Spermisitler ne işe yarıyor?

Spermisitler doğum kontrol yöntemlerinin en az bilineni. Nedeni açık, kullanımı zor.

Spermisitler, spermleri durağanlaştıran ve etkisiz hale getiren doğum kontrol yöntemlerinden. Krem, jel, köpük, fitil veya tablet formları mevcut. Çoğu nonoxynol – 9 denen bir kimyasal içeriyor. Bu kimyasal spermlerin hücre zarlarını etkiliyor; spermlerin hareketliliğini azaltıyor, onları öldürüyor.

Yaygın inanışın aksine spermisitler cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumuyor.

Spermisitler tek başlarına kullanıldığında çok etkili değil ama prezervatif, Spiral, diyafram, kontraseptif sünger veya doğum kontrol hapı gibi diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte daha çok işe yarıyorlar. 

Spermisitler nasıl kullanılır?

Spermisitlerin kullanımı oldukça kolay. Köpük, krem, jel, fitil veya tablet ilişkiye girmeden 10 – 20 dk. önce vajina içine yerleştiriliyor. Spermisitler değişken formlarda olduğu için yerleştirmede türe göre farklılıklar olabilir. 

Spermisitler yerleştirildikten ve cinsel ilişkiye girildikten sonra en az 6 saat vajina yıkanmamalı. Spermisitlerin tam etkili olması için bu gerekli: 6 saat yıkanmak yok.

Spermisitler tıpkı doğum kontrol hapları gibi; kullandıkça daha da etkili hale geliyorlar. Bu nedenle spermisit kullanmaya karar verirseniz ilk dönemler mutlaka alternatif doğum kontrol yöntemlerinden de yararlanmalısınız.

Spermisitleri kimler kullanabilir?

Spermisitleri hemen her yaşta kadın kullanabilir. Doğurganlığı etkilemediğinden doğum yapmamış kadınların da kullanmasında herhangi bir sakınca yok. Bunun anlamı açık: etkisi zamanla artsa da kalıcı değil. Kullanmayı bırakırsanız hamileliği engellemiyor.

Spiral gibi belirli zamanlarda takılabilen (veya kullanılabilen) diğer doğum kontrol yöntemlerinin zamanını bekleyenler spermisitlerden faydalanabilir. Diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanması sakıncalı olanlar da spermisitleri tercih edebilir.

Spermisitler diğer doğum kontrol yöntemlerinin etkisini arttırmada kritik önemde. İstenmeyen gebelikten uzak durmak, korunma şansını arttırmak için spermisitler tercih edilebilir.

Spermisitleri kimler kullanamaz?

Bazı durumlarda spermisitlerin kullanılması sakıncalı olabilir. Spermisit içeriğindeki etken maddelere alerjik reaksiyon bunların başında. Alerjisi olanların spermisit kullanması sakıncalı olabilir. Bu durumda doktorla görüşüp daha uygun doğum kontrol yöntemlerini gözden geçirmek gerekebilir.

Spermisitler fiziksel sakatlığı olanlar için de önerilmiyor. Olası zararlı etkilerden kaçınmak için konuyu doktora danışmak en doğrusu.

Spermisitler zaman içinde etkilerini arttıran, uzun vadeli kullanıma uygun doğum kontrol yöntemlerinden. Kısa süreli kullanım düşünenler spermisitlerden uzak durmalı. Prezervatif veya diyafram gibi kısa süreli, mekanik etkili Doğum kontrol yöntemleri çok daha uygun olabilir.