Sporla ilgili bildiklerim doğru mu?

Sporla ilgili bildiklerim doğru mu diye endişelenmeniz çok doğal. Sporla ilgili birçok efsane ortalıkta dolanıyor. Yanlış bildikleriniz spor zevkinizi işkenceye çevirmesin.

Formda kalmak için yapılması gereken her şeyi biliyor musunuz? Bildiklerinizin yarısı kurmaca desek ne düşünürsünüz?

Bir arkadaşınız bir hareket öğrenir. Size anlatınca denersiniz. Eh işe yarar derseniz başka insanlara yaymaya başlarsınız. Bu tuzağa düşmek gayet kolay. Spor salonunda arkadaşınızdan duyduğunuz ipucunu tekrar duymanız o ipucuna tamamen bağlanmanıza yeterli. Doğrular ve yanlışlar spor dünyasında birbirine yakın duruyor. Yanlış olanın tuzağına düşmek an meselesi.

Bazı efsaneler zararsız yarı gerçeklerden ibaret ama bazıları gerçekten zararlı olabilir. 

Efsanelerin konuşulmaya başlamasının nedeni egzersizin herkese farklı etki etmesi. Biri için doğru olanın bir başkası için yanlış olma ihtimali var. Bu durumda kendi egzersiz kurallarınızı bulmalısınız.

Daha sağlıklı, güvenli ve eğlenceli egzersiz için neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmelisiniz. İşte size birkaç egzersiz ipucu.

Koşu bandında koşmak yolda koşmaktan daha az riskli

Koşmak harika bir egzersiz. Ancak dizlerinizi ve eklemlerinizi zorlayabilir. Koşu bandı veya asfalt farketmez;  zorlamanın şiddeti değişmez. Dizlerinize binen baskıyı yok etmenin tek yolu egzersizi çeşitlendirmek. Koşmakla diğer kardiyo egzersizleri karıştırırsanız dizlerinizdeki baskıyı azaltarak fazladan birkaç yıl daha koşabilirsiniz.

Mekik çekmek karın yağlarından kurtulmak için yeterli

Mekik çekmek karnınızı güçlendirir, karnınızın orta bölgesinde kas oluşturabilir. Ancak yağlardan kurtulamazsanız kasları da göremezsiniz. Uzmanlar mekik çekerek karın yağlarından kurtulamayacağınızı söylüyor. Yağ yakmak için vücudunuzdan bir nokta seçip sadece orayı çalıştıramazsınız. Sadece mekikle o yağlardan kurtulamazsınız.

Yağ yakmak istiyorsanız kardiyo ve ağırlık çalışmalısınız. Bu türden bir çalışma vücudunuzdaki yağ oranını düşürür.

Aerobik metabolizmanızı hızlandırır

Burada doğru olan bir şeyler var. Ancak metabolizmanın hızlanması, kalori yakımı bildiğiniz gibi değil. Aerobik yaptıktan sonra metabolizmanız yüksek hızda çalışmaya devam eder. Günde aşağı yukarı 20 kalori fazladan yakarsınız. 

Yüzmek kilo vermek için ideal

Akciğerlerin kapasitesini arttırması, kas yapması açısından yüzmek harika. Ancak gün içinde saatlerce yüzmüyorsanız yüzmek kilo vermenize yardımcı bile olmaz.

Suyun kaldırma kuvveti vücudunuza destek verir. İstediğiniz kadar yoğun çalışın, bir karış yol alamazsınız. Ayrıca sudan çıktığınızda kurt gibi acıkmanız tesadüf değil. Suyla fazla haşır neşir olmanız normalden fazla yemenize neden olabilir.

Yoga her türlü sırt ağrısının çaresi

Yoganın sırt ağrılarına iyi geldiği doğru ancak her türlüsüne değil. Sırtınızdaki ağrı kaslardan kaynaklanıyorsa yogadaki esnemeler ve bazı pozisyonlar yardımcı olabilir. Yoga bel kısmındaki ağrılar için de yardımcı. Daha kuvvetli bir bele sahip olmanızı sağlayabilir.

Sırtınızdaki ağrı disk kayması gibi bir nedenle ilişkiliyse yoga maalesef hiçbir şey yapamaz. Hatta daha fazla rahatsız olmanıza neden olabilir.

Sırtınızda ağrı varsa herhangi bir egzersize başlamadan doktorunuzla mutlaka görüşün.

Çalışırken terlemiyorsanız hakkını veremiyorsunuz

Terlemek spor yaparken harcadığınız çabanın kanıtı olmak zorunda değil. Terlemek sadece vücudunuzun kendini soğutma mekanizması. Bir damla bile terlemeden bir sürü kalori yakabilirsiniz. Hafif ağırlık çalışmayı ya da yürümeyi deneyin.

İyi hissettiğiniz sürece aşırı çalışıyor olamazsınız

İnsanların yeni bir egzersiz programına başladıklarında yaptıkları en büyük hata hemen aşırı yüklenmek. Bunu yapmaktaki amaç egzersiz yaparken kişinin kendini iyi hissetmesi. Egzersiz sırasında ne kadar iyi hissederseniz hissedin çalıştığınızın iki katını yapmaya kalkışmayın. O anda hissetmeseniz de zamanla acısı çıkar ve uzun süre spordan mahrum kalırsınız.

Spor aletleri daha güvenli

Spor aletleri vücudunuzu otomatik olarak doğru pozisyona sokuyormuş gibi gelebilir. Ancak bunun doğru olması için aletin sizin boyunuza ve kilonuza göre ayarlanmış olması gerek.

Eğitmeniniz olmadan çalışıyorsanız, aletleri size göre ayarlayacak biri yoksa işlevde ve şekilde hata yapabilirsiniz. Yaralanma riski doğabilir.

Egzersiz yapıyorsanız yarar sağlamak için biraz canınız yanacak

Acı yoksa yarar da yok ilkesi en tehlikeli spor efsanelerinden. Spor yaptıktan bir iki gün sonra devam eden ağrılara alışıksınız ama çalışırken canınızın yanması hiç normal değil.

Spor yaparken canınız acımamalı. Acıyorsa ya yanlış yapıyorsunuz ya da çoktan yaralandınız. Acının üstüne daha fazla egzersizle gitmeyin. Durun, dinlenin ve acının geçmesini bekleyin. Geçmiyorsa, hatta artıyorsa hemen doktora gidin.