Statin grubu ilaçlar B-12 vitaminiyle etkileşime girer mi?

B-12 vitamini B grubu vitaminleri oluşturan sekiz adet vitaminden biridir. Vücudunuzun doku ve organlarına oksijen ve besin taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmesine yardımcı olur. Ayrıca sinir sisteminin düzgün işlemesi için de gereklidir. Statin grubu bazı ilaçların bazı B vitaminleriyle etkileşime girdiği doğru. Bu durumlarda B vitamini haplarının ve ilaçların farklı saatlerde alınması gerekir. B-12 ve diğer vitamin ve mineral takviyelerini almaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Statinler

Yüksek kolesterol kalp hastalıkları riskini arttırır. Statin grubu ilaçlar vücudun kolesterol üretmesi için karaciğerden salgılanan enzimi bloke ederek kandaki kolesterol oranını düşürür. Statinler ayrıca kandaki fazla kolesterolün damar yüzeylerinden emilmesini de sağlar. Statin grubu ilaçlardan simvastatin, piyasa Zocor olarak da bilinir. B-3 vitaminiyle etkileşime girer ve karaciğer hasarı gibi çeşitli yan etkilere yol açabilir. Statin grubu ilaçlar diğer B vitaminleriyle etkileşime girmez.

B-12 vitamininin faydaları

Yüksek kolesterole ek olarak yüksek homosistein seviyesi de kalp rahatsızlıkları için bağımsız bir etken olarak tanımlanmıştır. Yapılan araştırmalarda yüksek homosistein seviyesinin B-12 vitamini ve folat eksikliğiyle ilişkili bir durum olduğu anlaşılmıştır. Bu iki vitamin ( ve az da olsa B-6 vitamini) aminoasitleri, Sistein gibi antioksidan görevi gören faydalı maddelere dönüştürerek kandaki homosistein dengesini korumaya yardımcı olmaktadır.

Araştırmalar

“Amerikan Nutrasötik Derneği Dergisi”nin 2004 kış sayısında yayınladığı bir araştırmaya göre homosistein seviyesindeki ufak yükselmeler bile kalp ve damar rahatsızlıkları riskini arttırmaktadır. Linus Pauling Enstitüsü’nün yayınladığı bir makalede B-6, B-12, folat ve betain takviyelerinin özellikle bu besinlerin yetersizliği olan kişilerdeki homosistein seviyesini ciddi oranlarda azalttığı, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağladığı belirtilmiştir. 

Dikkate alınması gerekenler

Kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmanız kalp sağlığınız açısından önemli. Yüksek kolesterol, damarlarınızda daralmalara ve tıkanıklıklara sebep olabilir. Sebze, meyve ve tahıl içeren sağlıklı ve düzenli bir beslenme planıyla kolesterol seviyenizi düşürebilir ve bununla ilişkili olan kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağlarsınız. Düşük yağ içeren gıdalar tüketmeniz de kolesterol seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.