Soya yağı, D2 vitamini ve ishal

D vitaminikemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi düzenler ve gelecekte oluşabilecek osteoporoz (kemik erimesi) ve kanser gibi hastalıkların engellenmesini sağlar. D vitamini insan sağlığı için son derece önemli bir vitamindir. Bu yüzden yeterli miktarda D vitamini alındığından emin olunmalıdır. Bazı insanlar D vitamini ihtiyacını karşılamak için D2 vitamini takviyeleri kullanabilir. D2 vitamini takviyeleri genellikle faydalı olsa da bazı bireylerde ishale yol açabilir.

D2 vitamini hakkında

D2 vitamini olarak da bilinen ergokalsiferol, sentetik bir D vitamini takviyesidir. D vitamini, güneş ışığına maruz kalınarak ya da D vitamini içeren besinler tüketerek elde edilebilir. Ancak özellikle fazla güneş ışığına maruz kalmayan yaşlılar olmak üzere bazı bireyler D vitamini takviyelerine ihtiyaç duyabilir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 2012 yılında yaptığı bir açıklamaya göre ortalama bir birey her gün yaşına göre 200 ile 600 IU arasında D vitamini tüketmelidir.

Yan etkiler ve Soya alerjisi

Çok fazla D2 vitamini tüketmek ishal, kusma, yorgunluk, kemik ağrısı, aşırı susama ve ağızda metal tadı hissedilmesi gibi birçok yan etkiye sebep olabilir. Eğer D2 vitamini kullandığınızda ishal oluyorsanız, bu durumun sorumlusu soya alerjisi de olabilir. Birçok D2 vitamini takviyesi ayrıca soya yağı da içerir, bu durum bazı insanlarda herhangi kötü bir etki yaratmazken soya alerjisi olan bazı insanlarda ishal gibi sonuçlar doğurabilir. 

Göz önünde bulundurulacaklar

Hem aşırı D vitamini tüketimi hem soya alerjisi ishale sebep olsa da bu etkenler sizin ishalinizin sebebi olmayabilir. İshalin ve mide ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Örneğin viral enfeksiyonlar, bakteriler, parazitler ve bağırsak hastalıkları gibi birçok problem ishale yol açabilir.

Tavsiyeler

Eğer şiddetli acı çekiyorsanız, ateşiniz 39 derecenin üzerindeyse ya da ishaliniz iki günden daha uzun süredir devam ediyorsa ishalinizin sebebini öğrenmek için doktorunuza gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir Doktor ishalinizin sebebini teşhis edebilir veya kanınızdaki D vitamini miktarını ölçmek için bir kan testi uygulayabilir. Eğer soya alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktor bu konuda da bir test uygulayabilir. Eğer test soya alerjisine sahip olduğunuzu ortaya koyuyorsa doktorunuz beslenme düzeninizden soyayı nasıl çıkarmanız gerektiği konusunda size yardımcı olabilir.