Stres erken menopozu ne kadar etkiliyor?

Erken Menopoz belirtilerinin strese yol açtığı malum. Peki ya tam tersinin de mümkün olduğunu, hayatınızdaki Stres oranının aslında erken menopoza neden olabileceğini biliyor muydunuz? Yaşam standartlarına göre kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalama menopoz yaşı 51 olarak kabul ediliyor. Fakat ne yazık ki her 100 kadından biri 40 yaşından önce menopoz sürecine giriyor. İngiltere’de yapılan araştırmalara göre bu sayı günden güne artıyor.

Kadınlarda 40 yaşından önce 12 ay boyunca adet görülmemesine erken menopoz deniyor. Bu durum Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde çok daha yaygın. Kırsal kesimlerde yaşayan kadınlar gelişmiş ülkelerdeki kadınlara göre menopoza ortalama 8 yıl daha erken giriyor. Uzmanlar erken menopozu oluşturan asıl nedenlere henüz açıklama getiremeseler de bazı şüpheliler var. Kadınların sosyoekonomik durumu ve sigara kullanımı buna örnek.

Boston Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma bu sonuçları destekliyor. 36 ila 45 yaşları arasında 600 farklı kadın üzerinde yapılan incelemeye göre, ekonomik zorluklar içinde yaşayan kadınların %80’i için erken menopoz riski daha yüksek. Bu çalışmalar stresin erken menopoz üzerindeki etkisinin azımsanamayacağını gösteriyor.

Erken menopoz ve stres

Fiziksel olarak yoğun stres altında olmanız, adet döngünüzde aksamalar yaşamanıza neden olabilir. Bu durum özellikle atletlerde ve anoreksiya hastalığına sahip kadınlarda yaygın. Psikolojik stres, tıpkı fiziksel stres gibi adet döngüsünün aksamasına yol açabilir.

Erken menopozun ve stresin ortak belirtileri var:

•    Şiddetli ağrılar

•    Çabuk öfkelenme

•    Cinsel soğukluk

•    Depresyon

•    Uyku düzeninde bozukluklar

•    Unutkanlık

•    Ruh halinde ani değişimler

•    Huzursuzluk ve endişe hissi

Erken menopoz belirtileri, normal menopoz belirtilerine benziyor ama daha hafif seyrediyor. Normal menopoz semptomları adet döngüsü tamamen sona ermeden de kendini gösterebilir. Erken menopoz semptomları duruma göre yıllarca sürebilir.

Stres gerçekten de erken menopozu tetikliyor mu?

Geçirilen bazı ameliyatlar, kanser tedavisi, bağışıklık sistemi hastalıkları veya genetik unsurlar erken menopozun bilinen nedenlerinden. Sigara kullanımı da erken menopozu tetikleyen önemli unsurlardan. Araştırmalara göre sigara kullanan kadınlar menopoza bir veya iki yıl daha önce giriyor. Çoğu durumda erken menopozun spesifik bir nedeni olmayabilir.

Stres faktörü kötü beslenme alışkanlıkları, alkol tüketimi ve sigara kullanımıyla bir araya getirildiğinde erken menopozu tetikleyecek faktörlerden biri olarak görülse de, tek başına stresin bu süreci başlattığına dair kesin kanıt yok. Öte yandan yoğun stres, menopoz belirtilerinin çok daha şiddetli yaşanmasına neden oluyor.

Erken menopozun duygusal etkileri

Erken menopoza nasıl bir duygusal tepki vereceğiniz sağlık durumunuzla, stres miktarınızla ve aldığınız duygusal destekle (aile ve arkadaş ilişkilerinizle) doğru orantılı. Pek çok kadın için erken menopoz şok, üzüntü, korku veya şiddetli bir huzursuzluk yaratır; bir şeyleri kaybediyor olma hissi kendini gösterebilir. Doğurganlığınızı kaybetmek dış görünüşünüzde ve kendinize duyduğunuz güvende bile değişiklik yaratabilir. Erken menopoz semptomlarına sahip olduğunuza inanıyorsanız, mutlaka bir uzman görüşü almanız öneriliyor. Gerçekten erken menopoz sürecine girdiyseniz, duygusal destek almaktan çekinmemeniz önemli.