SQL Dili Nedir ve Veritabanındaki Kullanımı Nasıl Olur?

Pek çok geniş ölçekli veritabanı, kullanıcı ve yönetici etkileşimlerini sağlamak için Yapılandırılmış Sorgu Dilini (SQL) kullanır. Bu dil, farklı biçim ve büyüklüklerdeki veritabanlarına uygun, esnek bir arayüz sağlar. İlişkisel veritabanları adına ilk önemli nokta, tüm işlemlerin, siz bunu fark etseniz de etmeseniz de SQL dili ile yapılıyor olmasıdır. Fakat günümüzde eskiden SQL yazarak yapılan işlemlerin büyük bir bölümü, bir çok SQL işlemini kolaylaştıran grafiksel kullanıcı arayüzleri (GUI) ile yapılabilmektedir.

Microsoft SQL Server kullanıcısı iseniz Enterprise Manager gibi araçlara aşinasınızdır. Benzer araçlar MySQL ve Oracle DB’de ön geliştirici (front end) olarak bulunmaktadır. Ayrıca, farklı veritabanlarıyla etkileşen birkaç üçüncü şahıs uygulaması (Bunların pek çoğu çoklu veritabanı platformlarıyla eş zamanlı olarak çalışabiliyor) da mevcuttur. Bu uygulamalar da SQL kullanarak veritabanı ile haberleşmektedirler. Yani SQL ilişkisel veritabanlarının ana dilidir. Üçüncu şahıs uygulamalarına en güzel örnekler: Allround PL/SQL Developer ve Navicat SQL Developer.

SQL Çeşitleri

SQL’in pek çok çeşidi vardır. Oracle veritabanları kendi patentli PL/SQL’lerini kullanırken, Microsoft SQL sunucusu, Transact – SQL kullanır. Ancak tüm bu çeşitler ANSI SQL’in endüstriyel standartlarına dayanır. Öğretici makalerimizde her çeşit ilişkisel veri tabanında çalışan ANSI uyumlu SQL komutlarına bağlı kalacağız. SQL çeşitleri arasında çok az fark olmasına karşın veritabanı yönetim sistemleri arasında ciddi farklılar mevcuttur.

DDL ve DML

SQL komutlarını iki ana alt dile ayırabiliriz. Veri Tanımlama Dili (DDL) veritabanlarını, veritabanı nesnelerini oluşturmak ve ortadan kaldırmak için kullanılan komutları içerir. Veritabanı DDL ile tanımlandıktan sonra, veritabanı yöneticileri ve kullanıcılar verileri almak, eklemek ve değiştirmek için Veri İşleme Dilini (DML) kullanabilir. Bir veritabanı uzmanı olmayı planlıyorsanız, DDL ve DML komutlarını öğrenmez gerekecektir.

SQL Bilgisi Ne Kadar Gerekli?

SQL konusunda bilgili olmanız gerekiyor mu? Tam olarak değil. Grafiksel ön üç araçlarını kullanırken rahatsanız, bu araçlar ihtiyaçlarınızı karşılamaya yeter. Yine de, daha ciddi veritabanı yöneticileri ve geliştiricileri özel yazılmış SQL kodunu tercih eder. Böylece kullanıcı ihtiyaçlarını daha etkili bir yolla karşılarlar. Sonuç olarak, bu dil konusunda uzman olmasanız da bu dille ilgili biraz bilgi edinmeniz de yarar vardır. Eğer yazılım mühendisi iseniz, SQL’e çok kısa zamanda hakim olabilirsiniz.