Spor yaparken nelerden kaçınılmalı?

Spor yerinde ve kararında yararlı. Doz aşımında zararlı. Güzel ve sağlıklı olmak için temel kurallara uymalıyız. Bakalım spor yaparken nelerden kaçınmalı.

Spor demek sağlık demek. Ancak hangi sporun ne zaman ne kadar nasıl yapıldığı da önemli. Ergenlik döneminde vücut geliştirenlere bakalım. Güzel bir vücuda kavuşacağım derken sağlıktan olmak da var. Temel kurallara uymak şart.   

Güzel görüneceğim diye kendinize zarar vermeyin

Spor salonlarının ağırlık çalışma alanlarında tuhaf sesler çıkaran, kırmızı yüzlü adamlarından olmayın. Onun yerine profesyonel hocalardan aldığınız programlara uyun. Bu sayede kendinize zarar vermeden, kaslarınızı ve eklemlerinizi zedelemeden zamanla istediğiniz sağlıklı vücuda kavuşabilirsiniz.

Spor salonlarına gidenlerin çoğunda kızları etkilemek, kendini kanıtlamak ağırlıklı odak noktası. Bu motivasyonlarla aynanın karşısına geçenler kendi kapasitesinin çok üstünde ağırlıkları kaldırmaya çalışıyor ve sakatlanıyor. Şunu unutmayın: Aşırı ağırlık + tekniksiz çalışmak = sakatlanma. 

Kendinizi tanıyın

Normal hayatta ne kadar ağırlık taşıyabildiğinizi, ne hızda koşabildiğinizi, ne süreyle bisiklete binebildiğinizi bilirsiniz. Sırf spor salonundasınız diye birden Herküle dönüşeceğinizi sanmayın. Kendinize aşırı yüklenmeyin. 

Spora başlarken öncelikle doğru duruşu öğrenin. Spor eğitmeninizle konuşun. Birlikte çalışın. Doğru duruş yoksa spordan fazla hayır beklemeyin. 

Aşırı proteinden kaçının

Vücut geliştirme dergileri ve internet siteleri cafcaflı protein reklamlarıyla dolu. Evet, protein kas gelişimi ve yıpranan kasların tamiri için gerekli ama bunun için kaşık kaçık Protein tozu içmeye gerek yok. Profesyonel sporcu değilseniz günde 2 öğün protein içerikli gıda yeterli. 

Uykunuzdan vazgeçmeyin

Uzmanlar özellikle yeni başlayanlara her gün spor yapmayı önermiyor. Çünkü vücudun dinlenmeye, spor sırasında oluşan  zararı tamir etmeye ihtiyacı var. 

Spora yeni başlayan gençler uykuyu daha da önemsemeli. Düzenli uyku gelişim için yaşamsal önemde. Bir de spor eklenince vazgeçilmez oluyor. Sonraki antrenmanda uyuyup kalmak istemiyorsanız uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. 

Acele etmeyin

Doğru besleniyorsanız, düzenli uyuyorsanız ve egzersiz yapıyorsanız kaslarınızın gelişmemesi mümkün değil. Sabırlı olun. Düzeninizi bozmayın. Karşılığını alacaksınız.