St. John’s Wort anksiyete için faydalı olabilir mi?

St. John’s Wort Hypericum perforatum adlı bitkinin özüdür. Bu bitki özü, geleneksel olarak, çeşitli hastalıklara sahip olan insanlara verilmiştir. St. John’s Wortun kullanım alanlarından biri de anksiyete tedavisinde olan kullanımıdır. St. John’s Wortun yararlarını ve sınırlamalarını anlamak, bu bitki takviyesinin sizin için yararlı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir tıbbi veya besin takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

St. John’s Wortun Kullanım Alanları

St. John’s Wort çok sayıda tıbbi koşulları tedavi etmek için kullanılmaktadır. MedlinePlus, en yaygın olarak, Depresyon görülen hastalarda kullanıldığını belirtmiştir. Tipik olarak, bu takviye en çok, hafif-orta derecedeki depresyon tedavisinde etkilidir. St. John’s Wortun, kalp çarpıntısı, duygu-durum değişiklikleri, Menopoz belirtileri, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu ya da mevsimsel duygulanım bozukluğu gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde etkili olduğu iddia edilmektedir.

St. John’s Wort ve Anksiyete

Anksiyete, gelecek veya şimdiki olaylarla ilgili olarak yoğun huzursuzluk veya sinirlilik duygusudur. Genellikle anksiyete, Bipolar Bozukluk, depresyon veya paranoya gibi altta yatan bir durumun bir belirtisidir. Bir internet sitesine göre, St. John’s Wort anksiyeteyi hafifletmek için kullanılmaktadır. Anksiyete, hafif depresyon ile ilişkili olduğunda, St. John’s Wort kullanılması oldukça etkili olabilmektedir. Ancak, “Amerikan Aile Hekimliği” 2007 yılının, 15 Ağustos sayısındaki bir makalede, St. John’s Wortun anksiyete tedavisinde gerçekten etkili olmayabileceği iddia edilmektedir. Bu makalede, anksiyete rahatsızlığı olan hastaların tedavisi için, bu besin takviyesinin yeteneği hakkında net bir klinik kanıt olmadığına değinilmektedir. Bu çalışma ayrıca, takviyenin etkinliğini değerlendirmek için daha çok çalışma yapılmasını önermektedir.

St. John’s Wort Nasıl Çalışır?

St. John’s Wort ekstratı içinde, bu takviyenin tıbbi olarak faydalı olmasını sağlayan kimyasallar bulunmaktadır. MedlinePlus, bir zamanlar, hiperisin kimyasalının, sorumlu fonksiyonel bileşen olduğu düşünüldüğünü belirtmiştir. Ancak son zamanlardaki bilgiler, hiperforinin daha etkin bir bileşik olduğunu ortaya koymuştur. Bu kimyasalların her ikisi de, vücudunuzun sinir sisteminde nörotransmitterlerde rol oynarlar. St. John’s Wort, nörotransmitterlerin fonksiyonlarını modüle ederek, duygu-durumunu düzenleyebilmektedir.

Yan Etkileri

St. John’s Wortun da, tıbbi tedavi için kullanılan birçok bileşikler gibi yan etkileri olabilir. Bir internet sitesi ender de olsa, St. John’s Wort bileşikleri alerjik bir reaksiyona sebep olabileceği konusunda uyarmaktadır. Takviye alındıktan sonra eğer dilin veya yüzün herhangi bir bölgesinde şişme ve solunum güçlüğü meydana gelirse, derhal tıbbi yardım istenilmelidir. Daha az ciddi diğer yan etkileri ise döküntü, gastrointestinal rahatsızlık ve kabızlıktır. Eğer cildinizde St. John’s Wort, kullanırsanız, cildinizde döküntü ve güneş ışığına karşı artan bir hassasiyet gelişebilir.