Spordan kaçma bahanelerine çözüm var mı?

Egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunun hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan sizi ne kadar etkileyeceğinin de farkındasınız. Ancak yine de bir türlü düzenli olarak spor yapamıyorsunuz.  Hep bir şeyler çıkıyor. Kimi zaman zaman kalmıyor, işiniz oluyor ya da sadece canınız spor yapmak istemiyor. Bu durum hepimizin başında. Hepimiz hayatın getirileri nedeniyle kendimize zaman ayıramıyor, haftada 3 gün 1’er saat spor yapamıyoruz. 

Durumun farkında olan Georgia State Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı insanların spor yapmamak için uydurduğu bahaneleri kendilerine araştırma konusu belirlemiş. Sonuçlarsa hepimizin bildiği şeyler çıkmış. Çünkü bu bahaneleri biz de kullanıyoruz. Şimdi gelin bu bahanelerden nasıl kurtulabilirmişiz bakalım.

Vaktim yok

Hadi ama hiç mi zamanınız yok? Tabii ki var. Dilerseniz mutlaka haftada 3 gün 1 saatinizi spor yapmaya ayırabilirsiniz. Ya da şöyle soralım. Günde kaç saat televizyon izliyorsunuz? Yapılan araştırmalar yetişkin bir insanın günde ortalama 1 saat televizyon izlediğini gösteriyor. Yani yalan söylemeyin. Kapatın televizyonu ve doğru spor salonuna koşun. Evdeyseniz de spor yaparken haberleri dinleyebilirsiniz ya da istediğiniz diziyi izleyebilirsiniz. 

İş yerindeyseniz öğle aralarında yarım saat yürümek de bir seçenek olabilir. Ya da 10 dakika ip atlamak. Çoğu büyük iş yerlerinde bu imkana sahibiz. Neden kullanmayalım?

Yorgunum

Akla pek yatmasa da aslında hareket etmek enerjinizi tüketmek yerine kendinizi daha iyi hissetmenize ve enerjinizin yükselmesine neden olur. Yani kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız “Yorgunum. Spor yapamam” bahanesini bir kenara bırakın. Sizin asıl ilacınız spor. 

Kronik yorgunluğun pek çok nedeni var. Ancak genellikle Stres temelli. Stresli olan insan hem uykuya zor dalıyor, hem de uyurken yeterince dinlenemiyor. Dolayısıyla sürekli yorgun oluyor. Yorgun oldukça spor yapmıyor. Bu kısır döngü. Ancak biraz direnirseniz sporun size ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz. Spor yapmak beyini aktif hale getiriyor ve endorfin denen mutluluk hormonunu salgılamasını sağlıyor. Bu hormon damarlarda gezdikçe insan kendini çok daha mutlu, zinde ve enerjik hissediyor. 

Spor yapmak sıkıcı mı?

Spor salonlarında spor yapmak sıkıcı olabilir. Bangır bangır müzik, tanımadığınız onlarca kişi, bir de aletlerde sıra varsa spor salonları çekilmez olabilir. Bunu anlıyoruz. Ancak spor yapmak için spor salonlarına gitmek tek seçeneğimiz değil. Sahilde koşmak, bisiklete binmek, dans etmek hatta bahçe işleriyle uğraşmak bile yapabileceğiniz sporlar arasında. Yapmanız gereken size en uygun sporu bulmak ve değişik şekillerde uygulamak. Örneğin yürüyüş yapmaya karar verdiniz. Değişik yerleri tercih edin. Örneğin bir gün sahilde yürüyün, sonraki günse yakınlarınızdaki bir parkı tercih edin. Bu şekilde canınız sıkılmadan hem gezebilir, hem de sporunuzu yapabilirsiniz.

İstediğim forma kavuşamam

Spor yapmak vücut geliştirme uzmanına dönmeniz demek değil. Bu nedenle benim spor salonunda işim yok demeyin. Ya da hayatınıza sporu ancak elektrikler kesildiğinde merdiven çıkarken sokmayın. Spor yapmanın faydası saymakla bitmiyor. Resmen hayat değiştiren bir aktivite. Aklınıza gelebilecek her hastalığın çözümünde kilit öneme sahip. Hepimiz bunları biliyoruz. Fakat neden spor yapmıyoruz? Bunun nedenlerinden biri de ümitsizlik. Özellikle, fazla kilosu çift haneli rakamlara çıkanlarda daha çok görülüyor. Düşünün ki 20 kilo vermeyi hedefliyorsunuz. Bunun için gerekli zaman en azından 5 – 6 ay. Hal böyle olunca 6 ay boyunca spor yapma fikri insanı korkutuyor. Ancak hedeflerinizi düşürürseniz ve kademeli hale getirirseniz motivasyonunuz artacaktır. Örneğin hedeflediğiniz 20 kiloyu 4 aşamaya bölün ve her aşamada 5’er kilo vermeyi hedefleyin.