Stephen Hawking

Prof. Dr. Stephen Hawking
Prof. Dr. Stephen Hawking
HakkındaProf. Dr. Stephen Hawking
(08-01-1942)08-01-1942 (yaşı 78)
Oxford, Birleşik Krallık
İkametLondra, Birleşik Krallık
MeslekFizikçi
Aktif Yıllar1963-
BurcuKova

Stephen Hawking 8 Ocak 1942’de İngiltere – Oxford’da dünyaya gelmiş olan İngiliz teorik fizikçi, kozmolog ve yazardır. St Albans Okulu’na giden, ancak asla geleneksel olarak mükemmel bir öğrenci olmayan Hawking, sınıfın dışında olanlarla daha çok ilgilendi ve yeni şeyler icat etmek için zamanını ve enerjisini harcadı.
Oxford Üniversitesi’ne kaydolan Stephen Hawking, 1962’de onur derecesi ile mezun oldu ve Cambridge Üniversitesinde doktoraya başladı. Eğitiminin ilk yılında Hawking, anormal fiziksel belirtiler göstermeye başladı. Aniden yorulup düşüyor ya da konuşmasında zayıflık belirtileri ortaya çıkıyordu. Yapılan testler neticesinde Stephen Hawking’in Amyotrofik Lateral Sklerozun erken evrelerinde olduğu tespit edildi.
Doktorlara göre yalnızca iki yıl daha yaşayacağı söylenen Stephen Hawking, bu sürede araştırmalarına konsantre olmaya başladı. 1968’de Cambridge Astronomi Enstitüsü’ne üye olan ve kozmoloji uzmanı Roger Penrose’ın kara delikteki keşiflerine odaklanan Stephen Hawking, 1970 yılında kara delik dinamiklerine ilişkin ikinci yasayı keşfetti.
Hawking 1973’te Moskova’yı ziyaret etti ve Yakov Borisovich Zel’dovich ve Alexei Starobinsky ile yaptığı görüşmeler ona Hawking radyasyonu teorisini hazırlamasına yardımcı oldu. Bu sürede gazetelerde ve tv röportajlarında görünen Stephen Hawking, giderek daha fazla tanınmaya başladı.
Kademeli olarak konuşma yeteneğinin kontrolünü kaybeden Hawking, giderek daha az anlaşılmaya başlasa da bu onun bilim adamı olarak araştırmalarını yapmasını engellemedi.
1985’te trakeotomi sonrası sesini kaybetti ve 24 saat bakıma ihtiyaç duyan biri haline geldi. Durumu, baş ya da göz hareketleri ile yönetilebilecek bir konuşma programı icat eden Kaliforniyalı bilgisayar programcısının ilgisini çekti. Ünlü bilim adamı hayatı boyunca birçok konferans düzenlemiş, kitaplar yazmış ve araştırmalarını devam ettirmiştir.

Stephen Hawking Kitapları

Stephen Hawking’in yazmış olduğu tüm kitaplar şöyledir;
Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere (1988)
Kara Delikler ve Bebek Evrenler (1993)
The Illustrated a Brief History of Time (1996)
Uzay ve Zamanın Doğası (1996)
Ceviz Kabuğundaki Evren (2001)
Her Şeyin Teorisi (2002)
On the Shoulders of Giants (2002)
Zamanın Daha Kısa Tarihi (2005)
George’un Kozmik Hazine Avı (2009)
Büyük Tasarım (2010)
George ve Büyük Patlama (2011)
My Brief History (2013)

Stephen Hawking Sözleri

Biz, oldukça ortalama bir yıldızın ufak bir gezegenindeki gelişmiş maymun türleriyiz. Fakat evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.
Evrenin sınırlılığı hakkında çok önemli bir şey olmalı, sınırsız bir evrenden daha özel ne olabilir ?
Sessiz insanlar en gürültülü zihinlere sahiptir.
Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir.
Bir süper kahraman olmayı seçecek olsam Süpermen olurdum. Süpermen’de bende olmayan her şey var.

Stephen Hawking’in Aldığı Ödüller

Stephen Hawking hayatı boyunca Wolf Prize, Julius Edgar Lilienfeld Ödülü, Copley Madalyası, Başkanlık Özgürlüğü Madalyası, Russian Fundamental Physics Ödülü ile onurlandırıldı.

Stephen Hawking’in Kişisel Hayatı

Stephen Hawking hastalığının teşhisi koyulmadan kısa bir süre önce kızkardeşinin bir arkadaşı olan eşi Jane Wilde ile ilişki yaşamaya başlamış, çift 1965’te evlenmiştir. Stephen Hawking’in bu evlilikten Robert, Lucy ve Timothy adında 3 çocuğu olmuştur.
1980 sonlarında Hawking, hemşirelerinden Elaine Manson’la olan ilişki yaşamaya başladı ve Jane’den ayrıldı. 1995’te Elaine Manson ile evlenen Stephen Hawking’in bu evliliği de 2006’da bitmiştir.