St.Johns Wort Nedir ve Ne Gibi Durumlarda Kullanılır ?

St.John’s Wortun bilimsel adı Hypericum perforatum L. ‘dir, bitki çiftliklerde yetiştirilmektedir ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletlerinin büyük bölümünde doğada bulunmaktadır. Doğada, St.John’s Wort genellikle, rahatsızlık veren bir bitki olarak kabul edilmektedir, çünkü hızlı büyüyüp kolayca yayılan bir bitkidir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı St.John’s Wortu “zararlı ot” olarak listelemektedir. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Ulusal Merkezine göre, bitkinin adı Yahya Peygamberden sonra verilmiştir, çünkü bitkide “Haziran ayı sonlarında, Aziz Vaftizci Yahya bayramın zamanlarında ” sarı çiçekler yetişmektedir. St.John’s Wort, çeşitli sağlık sorunları için doğal bir bitkisel tedavi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bitki üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sınırlı kalmıştır. Bilimsel çalışmalar, St.John’s Wortun orta-küçük şiddette Depresyon tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Daha fazla bilimsel çalışma, St.John’s Wortun diğer koşullar için yararlı olduğunu veya olmadığını gösterebilir.

Depresyon 

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi ve Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından sağlanan bir hizmet olan Medline Plus, çalışmaların, St.John’s Wortun hafif ve orta derecede depresyon tedavisinde trisiklik antidepresanlar kadar etkili olduğunu ve daha az sayıda yan etkisi olduğunu gösterdiğini bildirmiştir. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar St.John’s Wortun şiddetli Depresyon tedavisi için plasebodan daha etkili olmadığını göstermiştir.

Diğer Kullanım Alanları

Bazı insanlar depresyonun yanı sıra diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için St.John’s Wort kullanmaktadırlar. Diğer kullanımlara, anksiyete, OKB, premenstrüel sendrom ve dermatit örnek verilebilir. Medline Plus’a göre, St.John’s Wortun bu sağlık koşullarının tedavisinde etkili olup olmayacağı konusunda net bir kanıt yoktur.

Dozlar

St.John’s Wortun bitkisel takviyelerinin dozları standardize edilmemiştir. Bu nedenle, besin takviyesi üzerindeki, üretici tarafından hazırlanan etiket okunmalı ve uygun dozu belirlemek için doktora danışılmalıdır. Medline Plus’a göre, bilimsel çalışmalar St.John’s Wort için günde 900 – 1,800 mg oral doz esas alınmıştır. Atopik dermatit için St.John’s Wort etkinliği ile ilgili çalışmalarda, döküntü olan kısma, günde yüzde 1,5 topikal hiperforin (St.John’s Wort içindeki aktif madde) uygulanmıştır. St.John’s Wort 18 yaşın altında olan çocuklar üzerinde test edilmemiştir, bu nedenle çocuklar için bilinen herhangi bir emniyetli doz yoktur.

Yan Etkileri

St.John’s Wort kullanılması ile ilgili en sık görülen yan etkiler; mide rahatsızlığı, döküntü, yorgunluk, anksiyete, baş ağrısı, ağız kuruluğu, cinsel iktidarsızlık ve baş dönmesidir. Bu belirtiler genellikle önemsizdir. Bazı kişilerde, St.John’s Wort depresyon ve intihar düşüncelerine neden olabilir. Depresyon ve intihar düşünceleri büyük olasılıkla depresyon veya diğer ruhsal sağlık sorunları olan kişilerde gelişir. Ruh sağlığı durumları için henüz teşhis konulmamış kişiler, St.John’s Wort kullandıktan sonra depresyon ya da intihar düşünceleri ile karşılaşabilirler. İstenmeyen yan etkiler geliştiği takdirde, St.John’s Wort kullanmayı hemen kesiniz.

İlaç Etkileşimleri

St.John’s Wort, diğer ilaçlarla etkileşime girerek, diğer ilaçların etkinliğini azaltabilmektedir, bu nedenle daima St.John’s Wort almadan önce doktorunuza danışınız. Doktor onayı olmadan St.John’s Wort ile birlikte alınmaması gereken bazı ilaçlar; doğum kontrol hapları, antidepresanlar, siklosporin, digoksin, irinotekan, warfarin ve HIV ilaçlarıdır.