Spor sonrasında bacaklarda yumuşama

Bacaklar koşu ve bisiklet gibi çeşitli sporlar dahil insan vücudunun gerçekleştirdiği birçok hareketi destekleyen kuvvetli uzuvlardır. Vücudunuza fazla yüklendiğiniz egzersizlerin sonrasında bacaklarınızda yumuşama hissediyor olabilirsiniz. Bu durum birçok insanda sıklıkla görülür ve genellikle bir soruna işaret etmez. Gerekli dinlenme ve düzgün beslenmeyle birlikte yeteri kadar sıvı tüketerek bacaklardaki yumuşamayı gidererek hareket kabiliyetinizi kısa sürede geri kazanabilirsiniz. 

Egzersiz yoğunluğu ve bacaklarda yumuşama

Alıştığınızın üzerinde bir tempoyla çalıştığınız zaman kaslarınız bu tempoya alışmaya çalışırlar. Spor yapmak kaslarınızda ufak zedelenmelere yol açar ve kaslara gerek kuvvet, gerekse hacim bakımından genişlemeleri gerektiği sinyali verir. Fakat kaslara verdiğiniz bu zarar vücudunuzun kaldırabileceğinden daha fazlaysa, egzersizleriniz bittikten sonra bacaklarınızda bir yumuşama hissedersiniz. Bu durum genellikle egzersiz süresinin ya da yoğunluğunun artmasıyla ortaya çıkar. Bisiklet ve koşu gibi bacaklarınızı çok fazla kullanmanızı gerektiren egzersizler buna sebep olabilir.

Bacaklarda yumuşama ve beslenme

Yoğun bir fiziksel aktivite boyunca kaybettiğiniz enerji ve minerallerin düzgün beslenme yoluyla geri kazanılmaması da bacaklarda yumuşamaya sebep olabilir. Spor yaptığınızda vücudunuz mineral kaybına uğrar. İnsan vücudu enerji ve kuvvet sağlamak için bu minerallere ihtiyaç duyduğundan potasyum ve sodyum gibi belirli minerallerin kaybı bacaklarda yumuşamaya neden olabilir. Ayrıca, kasların düzgün bir biçimde çalışması için fazlaca sıvıya ihtiyaç duyulduğundan sıvı kaybı da bacaklardaki yumuşamanın nedenleri arasında olabilir. Spor yaparken yeteri kadar sıvı almamanız spor sonrasında bacaklarınızı kuvvetsiz ve zayıf hissetmenize neden olur.  

Bacaklardaki yumuşama için tavsiyeler

Eğer bacaklarınızda yumuşama hissediyorsanız kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olmak için dinlenin. Bacak yumuşamasından kaçınmanın en etkili yöntemlerinden biri de egzersiz sonrasında bol su tüketmek. Vücudunuza yeteri kadar sıvı ve besin aldığınızda bacak kaslarınızın işlevini düzgün gerçekleştirmesi için gerekli koşullar sağlanmış olur. Su, terlemeyle kaybedilen sıvıların geri kazanımı açısından da önemli. Ayrıca egzersizlerinizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmanız da oldukça önemli. Eğer egzersiz sürenizi uzatmak, egzersiz yoğunluğunu ve temponuzu arttırmak istiyorsanız bunu vücudunuzu alıştırarak gerçekleştirmeniz oldukça önemli. Egzersiz sürenizi her gün beşer dakika uzatarak ve egzersiz miktarınızı da her gün bir set ya da en fazla iki set arttırarak bacaklarda yumuşamadan kaçınabilirsiniz. Bu durum vücudunuzu daha aktif olmaya yavaş yavaş alıştırarak daha sağlıklı bir gelişim göstermenizi sağlayacaktır.

Dikkate alınması gerekenler

Yeni bir egzersiz programına başlamadan ya da egzersiz yoğunluğunuzu arttırmadan önce kesinlikle doktorunuza danışın. Eğer egzersizlerinizden sonra bacaklarınızda yumuşama hissediyorsanız bu duruma sebep olabilecek alternatifleri doktorunuzla tartışın. Egzersize başlamadan önce yeteri kadar beslenmezseniz kan şekeriniz düşebilir ve bu da kaslarda zayıflama, baş dönmesi ve yorgunluğa sebep olabilir. Ayrıca yaşadığınız ciddi bir sakatlık da tamamen iyileşene kadar bacaklarınızda yumuşama dahil birçok rahatsızlığa neden olabilir.