St. John’s Wort hakkında bilmeniz gerekenler

St.John’s Wort Yahya Peygamberin doğum günü olan 24 Haziran tarihi civarında çiçeklenmektedir. Taşıdığı ismi gibi, bu bitki yabani ve çok tüylü görünmektedir. Fakat iyi tanımlanmış bir amacı vardır: Yüzyıllar boyunca, bu duygu-durum bozukluklarını tedavi etmek için halk ilacı olarak kullanılmıştır. Aktarlar çiçek ve yapraklarından karışımlar yapmışlardır. Günümüzde, St.John’s Wort, kapsüller, tabletler, çay ve öz şeklinde, besin takviyelerinin satıldığı herhangi bir eczane veya sağlık gıda deposunda satılmaktadır. Kalitelisini temin etmek için, yüzde 0,3 hiperisin veya yüzde 2 -5 hiperforin olmak üzere bu iki ana kimyasal maddeyi içeren standardize ürünleri satın alınız.

1. Sıkıntıyı Giderir 

Hafif derecede Depresyon mu yaşıyorsunuz? Bunun bazı yaygın belirtileri kronik üzüntü, arkadaş ve ilgi alanlarına karşı ilgi kaybı ve normalden fazla uyumaktır. Bu sıkıntıları gidermek için günde 300-600 mg St.John’s Wort alınız. Bu bitki reçeteli antidepresanlara benzer bir şekilde hareket ederek, ağız kuruluğu, baş ağrısı, mide ve cinsel işlev bozukluğu gibi negatif ve rahatsız edici yan etkilere sebep olabilir. St.John’s Wort ruh halini normal kararlı bir duruma getirecek olsa da, coşkulu hissetmek beklenmemelidir. Neyse ki, depresyon günümüzde, yaygın olarak anlaşılan ve kabul edilen bir rahatsızlıktır, bundan dolayı çevrenizdeki insanlara sorabilirsiniz. İş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız ve ailenizden birçok kişi muhtemelen St.John’s Wort kullanıyorlardır. St.John’s Wortun hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanım için güvenli olduğu kanıtlanmamıştır. St.John’s Wort alıyorsanız eczacınıza ve doktorunuza bildiriniz.

2. St.John’s Wortu Kışın Kullanınız

Güneş ışığı eksikliği depresyona katkıda bulunabilir. Bu olgu, kış aylarında ve Alaska gibi karanlığın uzun süreli olduğu coğrafi bölgelerde daha sık görülür. Buna mevsimsel duygu-durum bozukluğu denir. Işık terapisi geleneksel olarak bu sorunu tedavi etmek için kullanılmıştır. St.John’s Wort ile tedavi destekleyiniz. Belirtiler ilk göründüğünde kullanmaya başlayınız ve mevsim değişene kadar devam ediniz.

3. Alkol Kontrolü

Bu bitki alkol alımının denetim altına almasına yardımcı olabilir. Birçok insan depresyonu dengelemek için içmektedir. Duygu-durumunuzu yükseltmek için St.John’s Wort kullanınız, böylece çeşitli içkileri içme isteği duymayabilirsiniz. Ciddi alkol bağımlılığı olduğunda, tedavi için doktorunuza başvurunuz.

4. Eve Kapanmayın

Eğer dışarıda aşırı endişeli hissediyorsanız, St.John’s Wort rahatlama sağlayabilir. Sosyal fobi tedavisinde günde 600 ila 800 mg kullanabilirsiniz. Bulantı, ishal, yüksek kalp hızı, terleme ve olumsuz benlik düşünceleri dahil olmak üzere anksiyete belirtileri azalacaktır. Anksiyete için özel olarak satılan besin takviyeleri genellikle, St.John’s Wort ve kediotu olarak adlandırılan başka bir bitkinin kombinasyonundan oluşur.