St. John’s Wort ve yatak yaraları

Eğer uzun süre boyunca yatmak zorunda kalınırsa, vücutta yaralar gelişebilir. Yatak yaraları, kısıtlı hareket dönemlerinden sonra, dirsek, diz, kürek kemikleri, ayak bilekleri, kalça ve basen gibi vücut ağırlığını taşıyan bölümlerde, cilt üzerinde gelişme eğilimindedir. Yeterince dönme yani yatakta pozisyon değiştirme, egzersiz, temizlik ve dengeli bir diyete ilave olarak, alternatif tıp uygulayıcıları, St. John’s Wortun yatak yaralarını hafiflettiğini iddia etmektedirler. Hiçbir bilimsel kanıt yoktur, ancak bitkinin yara üzerindeki etkileri için, çeşitli sebepler için, hastalar sadece tıbbi gözetim altında St. John’s Wort kullanmalılardır.

St. John’s Wort Hakkında

Büyük Britanya ve Kuzey Avrupa’ya doğal olarak yetişen St. John’s Wort tüm dünyada yetiştirilmektedir. 32 inç yüksekliğe kadar büyür, küçük yaprakları ve parlak sarı çiçekleri vardır. Çiçeklerinin üstlerinde, bitkinin tıbbi değerinin kaynağını oluşturan aktif madde yani hiperisin içeren yağ bezleri vardır. Sertifikalı beslenme danışmanı ve “Bitkisel Şifa için Reçete,” kitabının yazarına göre bitkisel tıp uygulayıcıları, Depresyon, diyabet, sindirim hastalıkları ve cilt hastalıkları gibi bir dizi hastalıkları tedavi etmek için St. John’s Wort kullanmaktadırlar.

Yatak Yaraları

Ayrıca basınç yaraları olarak da bilinen yatak yaraları, genellikle yukarıda sözü edilen kısımların hassaslaşması ile başlar, kırmızı iltihaplı deri sonrasında mor renge dönüşür. En sonunda sepsis, kemik ve eklem enfeksiyonları, selülit ve kanser gibi ek komplikasyonlara yol açan, iyileşmesi uzun zaman alan açık yaralar gelişir.

St. John’s Wort-Yatak Yaraları İlişkisi

“Etnofarmakoloji Dergisi”, Mart 2011 sayısında yayınlanan Türk çalışmasında, hiperisin içeren bir merhemin sadece büyük ölçüde hızlandırılmış yara iyileşmesi sağlamadığı, aynı zamanda bakterilerle mücadele ettiği bulunmuştur. Bir beslenme danışmanı ve yazar, St. John’s Wortun adlı uçucu yağının, bakteriyeler tarafından enfekte olan açık yaraları koruyan, anti bakteriyel, anti inflamatuvar ve ağrı giderici özelliklerine sahip olduğu iddialarını desteklemektedir. Klasik tıp topluluğu, teorik olarak yaraları ağrı kesiciler ve antibiyotikler ile tedavi etmelerinin yanında, St. John’s Wortun tedaviye faydalarını kabul etmelilerdir. Hiçbir klinik çalışma yoktur, ancak, bitki özellikle yatak yaralarının tedavisinde kullanılması hedeflenmiştir. 

Uyarılar ve Değerlendirmeler

St. John’s Wort, ciddi güneş yanığına neden olabilecek, güneş ışığına karşı hassasiyet oluşturabilir. Ayrıca hafif alerjik reaksiyonlar, mide rahatsızlığı, huzursuzluk ve yorgunluğa neden olabilir. Ek olarak, St. John’s Wort yağı, kemoterapi, antidepresan, antipsikotik ve Migren ilaçlarının etkinliğini etkileyebilir. Bu ilaçları kullanan kişiler, hamile ve emziren kadınlar, bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalılardır.