Sodyum ve ağrı hissi

Çok fazla işlenmiş gıda tüketmeseniz de sodyumdan bütünüyle kaçınmak imkansızdır. Sodyum, gıda maddelerinin içerisinde çok çeşitli şekillerde yer alır; kabartma tozu ve antiasitlerde (mide ilaçları) monosodyum glutamat (MSG) ve sodyum bikarbonat, sofra tuzunda sodyum klorür halindedir. Sodyum ayrıca pancar, kereviz ve sütte de doğal olarak bulunur. Sodyumun kan basıncı üzerindeketkili olduğu bilinmektedir fakat ağrı toleransını da olumsuz etkileyebilir.

Sodyum Ne İşe Yarar?

Sodyum, vücudunuzun normal işlevini gerçekleştirmesi için gereklidir. Sodyum, kanın içerisinde çözünerek kandaki sıvı miktarını ayarlayan ve kan basıncı ve kan hacmini dengeleyen bir maddedir. Hücreler arası aktivitelerin düzenlenmesi için de birçok hücre sodyum ve potasyuma ihtiyaç duyar. Sodyum, sinir hücreleri arasındaki impulsları iletmekle ve kas kasılmalarını sağlamakla da görevlidir. Günlük 1.5 miligram sodyum, vücudun ihtiyacını karşılayan bir miktardır fakat birçok insan bu miktardan çok daha fazla sodyum tüketir.

Sodyum Takviyesi ve Sonuçları

1993 yılında “Headache”  adlı derginin yayınladığı bir makalede sodyum takviyelerinin yüzde oluşan ağrılar ve başağrısı üzerine etkileri ele alınmıştır. Baş ve boyun ağrısına sahip hastalar, iltihap önleyici sodyum takviyeleri grubu ve plasebo grubu olarak ikiye bölünmüştür. Bu iki grup hastanın hissettiği ağrıların sıklığı ve derecesi kayıt altına alınmıştır. Sodyum takviyesi alan grubun diğer gruba kıyasla çok daha az sıklıkla ağrı hissettiği saptanmıştır. Ayrıca, hissedilen ağrı yoğunluğu da diğer gruba kıyasla çok daha azdır fakat sodyum takviyelerinin ağrı kontrolü için kullanılması tavsiye edilen bir durum değildir. 

Monosodyum glutamat ve Sodyum Klorür (MSG ve NaCl)

Monosodyum glutamat genellikle Çin mutfağında kullanılan bir çeşnidir. Kimyasal simgesi NaCl olan sodyum klorür ise bildiğimiz sofra tuzudur. “Cephalagia” adlı derginin 2010 Ocak sayısında Monosodyum glutamat ve sodyum klorür takviyelerinin baş ağrısı üzerine etkileri incelenmiştir. Deneklere ayrı ayrı MSG ve NaCl içeren şekersiz soda verildikten iki saat sonra kan basıncı ve ağrı toleransı seviyeleri ölçülmüştür. MSG içeren sodayı alan gruptaki deneklerde baş ağrısı ve baş bölgesinde hassasiyet saptanmıştır. Bu araştırmaya göre, MSG’nin bazı kişilerde ağrıya duyarlılığı ve başağrısını arttırdığını söyleyebiliriz.

Sodyum İle İlgili Tavsiyeler

Yüksek kan basıncınız varsa günlük toplam 1.5 gramdan daha fazla sodyum tüketmemeniz tavsiye edilir. Yüksek kan basıncı bulunmayan yetişkinler içinse bu sınır 2.3 gramdır. Sodyum, sinir hücreleri arasındaki iletişimi ve ağrı, acı vb. hissetmeyi sağlaması açısından vücut için vazgeçilmez bir mineral olsa da sodyum eksikliği pek sık görülen bir durum değildir. Çok fazla sodyum tüketmek göğüste ağrılara ve kan basıncının yükselmesine sebep olabilir. Yüksek miktarda sodyum tüketiminden kaçınmak özellikle ağrı duyarlılığına sahip birçok insanın, sağlıklarını koruması için iyi bir tercih olacaktır.