Spor yaparken yapılan hatalar neler ?

Güzel bir vücut hepimizin hayali. Bunun için yapmadığımız şey de yok denecek kadar az. Kimimiz koşuyor, kimimiz kendini spor salonlarına kapatıyor, kimimizse evde kendiliğinden bazı hareketler yapmaya çalışıyor. Spor her nasıl yapılırsa yapılsın takdir edilesi bir şey. Ancak spor yapacağım diye de kendimize zarar vermemeliyiz. Çünkü profesyonel yardım almadan yapılan sporların çoğu bilek burkulması, kas yırtılmaları, tendon yaralanmaları hatta Bel fıtığıyla sonuçlanabiliyor. Bu nedenle gelişi güzel spor yapmamak gerekiyor. Şimdi gelin spor yaparken yapılan önemli hatalara bakalım ve bu hatalardan nasıl korunabiliriz öğrenelim.

Spor yaparken yapılan hatalar neler?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sabırlı olmak şart. Çünkü değişim bir günde gelmiyor. Aylarca yılmadan sıkılmadan çalışmaya devam etmek gerekiyor. Hal böyle olunca da zamanla insanlar motivasyonlarını yitirebiliyor. İşte bu da spor yaparken düşülen en büyük hata. Bu nedenle siz de düzenli olarak spor yapacaksanız öncelikle sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Uzmanlara göre bir egzersiz programının işe yarayıp yaramadığına emin olmak için en az 21 gün süreyle ona şans tanımanız gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde kişi kendinde olan değişimlerin farkına varabiliyor.
Gelişigüzel yemeyin. Tamam spor yapmak kalori harcamanızı sağlıyor. Siz de bu kalorileri afiyetle yenileriyle dolduruyorsunuz. Buraya kadar her şey normal. Ancak burada önemli olan enerjinizi geri alırken neler yediğiniz. Yağ, karbonhidrat, tuz açısından zengin gıdalardan bol bol tüketmeniz demek spor yapmanızın anlamsızlaşması daha doğrusu istediğiniz kiloya düşememeniz anlamına geliyor. Bu nedenle spor yaparken bol lifli sebze ve meyveler, tahıllar tüketmeniz hem daha kısa sürede istediğiniz kiloya düşmenizi hem de vücudunuzun daha çabuk gelişmesini sağlar.
Fazla yemeyin. Gelişigüzel yemekten bahsettik. Peki ya spor yapıyorum diyerek yemeğe asılanlar ne yapıyorlar. Tabii ki çok büyük bir hataya düşüyorlar. Çünkü spor yapmak size sınırsız yemek yeme hakkı vermiyor. Bu nedenle yemek yerken ölçüyü kaçırmamaya dikkat edin.

Yemek yerken ölçüleri belirleyin.

 
Spor yaparken düşülen en büyük yanılgı spor yapıyorum bahanesine sığınarak çok yemek. Bu nedenle siz de bu sorunla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız kendinize bir ölçü belirleyin. Örneğin bir kase ya da ufak bir tabak sizin ölçünüz olsun. Atıştırmalıklarınızı bu kaseye koyun ve ona göre yiyin. Bu şekilde kendinizi kaybedip çok fazla yemekten kurtulursunuz. Bu şekilde de dilediğiniz vücut ölçülerine çok daha rahat kavuşabilirsiniz.
Kimseyi taklit etmeyin. Bazı insanların kendine bir rol model belirlediğini hepimiz görmüşüzdür. Örneğin bir sporcu ya da oyuncunun vücuduna sahip olmak için spor salonlarından çıkmayan, diyetleri dışına asla çıkmayan bazı insanlar var. İşte bu insanlar spor yaparken yapılabilecek en büyük hatalardan bir diğerine düşmüş durumdalar. Çünkü her insanın vücut yapısı, metabolizması hatta beslenme alışkanlıkları birbirinden farklı. Bu nedenle birine iyi gelen bir diyet ya da antrenman programı biri için hiç de uygun olmayabilir. İşte bu durumlara yazardan çok zarar görülebilir. Kas yırtılmaları, tendon sorunları, eklem yaralanmaları, bilek burkulmaları, baş dönmesi, mide bulantısı ve hatta tansiyon dengesizliği bu tür nedenlerle sıklıkla oluşur. Bu nedenle siz de kendinizi birinin cazibesine kaptırıp ona özenmeyin. Çünkü ona iyi gelen bu diyet ya da antrenman programı size hiç uygun olmayabilir. Siz siz olun yeni bir beslenme alışkanlığına ya da antrenman programına geçmeden önce profesyonellerden yardım alın.