Soğuk algınlığı sinüzite dönüşür mü?

Soğuk kış günlerinin hepimize bir hediyesi var: soğuk algınlığı. Burnumuz akıyor, tıkanıyor, hafiften ateşimiz çıkıyor, halsizleşiyoruz, yataktan çıkmak istemiyoruz. Ama bir yandan da günlük hayatımıza devam ediyoruz. Birkaç ağrı kesici ve birkaç gün kullanılan öksürük şuruplarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz. Kısacası ciddiye almıyoruz. 

Düşünün. Soğuk algınlığı geçirdiniz. Hastalığınız gitgide arttı. Ardından sinüzit oldunuz. Evet, bu mümkün. Soğuk algınlığının ardından sinüzite yakalanma riski yüksek. Çünkü soğuk algınlığı yüzünden sinüsler kabarıyor ve iltihaplanıyor. 

Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığı bir üst solunum yolu enfeksiyonu. Boğazı ve burnu etkiliyor. En yaygın belirtilerini hepimiz biliyoruz: burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk ve burnun arka tarafından boğaza sıvı akması. Bu belirtileri bazen öksürük ve düşük ateş de takip ediyor. 

Soğuk algınlığı belirtileri başlıyor, zirve noktasına ulaşıyor, yavaş yavaş yok oluyor. Hafif bir hastalık olduğu için tedaviye gerek duyulmuyor. Ama belirtilerin verdiği rahatsızlıkları azaltmak için bazı ilaçlar kullanılabiliyor. Örneğin ateş ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler, öksürük için öksürük şurubu, burun akıntısı için burun spreyi ya da damlası.

Bazı durumlarda soğuk algınlığı sinüsleri şişiriyor, mukusun dışarı akmasını engelliyor. Bunun sonucu da sinüzit. Yüzünüzün ve gözlerinizin etrafı ağrıyorsa, soğuk algınlığının üzerinden bir haftadan fazla zaman geçmesine rağmen kalın yeşil bir mukus varsa sinüzit belirtileri yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda bir doktora başvurmak en iyisi.

Sinüzit nedir?

Sinüslerdeki iltihaplanma ve şişliğe sinüzit deniyor. Normalde sinüslerin içi havayla dolu. Çeşitli nedenlerle tıkanıp sıvıyla doldukları zaman bakteriler için cennete dönüşüyorlar. Bakteriler orada büyüyüp enfeksiyona neden oluyor. 

Sinüzit belirtileri

Kalın, sarı, kötü kokulu burun akıntısı

Yüzün ve gözlerin etrafında ağrı ya da baskı

Baş ağrısı

Burun tıkanıklığı

Burun arkası akıntısı

Ne iyileşen ne de kötüye giden uzun süreli soğuk algınlığı

Ateş ve öksürük

Unutmayın bu belirtilerin birçoğu aynı zamanda soğuk algınlığı belirtisi. Ama eğer 10 günden daha uzun süredir devam ediyorlarsa artık bir soğuk algınlığından daha fazlası olabilir. Doktora görünmenizde yarar var. 

Sinüzit tetikleyicileri çok çeşitli. Sinüsleri sıvıyla tıkayacak herhangi bir durum sinüzite neden olabilir. Soğuk algınlığı, alerjiler, nazal polipler, saman nezlesi, burun iltihabı en yaygın nedenlerden. 

Sinüzit tedavisi

Sinüzit, doktorun yapacağı bir muayene ve ardından size soracağı sorularla belirlenir. Ama bazı durumlarda bir röntgen testi de istenebilir.

Sinüzite ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Belirtiler 10 gündür hala geçmediyse antibiyotik tedavisine geçilir. Sinüslerdeki ve burun kanalındaki şişlik ve kabarıklıkları geçirmek için dekonjestanlar kullanılır. 

Doktorlar mukusu azaltmak için buhar ve sıcak duş öneriyorlar. Bazen de burundaki mukusun azalması için bir burun spreyi kullanmanızı söyleyebilirler.

Sinüzit normalde kısa sürede geçer. Ama bazen durum biraz değişir. Sinüzit uzun süre geçmez ya da kronikleşir. Bunun için de uzun süreli antibiyotik tedavisi ya da bazı nadir durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Çoğumuz yılda birkaç kez soğuk algınlığı geçiriyor. Soğuk algınlığı gündelik yaşantımızı pek fazla etkilemiyor. Kısa sürede iyileşiyor. Yani her soğuk algınlığında doktora gitmemiz gerekmiyor. Ama daha önce de söylediğimiz gibi uzun süredir geçmediyse, göz ve yüz çevreniz ağrıyorsa, bir de yeşil mukus tabakası görüyorsanız doktora gitme vaktiniz gelmiş demektir.