St.John’s Wort ile Prozac kullanabilir miyim?

St.John’s Wort Hypericum perforatum bitkisinden elde edilen, hafif-orta derecede Depresyon tedavisinde kullanılan bitkisel bir takviyedir. St.John’s Wort, genellikle kısa süreli kullanım için güvenli iken, Prozac gibi ilaçları da içeren ilaçlarla tehlikeli etkileşimlere neden olabilir. St.John’s Wortun nasıl etki ettiğini anlamak, diğer takviyeler ve ilaçlar ile zararlı etkileşimlere neden olma riskini azaltır.

Farmakoloji

St.John’s Wortun, bilinen birçok faydası vardır, en yaygın olan kullanımı hafif ve orta derecede depresyon tedavisindedir. Antidepresan etkisi olduğuna inanılan bir dizi bileşik içermektedir. Ulusal Sağlık Enstitüleri göre, St.John’s Wortun etkilerinin çoğunluğundan hiperforinin sorumlu olduğu düşünülmektedir. St.John’s Wort diğer durumların tedavisinde yardımcı olmak için ağızdan alınabilir, ya da yara iyileşmesine yardımcı olmak için topikal olarak uygulanabilir.

Yan Etkileri / Etkileşimleri

Diğer ilaçlar ve takviyeler gibi, St.John’s Wort da bazı kullanıcılarda istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri takviyenin olası yan etkileri olarak canlı rüyalar, anksiyete, mide rahatsızlığı, baş dönmesi ve uyku sorunlarını saymışlardır. Diğer takviyeler veya ilaçlar ile kombine edildiğinde, St.John’s Wort zararlı etkileşimlere neden olabilir. Antidepresan Prozac ile St.John’s Wortun birlikte alınması, vücut içinde fazla seratonin olduğunda ortaya çıkan ve potansiyel olarak ölümcül bir durum olan Serotonin sendromuna neden olabilir. Zoloft, Paxil veya Celexa gibi Prozac ile aynı sınıftaki diğer ilaçlar ile St.John’s Wort kombinasyonu da Serotonin sendromuna sebep olabilir.

Güvenlik Önlemleri

St.John’s Wort ve Prozac arasındaki etkileşimleri önlemenin en iyi yolu, ikisini aynı anda kullanmaktan kaçınmaktır. Çünkü Prozac, tedavinin bitmesinden sonra vücut içinde kalır. Son zamanlarda bu ilacı almayı kestiyseniz, St.John’s Wort almadan önce doktorunuza danışınız. Prozac almayı asla aniden bırakmayınız, bu depresyon belirtilerinin kötüleşmesine sebep olabilmektedir. St.John’s Wort dozaj tariflerini dikkatle izleyiniz, eğer nefes darlığı, göğüs ağrısı veya diğer ciddi yan etkileri yaşarsanız derhal tıbbi yardım isteyiniz.

Değerlendirmeler

Bir besin takviyesi olduğundan, St.John’s Wort pazarlama öncesinde Gıda ve İlaç İdaresi tarafından güvenlik veya etkinlik için test edilmemiştir. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi göre, besin takviyelerinin etkisi ve saflığına bu nedenle kimi zaman güvenilemez. Güvenilir bir üreticiden, standart St.John’s Wort seçimi kontaminasyon ve diğer kalite sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.