Sosyal Fobi Özgüveninize Zarar Veriyor

Son yıllarda ismini sık sık duyduğumuz sosyal fobi kişilerin özgüvenleri üzerinde de yıkıcı etkilere neden olabiliyor. Uzmanlar özellikle sosyal fobisi olan kişilerin bu rahatsızlıkla baş edebilmeleri için internet ortamından faydalanmalarını salık veriyor. Chat yaparak yeni kişilerle tanışabilmek sosyal fobisi olanlar üzerinde olumlu etkilere neden olabildiği gibi, kişinin özgüveninin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. 

Yapılan araştırmalara göre sosyal fobisi olan erkeklerdeki en önemli etkenin güzel kadınlar olduğu da ilginç bir saptama. Her on kişiden birinde görülen sosyal fobisi olan kişiler oldukça utangaç bir karakter yapısına sahipler. İletişim kurmak konusunda güçlük çeken kişilerin bu tip ortamlarda bulunduklarında vücut fonksiyonlarının da farklı şekilde çalışmaya başlandığı belirtiliyor. Sosyal fobisi olan kişiler toplum önünde konuşmaktan çok çekindikleri  için bu tip ortamlara girmek istemezler ve tanımadıkları kişilerle konuşurken terler ve aşırı heyecanlanırlar. Bu durumlar da kişilerin özgüvenlerinde ciddi gedikler açmaktadır. Kendilerini giderek eve hapseden kişiler daha sonra asosyal bir yaşam sürmeye başlarlar. Sosyal fobisi olan kişilerde görülen özgüven eksikliği aynı zamanda haklarını arama konusunda da başarısız bir tabloya neden olabilir. Özellikle böyle bir rahatsızlığı olanlarda işyerlerinde ciddi sorunlar yaşandığı görülmektedir. Patronları ya da iş arkadaşları ile doğru iletişim kuramayan kişiler haklarını da arayamadıklarından pek çok zor durum içine düşebilmektedirler. Mutlaka bir hekim yardımı alınması gereken sosyal fobi hastalığı bulunan kişiler genellikle hem iş yaşamlarında, hem de özel hayatlarında büyük başarısızlıklar yaşarlar. Kendi kendini tedavi ederek pek çözüm alınamayan hastalık için hekim kontrolünde yapılacak bir tedavi işe yarayacaktır. Hekime girmeyen kişiler için doktorların internette chat yapma tavsiyesi de son günlerde çok konuşulanlar arasında. Kişilerin daha önce hiç tanımadıkları kişiler ile yüz yüze gelemden internet üzerinden konuşmaya başlamaları sosyal fobilerini yenme konusunda önemli bir adım olabiliyor. Aynı zamanda internette yapacakları chat sayesinde özgüvenlerini yeniden kazanabiliyorlar. 

Sosyal Fobi Hayatımızı Nasıl Etkiliyor ?

sosyal fobi

Sosyal fobisi olan kişilerin sosyal hayatları da oldukça sıkıntılı bir durumdadır. Rezil olma, aşağılanma gibi korkular nedeni ile kişiler giderek daha asosyal bir yaşama doğru yönelmektedirler. Sosyal ortamlara giremeyen kişilerde büyük bir yalnızlık duygusu ile özgüven eksikliği de baş gösterir. Bu kişiler hata yapmaktan korktukları ve heyecandan ne yapacaklarını bilemedikleri durumlar nedeni ile iletişim güçlüğü de çekerler. Yoğun bir endişe duygusunun halim olduğu sosyal fobiklerde başkalarının yanında herhangi bir iş yapamama durumları da söz konusu olduğundan iş yaşamlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Karşı cins ile temasa geçmek de yine bu kişiler için zor olduğundan ikili ilişkiler konusunda da çok büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Sürekli olarak beğenilmeme, reddedilme, başaramama, aşağılanma gibi endişeler duydukları için çalışma hayatlarında da haklarını arayamaz ya da pek çok kez haklı iken haksız duruma düşerler. Başkaları yanında yemek yemekten çekinen ya da kalabalık ortamlarda konuşmaktan çekinen kişilerde yaşam daha katlanılmaz hale gelebilir özellikle sosyal fobisi olan kişilerin akademik bir işleri varsa bu rahatsızlık onların akademik başarılarını engelleyebilir ve iş hayatlarının önüne geçebilir. 

Sosyal fobisi olan kişiler tedavi olmazlarsa bir süre sonra büyüyen bir yalnızlık duygusu ile de baş etmek zorunda kalabilirler. Sosyal fobi kişilerin asosyalleştiği, yalnızlaştığı ve özgüven kaybının çok ileri safhalarda olduğu bir rahatsızlık olduğundan, sosyal çevresi kadar özel yaşamında da yalnız kalan kişilerde depresyona neden olabilir. Beğenilmeme, işe yaramama ve kendini değersiz görme gibi eğilimler ve duygu halleri içine girebilirler. Sosyal fobilere nedeni ile düştükleri güç durumlar nedeni ile sürekli alay edildiklerini ya da aşağılanacaklarını düşünen kişilerin evlerine kapanmak yerine mutlaka bir hekime başvuruda bulunarak, tedaviye başlamaları gerekmektedir.