Soydum Laktat ve Karaciğere Etkisi

Sodyum laktat, asidoz adı verilen bir rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ve hastane koşullarında damardan verilen bir ilaçtır. Asidoz, salgı bezlerindeki vücut sıvılarındaki ve kandaki asit seviyesinin yüksek olması durumudur. Sodyum laktat, bazı ilaçların aşırı dozda alınmasından kaynaklanan sorunları tedavi etmede de kullanılır. Sodyum laktat kullanımı, karaciğer dahil birçok vücut fonksiyonunu etkiler.  

Sodyum Laktat

Vücudunuz, normal işlevini gerçekleştirmek için normal bir asit ve baz dengesine ihtiyaç duyar.  Vücuttaki asit ve baz dengesi bozulduğunda sağlık sorunları da meydana gelir. Ciddi yanıklar geçiren ve uzun süren ağır tedaviler gören hastaların vücutlarındaki asit seviyesi oldukça yüksektir. Doktorunuz, durumunuz sağlıklı bir biçimde yeme ve içmenize engel olmuyorsa, bu dengeyi normalleştirmek ve asidoz durumunu ortadan kaldırmak adına çeşitli yiyecek ve içecekler tavsiye edebilir. Eğer yeme ve içmenize engel bir durum varsa vücudunuzdaki asit seviyesini normalleştirmek için damardan verilen sodyum laktat solüsyonu kullanımına başvurulabilir. 

Karaciğer İşlevi

Karaciğeriniz, yemekleri sindirmenize ve kanınızı temizlemenize yardımcı olur ve daha sonra kullanmanız için enerji depolar. Bu önemli organ, aşırı alkol tüketimi ve hepatit gibi hastalıklar sonucunda zarar görebilir. Sodyum laktat, sağlıklı bir karaciğere zarar vermese de siroz ve benzeri karaciğer hastalıkları yaşayan hastaların karaciğer sağlığına olumsuz etki edebildiği bilinmektedir.

Bilinen Sorunlar

Sodyum laktat, sodyum birikmesini arttırdığı için karaciğer ve böbrek problemleri yaşayan hastalar üzerinde kullanılmaz. Sodyum birikmesi hastalarda şişlikler ve ödemler oluşturabilir. Vücuttaki şişlikler de kan basıncını arttırabilir ve kalp-damar rahatsızlıklarına sebep olabilir. Karaciğeriniz, kan dolaşımınızdaki sodyum laktatı işlemeye çalışacaktır. Bu durum da kanınızı seyrelterek karaciğerin işlevini aksatır. Bu da kanamalarınızın geç durmasına ve kan pıhtılaşmasının gerçekleşememesine sebep olur. 

Çözüm

Eğer karaciğerinizle ilgili bir sorun yaşadıysanız, bu durumu sodyum laktat kullanımına başlamadan önce doktorunuza bildirmenizde fayda vardır. Doktorlar bu durumlarda genellikle sizin için daha uygun bir ilaç seçecek ya da sodyum laktat çözeltisini seyrelterek etkisini azaltacaklardır. Sıkı gözlem altında gerçekleşen bu uygulama da kullandığınız ilacın sağlığınıza olumsuz etki etmesini engelleyecektir.