Sosyal Medyanın Pazarlamada Etkisi Ne Kadardır?

Sosyal medyanın pazarlamadaki etkisi nedir? Bu soru benim muhtemelen iki yıldır cevap alamadığım bir soru, fakat şu sıralar karşıma çıkan en yaygın soru. İlk olarak, sosyal medyanın ne olduğu hakkında konuşalım. Sosyal medya ucuz teknoloji ile sosyal etkileşimi birbirine bağlayan araçlardır. Bu araçlar internet ve mobil teknoloji üzerine kurulmuştur. Twitter, Facebook, MySpace ve YouTube gibi birçoğunun isimlerini muhtemelen duymuşsunuzdur.

Sosyal medya pazarlamacılara bu medya araçlarına erişenlerle, müşteriler ve tüketicilerle iletişim kurmak için bir ses vermiştir. Bu “marka”yı kişiselleştirerek, mesajınızın rahat ve konuşkan bir yolla yayılmasına yardımcı olur. Sosyal medyadaki yığılma, başarılı ve hareketli olmak yerine hayatınızın her anında yer tutan bir araç olarak adlandırabilirsiniz. Eğer sosyal medyanın sadece küçük şirket sahiplerinin deneysel çalışmaları için kullanıldığını düşünüyorsanız fikirlerinizi düzeltmek zorundayım. İşte size sosyal medyada varlık gösteren birkaç şirket:

Absolut Vodka – Videosu YouTube’da bulunmaktadır ve Facabook sitesini de en iyi barmenlerini seçmek için kullanıyorlar.

BMW – BMW 1 serisinin yol seyahatlerinin tanıtımını yapmak için Facebook’u kullanmışlardır ve de destekçileri için Rampenfest sayfasını yaratmışlardır.

Dunkin Donuts – sosyal medyada önemli bir yer elde etmişlerdir ve Twitterda günlük paylaşımlar yapan bir hesapları vardır.

Barrack Obama – Örneklerimin dışında müstakbel Amerikan başkanı Barrack Obamayı da unutmamak lazım. Twitterda yapılmış olan Başkanlık seçimlerinde liderliği ele almıştı. Obama 170,000 üzerinde takipçi sahibi ve 165,000 fazla da takip yapıyor. Şahsen ben Başkanlık Tartışması süresince olan “twitter buzz” (twitterdaki konu ile ilgili patlama) hatırladım.

Görüyorsunuz ki alkollü içecekler satan şirketler, yabancı otomobil üreticileri, pasta ve hamur işi üreticileri ve bir ülkenin başkanı sosyal medya araçlarını kullanıyor. Peki pazarlamada nasıl bir rol oynadıklarına gelelim.

Sosyal medya tüketicileri istedikleri ürünler hakkında bilgilendiren bir araçtır ve aracı şöyle kullanabiliriz:

  • Sağladığımız hizmetler ve kim olduğumuz hakkında bilgiler sunmak için sosyal medyayı kullanabiliriz.
  • Sosyal medyayı kullanarak ürünlerimiz, servisimiz veya şirketimizin neyi temsil ettiğini bilmeyen insanlarla bağlantı kurabiliriz. Sosyal medya bizi tüketicilere karşı “gerçek” kılar. Eğer insanların sizi takip etmesini istiyorsanız sadece en yeni ürününüz nediri paylaşmaktan ziyade kendi kişiliğinizi de paylaşmalısınız. Sosyal medyayı müşterilerimiz ile bizi bir araya getiren ve pazarlama için aynı hedefe hizmet eden bir araç olarak kullanabiliriz.
  • Tüketicilerin nelerle ilgilendiği ilişkisini sağlamak ve haberleşmek için de sosyal medyayı kullanabiliriz.

Gördüğünüz üzere sosyal medya bunlarla birlikte çok büyük bir değer taşımakta, fakat bunu doğru bir şekilde nasıl yaparsınız?

Sadece sosyal medyaya güvenmeyerek, bunu diğer pazarlama araçlarının içine entegre ederek yapmalısınız. Sosyal medya farkındalık yaratacıktır, ama ben bu süreçte başlangıçta milyon dolarlar değerinde ürünler satılabileceğine inanmıyorum. Bu demek değildir ki bir gün bir sosyal medya yapılanması yapacaksınız ve “star olma” gibi bir durum gerçekleşmeyecek, fakat bunun hemen yarın olmayacağını düşünüyorum.

  • Kendiniz olun, kişiliğinizi yansıtın. Sosyal medyaya girişte “doğru” ya da “yanlış” yoktur, sadece ne için çalıştığınızı belli edin.
  • İstikrarlı olun, eğer istikrarlı olma gibi bir planınız yoksa bu işi hiç yapmayın, herkes için zaman kaybıdır.

Sosyal medyayı kullanarak iş bulmaya çalışan avcıların ve yeni tasarladıkları ürünleri sunmaya ve markalarını güçlendirmeye çalışan 500 üzerindeki şirketin başarı öyküleri boldur. Pazarlamanızda bir iletişim aracı olarak veya ürününüz hakkında bir bilgisi olmayan ilgili tüketicilere karşı ulaşılabilir olmak amacıyla sosyal medyayı kullanırsınız. Bunu ürününüzden çok kişiliğinizi öne çıkaran bir araç olarak kullanın aksi halde başarılı olamazsınız. Bu sadece seri satış için değil sadakati de yaratır. Sonuç olarak, sosyal medya ilgilendiğiniz şeye uyacak her şeyi ve işinizin ihtiyacı olacak her şeyi için çeşitlidir.