Sperm Alerjisi Sebepleri ve Tedavisi

Sperm alerjisi korunmasız girilen cinsel ilişki sonrasında kadınların genital bölgelerinde vajinal kaşıntı, yanma ve şişmeye neden olan bir alerji cinsi. Çok nadir görülmez. Çok ciddi sperm alerjisi vakalarında vücudun çeşitli bölgelerinde kurdeşen ve şişlikler görülebilir, nefes almada sorunlar yaşanabilir. Sperm alerjisi spermdeki proteinlerden birine, spermin kendisine ya da çok daha düşük bir ihtimalle sperm içinde yer alan alerjik maddelere (vinblastin, penisilin, thioridazin gibi ilaçlar ya da ceviz, fıstık veya kola gibi besin maddelerine) karşı duyulan alerji olabilir.

Sperm Alerjisi Yaygınlıkla Görülür Mü?

Sperm alerjisinin ne kadar sıklıkla görüldüğü tam olarak bilinememekte. Fakat 1997 yılında yapılan bir araştırmaya katılan 1073 kadının (araştırmaya katılan kadınların hepsinin ya sperm alerjisi olduğuna inanan ya da sperm alerjisi hakkında bilgi almak isteyen kadınlar olduğu göz önünde bulundurulmalı) yaklaşık % 13’ünde sperm alerjisine rastlanmış. Bu yüzde sperm alerjisinin düşünülenden daha yaygın olduğuna bir işaret olarak gösterilebilir. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması ya da vajinal kaşınma ve yanmaların başka sebeplere bağlanması sperm alerjisi tanısının yapılmasını da oldukça güçleştirmektedir.

Sperm alerjisi nasıl tedavi edilir?

Sperm alerjiniz varsa ciddi bir alerjik reaksiyon gösterme ihtimalinize karşı yanınızda kendi kendinize yapabileceğiniz bir epinefrin iğnesi bulundurmanız tavsiye edilir. Bu bir tedavi yöntemi değildir. Ancak vücudunuzun ciddi tepki gösterme ihtimaline karşı önemli bir müdahale yöntemidir.

Sperm alerjisini önlemenin en iyi yöntemi prezervatif kullanmak. Ayrıca prezervatif kullanımı sperm alerjisinin tanısının yapılmasında da oldukça önemli. Eğer prezervatif kullanıldığında vajina tahriş olmuyorsa sperm alerjisi olma ihtimali çok yüksektir. 

Sperm alerjisine karşı, kişinin sperme olan hassasiyetini azaltan birçok tedavi yöntemi bulunmakta. Bunlar:

İntra-vajinal Basamaklı Sperm Tedavisi (Intravaginal Seminal Graded Challenge – ISGC): Bu yöntemde seyreltik sperm örnekleri giderek artan bir dozajla vajina içine enjekte edilir. Birkaç saatlik bir seans içerisinde her 20 dakikadan sonra daha yüksek dozaj kullanılır. Bu tedavide çiftlere kadının sperme olan hassasiyetinin azalması için düzenli fakat kontrollü olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmeleri de tavsiye edilir.     

Alerji iğneleri: Bu yöntemde derinin altına birkaç hafta boyunca çok az miktarda sperm enjekte edilir. Bağışıklık kazanılması için düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi burada da gereklidir. 

Yakın zamanda sperm alerjisi hakkında araştırmalarda bulunan New York Presbyterian Hastanesi’nin Alerji Bölüm Başkanı Dr. David J. Resnick Amerikan Alerji Derneği’ne sperm alerjisi hakkında şu bilgileri vermiş:  

• Sperm alerjisi bulunan kadınların %50’sinde cilt alerjisi, alerjik nezle gibi diğer alerjik rahatsızlıklar da bulunmaktadır. 

• Sperm alerjisi bulunan kadınların çoğunluğu 20-30 yaş arasında olup; bu kadınların %41’i ilk cinsel deneyimlerinde sperm alerjisi semptomlarıyla karşılaşmıştır. Birçok vakada, sperme maruz kalınması durumunda semptomlar daha erken ortaya çıkmış ve giderek daha kötü bir hal almıştır.

• Semptomlar genellikle cinsel ilişkiden sonraki ilk 30 dakika içerisinde ortaya çıkmış. Fakat birkaç vakada semptomlar saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilmiş.

• Bazı kadınlarda alerjik tepkinin sadece tek bir erkeğin spermine karşı olduğu görülürken, bazılarında ise birlikte oldukları bütün erkeklerin spermlerine karşı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bu alerjiyi görmezden gelip; doktora başvurma gereği duymadan bununla yaşamaya “alıştığını” bildiren kadınlar olduğu da rapora eklenmiş.

Sperm alerisi hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak