Sosyal Fobi Bir Hastalık Mı ?

Sosyal fobi bir hastalık mıdır? Sorusunun cevabı evettir. Çünkü kendisini yetersiz görmek ve eksiklik hissetmek ruhsal bir hastalıktır. Toplum önünde konuşamama, toplum içine girememe, sorulan sorulara cevap verememe ve göz temasından kaçınma sorunu yaşayan insanların ortak sorunu olan sosyal fobi, erken dönemde tedavi edilirse hem birey kendisini daha kolay ifade etme olanağı bulur hem de bu sayede gizli kalmış birçok yetenek topluma kazandırılmış olur.

Sosyal fobinin en belirgin özelliği bireyin toplum karşısında komik duruma düşmesi ve alay konusu olma korkusu yaşamasıdır. Bu yüzden birey kendisini içe kapar ve kalabalık ortamlardan uzak durur. Bundan 20 yıl öncesine kadar utangaçlık olarak değerlendirilen sosyal fobi günümüzde tedaviye açık bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. Birey toplum önünde bulunacağı zaman yüzü kızarır, sesi çatallaşır, terlemeye başlar düzgün ve anlamlı cümleler kuramaz ve genellikle kekeler. Eskiden olsa bu tür tavırları olan insanlara bayansa hanımefendilik, erkekse beyefendilik yakıştırması yapılırken günümüzde artık bu tür içe kapanık tavırlar hastalık olarak isim almaktadır.

Sosyal fobi hastalık olarak kabul edildiğinden beri bu yöndeki araştırmalar ve yeni uygulamalar ile bu sorunu yaşayan bireylerin kendilerini daha rahat ifade edebilmelerinin yolu açılmaktadır. Birey, örneğin aslında çok iyi hitabet sanatına vakıftır ve kelimeler ile insanları etkileyebilir, ancak sosyal fobisi varsa ve bu konuda yetersiz olacağı kaygısını taşıyorsa, büyük ihtimal ile son anda hastalığına yenik düşüp kürsüye çıkıp konuşmaktan vazgeçebilir.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobinin Tedavisi Var Mıdır ?

Sosyal fobi denilen cesaretsizlik ve toplumda eksiklik hissetme kaygısının tedavisi yapılabilmektedir. Günümüzde bu yönde hizmet veren birçok psikolog ve psikiyatri merkezi bulunmaktadır. Bu tür ruhsal sorunlar ile başvurulduğu zaman gerek birebir yapılan terapiler ile gerek bu sorunu yaşayanlar ile birlikte yapılan toplu terapiler ile bu sorun aşılabilmektedir. Ancak bazı vakalar çok daha ciddi boyutlara varabilmekte ve birey bakkaldan ekmek istemek konusunda bile tereddüt yaşayabilmektedir. Bu tür ciddi sorunlar karşısında çoğu psikiyatri uzmanı uygun bir ilaç tedavisi uygulamakta ve bu arada yine terapiler ile bu tedavi desteklenerek bireyin kendisini en rahat biçimde ifade edebilmesi sağlanmaktadır.

Sosyal fobi yaşayan bireyin bu durum ile kendi kendisine başa çıkabilmesi oldukça önemlidir. Bu konuda sorun yaşayan birey kendisini aşmayı denemeli ve sürekli olarak “başkaları yapabiliyorsa, bende yapabilirim” gibi motive edici sözler ile kendisini cesaretlendirilmelidir. Kendisini en iyi şekilde ifade edebileceği ortamlarda yapacağı alıştırmalar ve edineceği hobiler, bu anlamda ilerlemesine yardımcı olacaktır.  Aynı şekilde bireyin yakınındaki insanlarında bu sorunlar karşısında bireye yardımcı olmaları ve onu cesaretlendirmeleri oldukça motive edici olabilmektedir. Bireyi cesaretlendirmek adına girmeye cesaret edemediği ortamlarda ona eşlik etmek ve samimi olmak bireyin bu zorlu dönemi daha rahat atlatabilmesine olanak sağlayacaktır.

Çocuklarda Sosyal Fobi Depresyon Nedeni

Sosyal fobi yetişkinlerin hayatında olumsuzluklara neden olabilmektedir, ancak bu sorunu yaşayan çocuklar daha çok etkilenmektedir. O güne kadar ebeveyni dışında başkası ile iletişim kurmayan çocuk okul ortamında kendisini rahat ifade edemez, öğretmenin sorularını cevaplayamaz ve arkadaşları ile iletişim kuramaz.  Akranları tarafından bu özelliğinden dolayı dışlanan çocuk, ister istemez kendisini mutsuz hisseder, içe kapanır ve depresyona girebilir.  Bu gibi sorunlar karşısında bir psikologdan destek almak ve doktorun önerilerini ciddiyet ile takipler etmek, çocuğu bu kısır döngüden kurtarabilir ve iletişim kurma konusunda daha rahat davranmasının yolunu açabilir.