St. John’s Wort depresyon tedavisine yardımcı olur mu?

Depresyon tüm dünya genelinde yaygın bir hastalıktır. Amerikada yapılan bir araştırmaya göre, herhangi bir nedenle doktora başvuran bireylerin yaklaşık %16’sının depresyondan etkilendiklerini, özellikle antidepresan ilaç kullanımının 1995 ve 2002 yılları arasında iki katına çıktığı belirtilmiştir. Benzer bir durum ne yazık ki Türkiye’de de vardır. Ancak, antidepresan ilaçlar sıklıkla yan etkileri mevcut olduğundan, insanlar St. John’s Wort gibi doğal ilaçlara yönelmişlerdir. Her zaman, depresyon tedavisinde, doğal içerikli takviyeler kullanma konusunda doktorunuzla tartışınız.

St. John’s Wortun Tıbbi Özellikleri

“Bitkisel Şifa için Reçete,” kitabının yazarı, St. John’s Wortun anti-bakteriyel, anti-inflamatuar, antiviral antidepresan ve ağrı kesici özelliklere sahip olduğunu bildirmiştir. Geleneksel olarak, bu bitki, yanıklar, yaralar, baş ağrısı, uçuk, çeşitli tümörler, bağırsak bozuklukları ve depresyon tedavisinde kullanılmıştır. Bu yazar ayrıca, St. John’s Wortun Ortaçağ İngiltere’sinde, kötü ruhların sebep olduğu düşünülen cinneti gidermek için kullanılmış olduğunu belirtmiştir.

St. John’s Wortun Etken Maddeleri

“Bitkisel İlaçlar için Hekimlerin Müracaat Birimi” ne göre, St. John’s Wort, tanınmış tıbbi özelliklerinin kaynağı olan, flavonoidler, antracinler, uçucu yağlar, kateşinler ve şeker alkoller gibi çeşitli aktif maddeler içermektedir. “Klinik Farmakokinetik” 2006’daki bir değerlendirme, sadece bitkinin bileşenlerin biri olan hiperforinin, fark edilir miktarlarda hayvanların beyinlerine girdiğini belirtmiştir.

Depresyon için St. John’s Wort

St. John’s Wort, genellikle hafif ve orta depresyon için etkin bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Yaygın olarak, Avrupa’da depresyon, anksiyete ve uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 2008 “Cochrane Veritabanı İncelemesi” St. John’s Wortun bunların yanı sıra majör Depresyon tedavisi için plaseboya göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, standart antidepresanların etkinliğine benzer etkinliğe sahip olduğu, ancak daha az yan etkileri olduğu da bu incelemede belirtilmiştir.

Değerlendirmeler ve Önlemler

St. John’s Wortun, majör depresyon için kullanımı pek çok ruh sağlığı uzmanının kafasında tartışmalı olmasına rağmen, hafif ve orta şiddette depresyon tedavisinde faydalıdır. St. John’s Wortun diğer antidepresanlar, oral kontraseptifler, digoksin, antibiyotikler, anestezikler ve teofilin gibi ilaçlarla çeşitli ile etkileşime girdiği bilinmektedir. Ayrıca demir ve tanen içeriği nedeniyle diğer minerallerin emilimini engelleyebilir. St. John’s Wort, ABD’de ve Türkiye’de bir besin takviyesi olarak satıldığından, farklı preperatların gücü, saflığı ve tutarlılığı önemli ölçüde farklılık gösterebilir. St. John’s Wortun sizin için yararlı olacağını düşünüyorsanız, doktorunuz ile görüşünüz.