Sosyal Medya Bağımlılığı ve Obezite

Son yıllarda sosyal medyanın insanları şişmanlattığı haberleri ortalarda dolaşıyor. Nasıl olur da bir internet paylaşım sitesi insanlara kilo aldırır diye düşünmeyin çünkü bağımlılık derecesinde vakit geçirilen sosyal medya ağları sayesinde kişiler neredeyse bilgisayar başında yaşar hale geldiler.

Tüm dünyada internetin getirdiği olumsuz nedenlerden biri olarak görülen şişmanlıkla mücadele için çeşitli yöntemler uygulanıyor. İnsanların gün içinde gerek çalışırken gerekse sosyal hayatlarında sürekli girdikleri sosyal medya hesapları nedeni ile sağlıklarını oldukça ihmal ettiklerini ve beslenme alışkanlıklarının da giderek yok olduğunu söyleyen uzmanlar bu gidişle Obezite rakamlarının önümüzdeki yıllarda çok daha fazla olacağını da sözlerine ekliyorlar. Özellikle çocukların bilgisayar başında oyun oynarken yemeyi içmeyi unuttuklarını ve bu nedenle çok fazla abur cubur tükettiklerini ve sağlıklı beslenemedikleri için de obezite tehlikesi ile baş başa kaldıklarını da araştırmalar sayesinde öğreniyoruz.

Sosyal medya bağımlılığı

Sosyal medya hesaplarını kontrol eden ve sürekli paylaşımlarda bulunan kişiler yeme düzenlerini de alt üst ediyorlar. Gün içinde sürekli hareketsiz şekilde yaşamaya başlıyorlar ve egzersizden uzak bir yaşam neden, ile hem kilo alıyorlar hem de sağlıkları bozuluyor. Abur cubur tüketimi bilgisayar başında kişinin ne kadar kalori aldığını düşünmeden yaptığı bir eylem haline geldiği gibi, aşırı işlenmiş, hazır ve şekerli gıdalar tüketmek hem şişmanlatıyor, hem de kişiyi sağlıksız bir hale sokuyor. Yapılan araştırmalara göre kişiler sosyal medya ile geçirdikleri vaktin her 5 ile 10 dakikası arasında pek çok abur cubur tüketiyorlar. Bir süre sonra da bu tüketime ihtiyaç duyar hale geliyorlar ve şeker içeren pek çok hazır gıda almaya başlıyorlar. Sürekli bu şekilde beslenen kişilerin sayısı o denli çok ki şişmanlama oranları da çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Ne Gibi Önlemler alınmalı?

Günün büyük çoğunluğunu bilgisayar başında ve özellikle sosyal medya ağlarında geçiren kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bu konuda alınabilecek önlemlerden bazıları ise atıştırmalıklardan vazgeçmek olmalı. Ancak bu hiçbir şey yememek anlamına gelmiyor. Uzmanlar atıştırmalık olarak şeker oranı ve yağ oranı yüksek hazır gıdalar yerine meyve ve çiğ sebze atıştırılmasını öneriyorlar. Aynı zamanda kuryemmiş tüketmeyi ve tahıllı bisküvi ya da grissini yemeyi tavsiye ediyorlar. Cips ya da tatlı yemek yerine meyve tüketmek çok daha sağlıklı ve şişmanlamaya engel olabilir. Aynı zamanda yanınızda mutlaka su bulundurmanız da güzel bir kontrol mekanizması olabilir. Çok su tüketmek hem sürekli acıkmanızı engelleyecek, hem günlük almanız gereken su miktarını almanızı sağlayacak hem Kabızlık sorununuza iyi gelecektir. Aynı zamanda maden suyu ya da taze sıkılmış meyve suları da iyi alternatifler olarak menüde bulunabilirler.

Uzmanlar sosyal medya hesapları başında kilo alan kişilere gün içinde mutlaka egzersiz yapacak kadar vakit ayırmalarını da önemle tavsiye ediyorlar. Uzun süre hareketsiz yaşamak hem şişmanlığa hem de çok başka hastalıklara neden olacağı için kişilerin internette harcadıkları vakti daha çok kontrol altına alıp, temiz hava almalarını ve egzersiz yapmalarını söyleyen uzmanlar Kalp krizi riskinin de bu şekilde azalabileceğini söylüyorlar. Uzmanlar özellikle ergenlik dönemlerinde sosyal medya hesapları başında saatler harcayan gençlerin obezite tehlikesi ile çok daha fazla karşı karşıya kaldıklarını ve bu konuda erken önlem alınması gerektiğini de vurguluyorlar. Çocukların olabildiğince hareketli ve daha sosyal, daha aktif bir hayata özendirilmeleri gerektiğinin altını çizen uzmanlar hareketsiz bir yaşamın ve uykuyla geçirilen zamanların üzerine bir de yanlış beslenme eklendiğinde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini de ekliyorlar. Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmen melatonin sentezinin de yavaşlamasına neden olduğu için bu kişilerin geceleri uykuya dalma konusunda çok daha fazla sıkıntı yaşadıklarını da belirtiyorlar.