Sodyum ve Tiroid sorunları

Tuzun yüzde 40’ı sodyum yüzde 60’ı klordur – gerek sofra tuzu gerekse deniz tuzu aynı kimyasal yapıya sahiptir. 1920’li yıllarda, birçok insanda iyot eksikliği görülmeye başlamasından dolayı sofra tuzlarına iyot katılmaya başlanmıştır. Tiroid bezi, metabolizmanızı kontrol eden hormonları üretmek için iyot mineraline ihtiyaç duyar. Sodyumun tiroid bezi üzerindeki etkisi yok denecek kadar azdır fakat iyot yetersizliği hipotiroidizme yol açabilir. Eğer tiroid bezinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız herhangi bir iyot takviyesine başlamadan önce doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

Tiroid Bezi

Boğazınızın alt kısmında ve ses tellerinin hemen önünde yer alan tiroid bezi, metabolizmayı düzenlemeye yarayan iki hormon üretir. Eğer tiroid bezinizin T3 ve T4 hormon üretimi yavaşlarsa metabolizmanız da yavaşlayacaktır – bu duruma hipotiroidizm adı verilir. Kilo alma, soğuğa karşı hassasiyet, düzensiz kalp atışı ve yükselen kolesterol seviyesi hipotiroidizmin belirtileri arasında yer alır. Metabolizmanız, vücudunuzda yer alan sistemlerin hangi hızda işleyeceğini belirler. Tiroid beziniz yeteri kadar T3 ve T4 hormonu üretmediğinde metabolizmanızla bilikte bu sistemler de yavaşlar. Fakat, hipotiroidizmi tedavi etmek oldukça kolaydır. Levotiroksin adındaki tiroid hormonu günlük olarak alındığında tiroid bezinizin üretemediği hormonların yerine geçmiş olur. Yılda iki defa kan testine girerek tiroid seviyenizi ölçtürmenizde fayda vardır. 

İyot Eksikliği

İyot olmadan, tiroid beziniz T3 ve T4 hormonlarını üretemez. Bu durum da metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur. Hipotiroidizmin en sık karşılaşılan sebebi doğuştan gelen bağışıklık yetersizliğidir fakat bu durum bazen hamileliğin yan etkisi olarak da ortaya çıkabilir. İyot eksikliği Kuzey Amerika ve Avrupa’da çok ender görülür fakat dünyanın geriye kalan kısmı için iyot eksikliği ciddi bir risk teşkil etmektedir. Geçmiş yıllarda sofra tuzuna da una da üreticiler tarafından iyot eklenmekteydi fakat son yıllarda unlar iyotsuz üretilmektedir ve birçok üretici tuza da iyot eklememektedir. Bir kitap yazarı ve başhekim olan Dr. Marcelle Pick, Kuzey Amerika’daki iyot tüketiminin son 30-40 yıl içerisinde %50 azaldığını söylemektedir.  Bu durum, özellikle fazla sodyum tüketmemek için yeterince tuz kullanmayan birçok insanın tiroid sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. 

Tedavisi

Tiroid  bezindeki sorununuzun kaynağı iyot eksikliği ise bu durumu iyot takviyesiyle normale döndürebilirsiniz. Doktorunuz, vücudunuzdaki iyot seviyesini idrar tahlili yoluyla tespit edebilir. Çok fazla iyot tüketiminin de tiroid iyot zehirlenmesine yol açabileceğini bilmenizde fayda var. Amerikan Tiroid Derneği’nin önerdiği günlük tüketilmesi gereken iyot miktarı 150-300 mikrogramdır. Günde 75 mikrogramdan az iyot tüketmek orta ve ciddi seviye yetersizliklere yol açabilir. Günde 450 mikrogramın üzerindeki tüketimlerse aşırı olarak nitelendirilmektedir ve tiroid iyot zehirlenmesine yol açabilir. 

Sodyum ve Tiroid

Bir çay kaşığı iyotlu sofra tuzu 400 mikrogram iyot içerir – bu miktar, tiroid hormon seviyelerini ideal miktarlarda tutmanız için yeterlidir. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda bulunan sodyumaysa iyot eklenmez ve günlük tüketim miktarını hesaplarken bu durum hesaba katılmalıdır. Bütün tuzlar iyot içermediğinden, tuz içeren bir gıdayı alırken etiketini dikkatlice okumanızda fayda vardır. Eğer düşük sodyum oranlı bir beslenme planına uymanız gerekiyorsa; yumurta, süt ürünleri, soya sütü, balık, deniz mahsulleri ve iyot takviyeleri kullanarak ihtiyacınız olan iyot miktarını karşılamanız mümkündür.