Soğuk Algınlığı Ve Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Soğuk algınlığı ve grip burnu, kulakları ve boğazı etkileyen üst solunum enfeksiyonlarıdır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine (UMMC) göre, soğuk algınlığı en çok rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonudur. Grip ya da influenza her yıl milyonlarca kişiyi etkiler. Gribin en bilinen semptomları ağrılar, yorgunluk ve yüksek ateştir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı soğuk algınlığı ve grip semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Tavuk Çorbası

Ilık sulu yiyecekler tıkanmanın ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlarda halk arasında en çok tercih edilen yiyeceklerden biri olan çorbanın işe yaradığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. İçerisinde tavuk ya da et suyu bulunan tavuk çorbası müköz membranın kayganlaşmasına, vücut ağrılarının ve burun tıkanıklığının azalmasına yardımcı olur. Besin değerlerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için özellikle bol sebzeli beyaz et veya tavuk çorbası tercih edin. Daha az su ve katı yağ içerdikleri için kremalı çorbalardan uzak durun. Hazır çorbalar yerine ev yapımı ya da doğal yollarla hazırlanmış çorbalar tercih edin. Hazır çorbalar katkı maddeleri ya da trans yağ içermektedir. Bunlar da kalp hastalıkları ve benzeri rahatsızlıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.

C vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

C Vitamini vücudun yiyeceklerden alması gereken suda çözünebilen bir vitamindir. Sağlık uzmanı Dr. Andrew Weil’e göre, C Vitamini soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltabilir. C Vitamini bir antioksidan olduğu için kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesini, hastalıklarla ve enfeksiyonlarla mücadele etmesini kolaylaştırır. Soğuk algınlığı ya da gribi önlemek ya da zaten semptomlar mevcutsa azaltmak için C Vitamini bakımından zengin yiyecekleri beslenmenize dâhil edin. C Vitamini bakımından zengin yiyecekler portakal, greyfurt, kivi, dolmalık biber, tatlı patates, ıspanak, domates, papaya, brokoli, çilek ve narenciye sularıdır.

Baharatlı Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler soğuk algınlığı ya da influenzayla bağlantısı olan tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur (UMMC). Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız ve soğuk algınlığı ya da grip semptomlarınız mevcutsa acı biber, hardal, bayır turpu, Hint, Çin, Vietnam ya da Meksika yemeklerini beslenmenize dâhil edin. Hint yemekleri zencefil gibi doğal bir bitki olan kurkumin içerir. Weil’e göre kurkuminin antiinflamatuar özellikleri vardır. Kurkumin hardalda bulunur ve zencefil Asya mutfağında sık kullanılan popüler bir bitkidir. Soğuk algınlığı ya da grip iştahınızı kapattıysa baharatlı yiyeceklerden ufak porsiyonlar halinde yiyebilirsiniz. Tıkanıklığı gidermek için miso çorbası içebilir ya da içinde çeşitli baharatlar bulunan tost yiyebilirsiniz.