Spor Yaparken Ne İçilmeli?

Sporun temposu yoğun, kalori yakıyoruz, terliyoruz, susuyoruz. Spor ve egzersiz sırasında dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri susuz kalmamak. Çünkü susuzluk vücudumuz için zararlı. Ayrıca özellikle açık havada spor yapıyorsanız ne kadar su kaybettiğinizi fark edemezsiniz bile. Çünkü işin içine sıcaklık, nem gibi faktörler de giriyor. Sizin yapmanız gerekense susamadan su içmeyi hatırlamak. Çünkü susamanız susuz kaldığınızın bir numaralı kanıtı. Ayrıca su içmek kaslarınızın da yorulmasını engelliyor. Yani spor sırasındaki veriminizi arttırıyor.

Unutmayın, vücudun aldığı su miktarı sadece spor yaparken önem kazanmıyor. Spor yapmadığımız zamanlarda bile günde yaklaşık 8 bardak sıvı tüketmek gerekiyor. Sadece su olması gerekmez. İçinde bol su olan sıvılar da su ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı. Örneğin taze sıkılmış meyve suları ya da ayran hem bol besin hem de bol su içeriyor.

Spor öncesi, sonrası ve spor sırasında içmem gerekenler

Yürüyüş, koşu, bisiklet sürmek, tenis… hangi sporu yaptığınız fark etmez. Özellikle bunlar gibi açık hava sporları yapıyorsanız su konusunu daha da ciddiye almalısınız. Spordan 2 saat öncesinde2 bardak sıvı tüketmelisiniz. Böylece spora başladığınızda susuz kalmayı engellemiş olursunuz.

1 saatlik bir spor sırasında kaslarınızın susuz kalmaması için 15 dakikada bir sıvı tüketin. Yani 1 saatlik spor seansınızda yarım litrelik bir pet şişeyi bitirmeniz gerek. Su içmeniz en sağlıklısı ama isterseniz başka içeceklerle de su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sporunuzu bitirdiniz, dinleniyorsunuz. Ama sıvı tüketimi bu kadarla kalmamalı. Spor yaptınız, yoruldunuz, terlediniz. Bu demektir ki şimdi de sıvıya ihtiyacınız var. Eğer kilo vermek için spor yapıyorsanız su içmeden önce kilonuzu tartabilirsiniz. Ardından yine yaklaşık 2 bardak su içmelisiniz.

Gatorade

Hangi sıvılar spor için ideal ?

En iyi içecek en klasik olan: yani su. Ama bu illa ki su içeceksiniz anlamına gelmiyor. Size daha çok enerji ve besin verecek içecekleri de deneyebilirsiniz. Örneğin taze sıkılmış meyve sularını biraz su katarak daha da sıvılaştırabilirsiniz. Ya da size hem karbonhidrat hem de mineral sağlayacak spor içeceklerinden içebilirsiniz. Bu içecekler sayesinde terlemeyle birlikte kaybettiğiniz elektrolitleri geri kazanırsınız.

Marketlerden alabileceğiniz enerji içecekleri de size spor sırasında enerji verir. Ama çok sağlıklı olduklarını söyleyemeyiz. Çünkü kısa süreliğine kan şekerinizi yükseltmek yoluyla enerji sağlarlar.

Spor içecekleri ve enerji içeceklerinin ortak yanıysa size ekstradan kalori vermemeleri. Bu konuda içiniz rahat olabilir. İstediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Dehidrasyondan başka nelere dikkat etmeliyim ?

Sıvılar aktiviteniz sırasında kas yapınızı korumaya ve kaslarınızın gücünü geri kazanmasına yardım ediyor. Ama spor yapıyorsak sadece içeceklere dikkat etmek yetmiyor. Çünkü vücudun spor yaparken harcadığı tek şey su değil. Kan basıncımız da spor esnasında düşmeye başlıyor. Bu yüzden spordan bir saat önce ve spordan bir saat sonra hafif bir atıştırmalık yemelisiniz. Yaklaşık 100 kalorilik bir yiyecek sizin için yeterli. Böylece kan şekeriniz düşmeyecek. Hem de aktiviteniz sırasında kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz ve karnınızın açlığına odaklanmayacaksınız.

Spor yapanlar için en iyi yiyecekler sağlıklı karbonhidratları, proteini ve çok az miktarda yağı içinde barındıran yiyeceklerdir. Bunların hepsini içeren en iyi örneklerse meyveler, yoğurt, kuru yemişler, kuru meyveler ve tahıllar.