Soğuk Ya Da Sıcak Cilt Tonları Nasıl Belirlenir?

Cilt tonu kozmetik, saç rengi ya da kıyafet seçerken önemlidir. Cilt tonunuzu tamamlayan makyaj ve kıyafetleri seçerken cildinizi sağlıklı, daha genç ve canlı görünmesini de sağlamış olursunuz. Ten renginize uygun olmayan renklerde kıyafet giymek cildinizi daha sağlıksız ve solgun gösterecektir. Cilt tonu ayrıca melanoma ya da diğer kanser türlerini geliştirme riskinizi belirleyen önemli bir risk faktörüdür. Amerikan Kanser Derneği’ne göre temel olarak 3 çeşit cilt tonu vardır: soğuk, sıcak ve nötr. Nötr tonlar, sıcak ve soğuk tonlardan daha az yaygındır ve bu tonlara çoğu renk yakışır. Çoğu insan için sıcak ya da soğuk cilt tonlarını belirlemeyi bilmek onaylanmış görüntüye sahip olmak demektir.

1.Adım: Doğal saç renginizi ve göz renginizi düşünün. Göz ve saç rengi her zaman cilt tonunu yansıtmasa da, soğuk cilt tonuna sahip çoğu insan mavi, gri ya da yeşil gözlere ve sarı, siyah ya da küllü kahverengi saçlara sahiptir. Daha sıcak cilt tonlarına sahip olanların göz rengi tipik olarak ela, kahverengi, siyahtır ve kahverengi, siyah, koyu kestane, kızıl ya da çilek sarısı saçlara sahiptir.

2.Adım: Kollarınızın bileğe yakın kısımlarındaki damarlarına bakın. Buradaki damarlar çoğu insanda belirgindir. Damarlarınız mavi görünüyorsa cilt tonunuz daha çok soğuk tondur. Cilt tonunuz sıcak bir tonsa damarlarınız yeşilimsi görünecektir. Bu testi doğal ışığın altında yapmalısınız. Floresan ışığı cilt tonunuzu etkileyebilir. 

3.Adım: Yüzünüzü, makyajınızı ya da renkli nemlendiricinizi çıkarmak için yıkayın. Sabun ya da sıcak suyun neden olduğu kızarıklığın geçmesi için 10 dakika bekleyin ve sonra saçlarınızı kenara çekin. Boyun çevrenize beyaz bir havlu yerleştirin ve havluya bakarak cilt tonunuzu karşılaştırın. Cildiniz beyaz havluya kıyasla sarımsı görünüyorsa, cilt tonunuz sıcak bir tondur. Cildiniz havluya kıyasla daha mavimsi ya da pembemsi görünüyorsa cilt tonunuz soğuk tondur.

4.Adım: Farklı renklerde kıyafetleri deneyin. New Mexico Üniversitesi’ne göre, yeşil, sarı, şeftali renkleri giyildiği zaman sıcak karşımlar daha sağlıklı görünür. Soğuk tonlara mavi, mor ve pembe daha çok yakışır.

5.Adım: Bir altın ve gümüş takıyı teninize yaklaştırın. Soğuk cilt tonlarında genellikle gümüş daha sağlıklı ve daha iyi durur. Sıcak cilt tonlarında ise altın daha canlı durur.

6.Adım: Kulaklarınızdan birini kulağınızın arkasındaki çizgiler belli oluncaya kadar öne doğru yüzünüze yaklaştırın. Pembe çizgi soğuk cilt tonunu, sarı çizgi ise sıcak cilt tonunu işaret eder. Bunu evde bir aynayla deneyebilirsiniz, ama birinin çizgilerinizi kontrol etmesi daha kolaydır. 

Gereken Malzemeler

  • Beyaz havlu ya da bir bez parçası
  • Altın takı ya da altın renkli kumaş
  • Gümüş takı ya da gümüş renkli kumaş