Steve Jobs

Steve Jobs
Steve Jobs
HakkındaSteve Jobs
(24-02-1955)24-02-1955 (yaşı 64)
San Francisco, Kaliforniya, ABD
İkametPalo Alto, Kaliforniya, ABD
Meslekİş Adamı
Aktif Yıllar1975-2011
BurcuBalık

Steve Jobs 24 Şubat 1955’te Kaliforniya – San Francisco’da doğmuş olan bilgisayar endüstrisinin önderlerinden biridir. Genç yaştan beri mekanik dünyasına ilgisi olan Steve Jobs, aile garajındaki elektronik cihazları söküp yeniden birleştirerek babasıyla uzun saatler harcamıştır.
1972’de lisesini eğitimini tamamladıktan sonra Reed Koleji’ne kayıt oldu, ancak kaligrafi de dahil olmak üzere yaratıcı dersler almak için altı ay sonra okuldan ayrıldı.
1973’te Kaliforniya Los Gatos’taki Atari, Inc. Teknisyen olarak işe başlayan Steve Jobs, 1974 yılında Atari’de video oyunu Breakout için bir devre kartı yaratmak üzere işe başladı. Steve Wozniak ile birlikte, bir devre kartı geliştiren Jobs, 1976’da Wozniak ile birlikte Apple Computer Company’yi kurdu. Başlangıçta, şirket esas olarak devre kartları satmayı amaçlıyordu, ancak aynı yıl Wozniak Apple I bilgisayarını icat etti.
1985 yılında, kendisi ve şirketin CEO’su John Sculley arasındaki görüş farklılığı, Jobs’ın kendi kuruluş şirketinden istifa etmesine yol açtı ve aynı yıl NeXT A.Ş.’yi kurdu. 1996’da Apple, NeXT Inc’i satın aldığında, Jobs kurduğu şirkete geri döndü ve resmi olarak yönetici olarak seçildi.
1998’de Apple iMac dünyaya tanıtıldı. 2000’de CEO unvanını benimseyerek Apple’ın daimi CEO’su olan Steve Jobs ile beraber 2001’de şirket, iPod, iTunes dijital müzik yazılımı ve iTunes Store’u piyasaya sürerek müzik dünyasına girdi. 2005 yılında Disney Pixar’ı satın alan Steve Jobs, Walt Disney Company’nin en büyük hissedarı oldu ve şirketin yaklaşık %7 hissesini aldı.
2007’de, iPhone’un piyasaya çıkmasıyla cep telefonu ticareti yapmaya başladılar ve Jobs sonraki yıllarda, yeni sürümler üretmek için iPhone üzerinde çalıştı.

Steve Jobs Filmi

Steve Jobs’un ölümünden sonra hayatını anlatan 3 farklı film çekilmiştir. Bunlardan ilki 2013 yılında çekilmiş olan Jobs adlı filmdir ve başrolünde Ashton Kutcher vardır. Daha sonra 2015 yılında Steve Jobs ve Steve Jobs: Bilgisayarın İçindeki Adam filmleri çekilmiştir. 3 film de bir deha olarak kabul edilen Steve Jobs’un hayat hikayesini konu almaktadır.

Steve Jobs Sözleri

Ürünleri odak gruplarına göre tasarlamak gerçekten zordur. Çoğu zaman insanlar, siz onlara gösterene kadar neye ihtiyaç duyduklarını bilmezler.
Kalitenin ölçü aracı olun. Bazı insanlar, mükemmelliğin beklendiği ortamlara alışık değildir.
Mezarlıktaki en zengin insan olmanın benim için bir anlamı yok… Gece harika bir iş çıkardığımı düşünerek uyumak… işte bunun bir anlamı var.
Bir şey yaptığınızda iyi bir sonuç alırsanız, bir başka iyi şey daha yapın ve ona çok uzun süre takılıp kalmayın. Bir sonrakinin ne olacağını düşünün.

Steve Jobs’un Aldığı Ödüller

Hayatı boyunca Ulusal Medal of Technology ve Jefferson Kamu Hizmeti Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül alan Jobs, 2007’de Kaliforniya Onur Listesi’ne kabul edildi. 2009 yılında Fortune dergisi tarafından on yılın CEO’su seçildi.

Steve Jobs’un Kişisel Hayatı

1978’de o sıralarda sevgilisi olan Chrisann Brennan’dan bir kız çocuğu olan Steve Jobs, 18 Mart 1991’de Laurene Powell ile evlendi. Çiftin 3 çocuğu oldu.
2003 yılında pankreas kanseri teşhisi koyulan Steve Jobs, 5 Ekim 2011’de hastalığa yenik düştü.
California Valisi Jerry Brown 16 Ekim’i Steve Jobs Günü ilan etti ve Aralık 2011’de Budapeşte Graphisoft Company’de bronz heykeli dikildi.
Ölümünden sonra Grammy Trustee Ödülüne layık görüldü.