Spor Yaparken Hangi Mineral Takviyelerini Almalıyım?

Bir mineralin günlük kullanım miktarı 500 miligramı geçtiğinde (özellikle kalsiyum takviyeleri) bölünmüş dozlarda alınmalı. Diğer mineral takviyelerini de kaç dozda almanız gerektiği, kullanım miktarınız ve takviyenin içerdiği maddelere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Yan etkilerden korunmak ve bu takviyelerden maksimum fayda sağlamak için takviyelerin üzerindeki talimatları ya da doktorunuzun yazdığı reçeteyi okumanız genellikle yeterli olacaktır.

Kalsiyum

İnsan vücudu tek seferde 500 miligramdan fazla kalsiyumu sindiremez. Bu yüzden tek dozluk kalsiyum takviyelerinin bu miktarı geçmemesi gerekir. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük kalsiyum miktarının 1000-1300 miligram olduğu düşünülürse kalsiyum takviyenizi gün içerisinde eşit bölünmüş iki ya da üç doz olarak alabilirsiniz. Günlük kalsiyum takviyesi ihtiyacınızı belirlemek için doğal yollarla aldığınız kalsiyum oranını da hesaba katarak bir değerlendirme yapabilir ya da bu değerlendirmeyi yapması için bir Doktor ya da beslenme uzmanına başvurabilirsiniz. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarından kaçınmak için kalsiyum takviyelerini genellikle öğünlerinizle birlikte almalısınız. Boş mideyle alabileceğiniz istisnai kalsiyum takviyeleriyse kalsiyum sitrat ve kalsiyum sitrat malat olacaktır.

Demir

Eğer kansızlık (Anemi) yaşıyorsanız doktorunuz size demir takviyesinde bulunmanızı tavsiye edebilir. Demir takviyeleri de çeşitli dozlarda alınır. Örneğin, demir fulminat ve demir sülfat gibi demir takviyeleri günlük 325 miligram olarak alınmaya başlar fakat zamanla 325 miligramlık üç dozajdan günlük 1000 miligrama kadar çıkartılır. Ancak demir fazlası insan sağlığı için oldukça zararlı. Bu nedenle demir takviyesini doktor tavsiyesi dışında kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir. Erkekler, çocuklar ve orta yaşlı kadınlar aşırı dozda demire karşı oldukça hassastır. 

Potasyum

Demirin olduğu gibi potasyumun da aşırı dozu tehlikeli olduğundan potasyum takviyesini doktor tavsiyesi dışında kullanmamalısınız. Potasyum bir elektrolittir ve vücudunuz kandaki potasyum seviyesini yakından takip eder. Potasyum fazlası; kalp ritim bozukluğu, alyuvar hücrelerinde hasar ve benzeri sorunlara yol açabilir. Bu nedenle multivitamin hapları 99 miligramdan fazla potasyum içermez. Fakat sebze ve meyve bakımından zengin bir beslenme planı günde 4,7 grama kadar kalsiyum içerebilir. Bu durumun sebebi doğal yollardan alınan potasyumun besin takviyeleriyle alınan potasyum gibi risk içermemesidir. Eğer kalsiyum takviyesini, tıbbi bir sebeple kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz muhtemelen yavaş salınımlı bir formülü gün içerisinde birkaç dozda almanızı tavsiye edecektir.

Çinko

Sağlıklı bir yaşamı sürdürmek ya da ufak çinko eksikliğini gidermek için kullanılan çinko takviyeleri genelde tek doz olarak alınır. Fakat soğuk algınlığına karşı çinko pastilleri kullanıyorsanız günlük birkaç doz almanız daha etkili olacaktır. Bu durumda çinko pastillerini iki ya da üç saatte bir alabilirsiniz. Fakat çinko pastillerini uzun süre boyunca kullanmamaya ve günlük 40 miligramı geçmemeye özen gösterin. Çinko takviyelerinin en sık karşılaşılan yan etkisi olan Mide bulantısını önlemek içinse çinkoyu öğünlerinizle birlikte alabilirsiniz.