca kondisyonunuzu belirli bir seviyede tutmak için kros idmanı ya da su içerisinde koşar adım egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir diyetin ve özellikle kalsiyumun kemik hastalıklarının tedavisinde oldukça önemli olduğunu düşünürsek doğru beslenmenin de tedavinize faydası olacağını söylemek doğru olacaktır.