Soya fasulyesinin Antioksidan içeriği

Soya fasulyesi, devam eden bilimsel araştırmalara konu olan, efsanevi bir engelleyici, tedavi edici özelliğiyle, besleyici bir bakliyattır. Soya fasulyesi, antioksidan sağlar. Soya fasulyesi, önemli antioksidanlar olan besin maddelerini içermektedir, bundan dolayı soya fasulyesini beslenmenize eklemenin yollarını aramanız mantıklı olacaktır.

Soya Fasulyesinin Faydaları

Soya fasulyesi, veban veya vejetaryen beslenme şekillerinde, yaşamsal besinler sağlayan, bitki-temelli tam protein olan tek bitkidir. Proteine ek olarak, soya fasulyesi, yüksek miktarlarda fitosteroller içermektedir, bunlar kolesterol gibi olan sadece absorbe edilmesi daha zor olan bileşiklerdir. Fitosteroller kalp hastalığı ve inmeye neden olabilen “kötü” kolesterolü düşürür. Fakat soya fasulyesi aynı zamanda alfa-tokoferol veya bitkilerde bulunan önemli bir antioksidan olan E vitamini içermektedir. ABD Tarım Bakanlığı, 5-9 porsiyon meyve ve sebzelerden oluşan günlük diyet önermesine rağmen, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Amerikalıların çoğunun bu sağlık hedefine ulaşamadıklarını belirtmişlerdir. Bir çok ülkenin beslenme şekillerinde E vitamini eksikliği yaygınıdır.

Antioksidanlar ve Kanser

E vitamini, Amerikan beslenme şeklinde eksik olan tüm antioksidanı karşılayan soya yağı gibi bitkisel yağlarda, brokoli, badem ve mango mevcuttur. Antioksidanlar, normal vücut fonksiyonları ya da toksinler ve diğer strese yanıt olarak oluşan formu eksik moleküller olan serbest radikalleri bağlarlar. Moleküller bir kez stabilize edildikten sonra daha fazla hücre destabilize edemezler, kanser ve diğer dejeneratif hastalıklara yol açabilen koşulları oluşturamazlar. Yeterli miktarda E vitamini, dejeneratif hastalık riskleri azaltabilir.

Soya fasulyesi: Antioksidan Yıldızları

2003 yılında yayınlanan “Beslenme Dergisi’nde bir çalışmaya göre, soya yağı, sızma zeytinyağı, zeytinyağı ve yerfıstığı yağı ile karşılaştırıldığında, antioksidanların en yüksek seviyesine sahiptir. Parma Üniversitesi’nden araştırmacılar, Gıda Ulusal Enstitüsü, Roma Beslenme Araştırmaları soya fasulyesi yağı antioksidan kapasitesini, zengin tokoferol içeriğine bağlamışlardır. Bu bilgiler, beslenme yoluyla oksidatif stresin dengelenmesi için beslenme seçimleri hakkında bilgi verebilir. 2008 yılında ABD Tarım Bakanlığı’nın Tarımsal Araştırma Servisi tarafından yürütülen bir çalışmada serbest radikallerin normal sindirim sırasında oluşturulduğunu, fakat aynı öğünde antioksidanlar bakımından zengin gıdaların tüketilmesinin bu dengesizliği nötralize edeceğini bulmuşlardır. Soya fasulyesi veya soya yağı gibi besinlerin, beslenme programına eklenmesi serbest radikallere karşı korumayı artırır.

İklim ve Besin İçeriği

Hava durumu soya fasulyelerinin antioksidan içeriğini etkileyebilir. Tarımsal Araştırma Servisi, şiddetli kuraklığın, soya fasulyesinde önemli ölçüde alfa-tokoferol miktarını artırdığını bulmuştur. Önde gelen bilim adamları, baklagillerin antioksidan özelliklerinin 3,5 kat artması ile aşırı hava ve iklim değişikliklerinin bazı tüketim ürünlerinin besin kalitesi ve miktarı değiştirebileceği sonucuna varmışlardır.